Audytorzy założą firmy

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
Ministerstwo przygotowało zmiany w przepisach o audycie. Audyt wewnętrzny będzie mógł być prowadzony przez firmy zewnętrzne. Usługodawca będzie musiał spełnić kryteria określone dla audytorów.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych będzie mógł przeprowadzać nie tylko audytor wewnętrzny zatrudniony w podmiocie, ale też usługodawca zewnętrzny. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy o finansach publicznych z 13 sierpnia 2008 r. Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać tylko te jednostki sektora finansów publicznych, które gospodarują środkami nieprzekraczającymi 100 mln zł i zatrudniają mniej niż 200 pracowników.

Autopromocja

Arkadiusz Pieniący, p. o. prezesa stowarzyszenia IIA Polska, dobrze ocenia tę propozycję. Twierdzi, że może przynieść korzyści i dla audytorów wewnętrznych, i dla nadzorowanych w ten sposób jednostek.

- Audytorzy wewnętrzni zdobędą możliwość działania na własny rachunek, nawet w kilku różnych jednostkach sektora finansów publicznych - przekonuje.

Dobrym audytorom wewnętrznym da to szansę na większą satysfakcję, również materialną.

Jednostki natomiast będą mogły bardziej efektywnie przeprowadzać audyt wewnętrzny, szczególnie wobec ostatnich problemów z pozyskaniem dobrze wykształconej, doświadczonej kadry.

- Konkurencja na rynku usługodawców przyczyni się do zwiększania jakości świadczonej pracy - twierdzi Arkadiusz Pieniący.

Dodaje, że ryzyko świadczenia audytu wewnętrznego gorszej jakości przez usługodawców zewnętrznych zostało zabezpieczone przez ustawodawcę poprzez wprowadzenie dla nich takich samych wymogów, jakie stawiane są audytorom wewnętrznym zatrudnionym na etacie.

Z kolei Franciszek Kozłowski ze Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych przyznaje, że wprowadzenie możliwości przeprowadzanie audytu wewnętrznego przez usługodawców budzi wśród audytorów Stowarzyszenia rozbieżne odczucia. Przeważa jednak opinia, że zmiana może prowadzić do radykalnego obniżenia jakości audytu wewnętrznego.

Ekspert dodaje, że audytor wewnętrzny pozostający stale w rodzimej jednostce, poprzez świadczone na bieżąco czynności doradcze, a nie tylko wykonywane zadania audytowe, w istotny sposób wpływa na jej jakość zarządzania.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że ustawodawca zmienił katalog osób uprawnionych do prowadzenia audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych. Lista została uzupełniona o osoby z dwuletnim doświadczeniem w audycie wewnętrznym i studiami podyplomowymi w tym zakresie. Dyplom w tym przypadku musi być jednak wydany przez jednostkę, która w dniu je- go wydania była uprawniona do nadawania stopnia nauk ekonomicznych lub prawnych. Zrezygnowano natomiast z kontrolerów skarbowych, kontrolerów NIK i biegłych rewidentów. Ta zmiana niewątpliwie ograniczy możliwość ubiegania się o zlecenia spółkom audytorskim.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Audyt wewnętrzny po zmianach

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...