Coraz więcej podatników rozlicza się samodzielnie

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
W rozliczeniu za 2007 rok o 211 tys. wzrosła liczba podatników składających małżeński PIT w porównaniu z 2006 rokiem. W konsekwencji zmalała liczba osób składających roczne zeznania podatkowe za pośrednictwem płatników. Zdaniem ekspertów taka tendencja będzie się utrzymywać, bo samodzielne złożenie PIT jest bardziej opłacalne.

Zeznanie PIT za pośrednictwem płatników w 2007 roku złożyło mniej o 253 tys. podatników niż w 2006 roku. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to konsekwencją większego niż przed rokiem zainteresowania ulgami podatkowymi, w tym ulgą prorodzinną.

Autopromocja

Eksperci nie do końca zgadzają się z tą argumentacją. Przypominają, że rozliczając się za pośrednictwem płatnika można skorzystać z ulgi prorodzinnej. Wystarczy tylko złożyć płatnikowi oświadczenie. Specjaliści przekonują, że przyczyną opisanego zjawiska jest raczej większa świadomość podatników, co do korzyści wynikających z samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Wymieniają tu: więcej czasu na dokonanie rozliczenia czy korzyści finansowe wynikające ze wspólnego rozliczenia małżonków. Drugi przykład potwierdzają też statystyki. W 2007 roku o 211 tys. wzrosła liczba małżonków, którzy złożyli wspólny PIT.

Podatnik jest świadomy...

Rozliczenie za pośrednictwem płatników dotyczy określonej grupy podatników (m.in. pracowników, emerytów i rencistów, studentów). Jest też uzależnione od spełnienia kilku warunków. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewa Opalińska, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel. Wśród najważniejszych warunków jest złożenie oświadczenia przez podatnika płatnikowi, nie później niż do 10 stycznia roku, następującego po roku podatkowym. Ponadto podatnik musi zadeklarować, że w danym roku podatkowym nie uzyskał innych dochodów poza otrzymanymi od płatnika.

- Ten ostatni warunek uniemożliwia skorzystanie z rozliczenia za pośrednictwem płatników tym podatnikom, którzy uzyskali dochód z innych źródeł opodatkowanych według skali (umowy zlecenia, prawa autorskie itd.). Może to wpływać na mniejsze zainteresowanie takim sposobem rozliczenia - argumentuje Ewa Opalińska.

Trudno uznać, że mniejsze zainteresowanie w 2007 roku rozliczeniem przez płatnika wynikało z niewiedzy, np. o możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej za pośrednictwem płatników. To raczej efekt, że kolejnym warunkiem korzystania z tej formy rozliczenia jest to, aby podatnik nie korzystał ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

- W praktyce zawężało to krąg osób zainteresowanych uwzględnieniem ulgi prorodzinnej w rozliczeniu przez płatnika - dodaje ekspert z Gide Loyrette Nouel.

...swoich praw...

Również Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, szef zespołu do spraw postępowań podatkowych Kancelarii Salans, tłumaczy, że korzystanie z opcji rozliczenia przez płatnika wyklucza wspólne rozliczenie przez małżonków. To z kolei uniemożliwia uzyskanie przez nich oszczędności podatkowej, którą realizują, gdy jedno z małżonków nie osiąga dochodów podlegających opodatkowaniu lub też osiąga dochody mieszczące się w niższym przedziale skali niż dochody drugiego małżonka. W podobnej sytuacji są osoby samotnie wychowujące dzieci.

To nie jedyne przyczyny, dla których rozliczenie przez płatnika jest dziś mało atrakcyjne.

- Przeszkodą jest osiąganie przez podatnika innych jeszcze dochodów niż te wypłacane przez płatnika (wyjątkiem są dochody niepodlegające łączeniu w zeznaniu rocznym z dochodami z innych źródeł) - podkreśla Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

 

Wskazuje też, że przy takim rozliczeniu - co do zasady - nie jest możliwe korzystanie z odliczeń. Wyjątek dotyczy np. tzw. ulgi prorodzinnej. Podatnik musi jednak w terminie do 10 stycznia złożyć płatnikowi oświadczenie, w którym potwierdzi spełnienie warunków do korzystania z ulgi, wskaże liczbę dzieci oraz kwotę odliczenia.

...i korzyści z nich płynących

Zatem powodów, dla których podatnicy coraz rzadziej przy rozliczeniu rocznym korzystają z pomocy zakładów pracy, jest co najmniej kilka. W przeciwieństwie do innych ekspertów Agnieszka Stanisławska, starszy konsultant w Grant Thornton Frąckowiak, dodaje, że jednym z nich może być fakt, że część podatników nie wie, że płatnik może za nich dokonać niektórych odliczeń od dochodu czy podatku, w tym może odliczyć np. ulgę na dziecko.

- Największym motywatorem do samodzielnego rozliczania była zmiana przepisów ustawy o PIT w zakresie, w jakim podatnik, rozliczając się samodzielnie, uzyskał od 2007 roku prawo do odliczenia od podatku kwoty 1 proc. podatku, przekazując ją, co istotne - za pośrednictwem urzędu skarbowego - na konto wybranej organizacji pożytku publicznego twierdzi Agnieszka Stanisławska.

Poza tym - jak podkreśla ekspert Grant Thornton Frąckowiak - coraz większa jest świadomość praw, jakie przysługują podatnikowi. Rozliczając się samodzielnie, podatnicy wydłużają sobie czas potrzebny na zebranie dokumentów pozwalających podjąć decyzję, czy, jakich i w jakiej wysokości dokonać odliczeń.

- Z drugiej strony, mając prawo do korzystania z odliczeń, podatnik, który nie chce czekać do końca lutego, zaraz po otrzymaniu deklaracji od płatnika, rozlicza sam swój podatek, uzyskując szanse na szybszy zwrot nadpłaty podatku - konkluduje Agnieszka Stanisławska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie PIT

253 tys. o tyle spadła w 2007 roku liczba podatników rozliczających się za pośrednictwem płatnika w porównaniu z 2006 rokiem

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...