Nowelizacja ustawy o SENT weszła w życie

Nowelizacja ustawy o SENT weszła w życie
14 czerwca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (tzw. SENT). Jej głównymi celami jest ochrona zdrowia obywateli i walka z szarą strefą - powiedział PAP wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak. Wskutek tej nowelizacji system SENT obejmie także przewóz towarów koleją. Poszerzony został katalog towarów, które podlegają systemowi monitorowania przewozu towarów - oprócz paliw, oleju roślinnego, suszu tytoniowego oraz alkoholu skażonego na liście znajdą się również produkty lecznicze.

„Uchwalona ustawa jest kolejnym krokiem mającym na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Projekt ten jest odpowiedzią na zaobserwowane przez Ministerstwo Finansów i zgłaszane przez środowiska gospodarcze uwagi, wskazujące na potrzebę objęcia system monitorowania (SENT – PAP) także przewozów kolejowych towarów wrażliwych, monitorowanych już od 2017 roku w transporcie drogowym” – wyjaśnił Walczak.

Autopromocja

Zgodnie z nowelizacją system SENT obejmie także przewóz towarów koleją. Poszerzony został katalog towarów, które podlegają systemowi monitorowania przewozu towarów.

Poza paliwem, olejem roślinnym, suszem tytoniowym oraz alkoholem skażonym na liście znajdą się również produkty lecznicze, tzw. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, których może w Polsce brakować ze względu na nielegalny wywóz do innych państw.

Dotyczy to w szczególności specjalistycznych lub nowoczesnych leków, zwłaszcza ratujących życie. Jeżeli w trakcie kontroli przewozu leków objętych SENT, okaże się np., że nie został o tym poinformowany Główny Inspektor Farmaceutyczny, towar zostanie zatrzymany. Przewidziano także kary pieniężne.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Walczak zaznaczył, że zmiany te były konsultowane z resortem zdrowia - minister zdrowia wskazał, które istotne dla życia i zdrowia ludzi produkty, środki i wyroby powinny podlegać SENT.

„Dzięki tym rozwiązaniom Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa ograniczą możliwość nielegalnego, nieewidencjonowanego obrotu towarami wrażliwymi przy wykorzystaniu transportu kolejowego” – zapewnił wiceminister.

Ponadto, jego zdaniem, uzyskają skuteczne narzędzie do walki z nielegalnym wywozem leków. „W tym drugim przypadku wymiar finansowy ma drugorzędne znaczenie” – uważa Walczak.

„Celem wprowadzanych regulacji jest z jednej strony likwidacja szarej strefy, która negatywnie wpływa na budżet państwa, a także na funkcjonowanie i konkurencyjność podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zgodną z prawem, a z drugiej możliwość zabezpieczenia ochrony zdrowia obywateli” – podkreślił zastępca szefa KAS.

Jego zdaniem ze względu na tożsamy katalog podmiotów obowiązanych do dokonywania zgłoszeń do rejestru, wejście w życie nowych przepisów nie powinno wpłynąć istotnie na sposób prowadzenia działalności gospodarczej.

W nowelizacji wprowadzono także ułatwienia zmierzające do ograniczenia czynności związanych z przewozem towarów, m.in. możliwość dokonywania zgłoszeń zbiorczych, czy też stosowania w zgłoszeniach wyłącznie kodów Nomenklatury Scalonej (CN), bez PKWiU.

KAS, jak dodał Walczak, przygotowała zarówno rozwiązania informatyczne oraz przeprowadziła szereg spotkań z podmiotami, które od 14 czerwca br. podlegają przepisom i SENT. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ son/

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...