Zmiany w PIT akceptują eksperci i podatnicy

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Od dwóch tygodni trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak przekonuje resort, wszyscy akceptują zaproponowane w noweli rozwiązania.

ROZMOWA

Autopromocja

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przygotowało ministerstwo, wprowadza m.in. duże zmiany w zakresie rozliczeń małżonków pracujących za granicą. Mąż i żona będą mogli złożyć jeden PIT w Polsce pod warunkiem, że ich łączne przychody w 90 proc. będą uzyskiwane w Polsce. Czy to nie jest ograniczenie w porównaniu z obecnym stanem?

- Nie jest to żadne ograniczenie w porównaniu ze stanem obecnym. Wręcz przeciwnie. Dziś możliwość preferencyjnego rozliczenia się małżonków przysługuje wówczas, gdy oboje z małżonków posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Projektowane zmiany do ustawy zakładają, że preferencyjne wspólne rozliczanie się małżonków będzie przysługiwało także wówczas, gdy tylko jedno z małżonków posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, pod warunkiem że osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 90 proc. ich całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym.

Czyli ze wspólnego rozliczenia będzie mógł skorzystać także taki małżonek, który na stałe wyemigrował z Polski?

- Możliwość preferencyjnego wspólnego rozliczenia się małżonków będzie również przysługiwała małżonkom posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w innych niż Polska państwach UE, gdy spełnione zostaną określone w ustawie warunki, m.in. wspomniany obowiązek uzyskania w roku podatkowym 90 proc. przychodów na terytorium Polski. Takie rozwiązania istnieją w wielu państwach UE, np. w Niemczech i Holandii.

Pojawiły się opinie, że nowe zasady stosowania ulgi prorodzinnej będą zbyt skomplikowane. Chodzi o sposoby liczenia ulgi, gdy np. dziecko urodzi się w trakcie roku lub w połowie miesiąca trafi do rodziny zastępczej. To słuszny zarzut?

- Nie sposób uznać, że rozliczanie ulgi w systemie miesięcznym ją skomplikuje. Każdy potrafi, jak należy sądzić, podzielić rok na 12 miesięcy i zastosować ulgę wyłącznie za te miesiące, w których opiekował się dzieckiem. Ulga nie będzie przysługiwała za miesiące przed urodzeniem dziecka. W przypadku gdy dziecko w jednym miesiącu trafi zarówno do rodziny zastępczej oraz ustanowiony zostanie opiekun prawny, będą oni zobligowani podzielić ulgę za ten miesiąc według liczby dni opieki.

Projekt zakłada kolejne zmiany w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Spowodują one, że od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieć trzy sposoby rozliczania takich transakcji. Czy to nie za dużo? Podatnicy mogą się pogubić.

- Projekt zakłada zastąpienie tzw. ulgi meldunkowej zwolnieniem z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli w okresie dwóch lat od dnia zbycia przychód uzyskany z tego zbycia podatnik przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe. Nowe zasady wchodzą w życie 1 stycznia 2009 r. i będą dotyczyły dochodów ze zbycia nabytych po tym dniu. Zmiana ta spowodowana jest likwidacją obowiązku meldunkowego.

Projekt zgodnie z zasadami konstytucji przewiduje zachowanie praw nabytych do uchylanej ulgi meldunkowej dla podatników, którzy w okresie jego obowiązywania od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. nabyli lub wybudowali (oddali do użytkowania) nieruchomości i prawa związane z nieruchomościami.

 

Prawa nabyte posiadają również podatnicy, którzy nabyli do 31 grudnia 2006 r. nieruchomości i prawa. Do tych podatników mają zastosowanie zasady obowiązujące do końca 2006 roku (tj. 10-proc. podatek od przychodów). Wskazane w pytaniu trzy sposoby rozliczeń wynikają zatem z konieczności zapewnienia podatnikom praw nabytych.

Jak projekt oceniają eksperci?

- Od dwóch tygodni trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt ten spotkał się już z pozytywnym odbiorem. W opinii doradców podatkowych oraz Krajowej Izby Gospodarczej zmiany w zakresie opodatkowania dochodów osobistych zmierzają we właściwym kierunku.

Czy nad projektem trwają nadal prace? Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać?

- Prace nad ewentualnymi zmianami w podatkach dochodowych są kontynuowane. Obecnie analizowane są napływające do resortu opinie i uwagi.

Jeżeli w trakcie uzgodnień zostanie zgłoszona uwaga do projektu, która zasługuje na jej uwzględnienie, to niewątpliwie zostanie. Do dziś takich uwag nie zgłoszono.

Fot. Wojciech Górski

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...