Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym

W dniu 27 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, której celem jest przede wszystkim dostosowanie polskiego prawa do standardów określonych przez prawo Unii Europejskiej.


Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 240, poz. 1432)

Autopromocja


Najważniejsza ze zmian wprowadzonych nowelizacją dotyczy wymiany informacji o wyrokach skazujących pomiędzy państwami członkowskimi UE. Przepisy nowelizacji przewidują wdrożenie do polskiego porządku prawnego przekazywania informacji pomiędzy Krajowym Rejestrem Karnym (dalej także „KRK”) a rejestrami karnymi innych państw członkowskich UE w ramach europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (tzw. systemu ECRIS).

System ECRIS to system teleinformatyczny oparty na bazach danych krajowych rejestrów karnych, służący do wymiany pomiędzy organami centralnymi państw członkowskich UE informacji dotyczących osób skazanych. W praktyce umożliwia on łączność elektroniczną między krajowymi rejestrami karnymi wszystkich państw członkowskich, co pozwala na szybkie i łatwe wymienianie informacji o wyrokach skazujących.

Wdrożenie wskazanego systemu przez wszystkie państwa członkowskie UE pozwoli na dostęp do kompletnych informacji na temat przestępstw popełnianych przez każdego obywatela UE bez względu na to, w którym państwie członkowskim został on w przeszłości skazany. Wprowadzone zmiany mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli UE. Należy zaznaczyć, że mogą one okazać się również korzystne dla przedsiębiorców, którzy dzięki możliwości uzyskania informacji z rejestrów karnych innych państw członkowskich będą mogli zmniejszyć ryzyko zatrudnienia osoby, która popełniła za granicą czyn uniemożliwiający jej zatrudnienie na danym stanowisku.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, w KRK gromadzone były m.in. dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych. Na gruncie wskazanego przepisu powstawały wątpliwości, czy odnosi się on wyłącznie do obywateli polskich, czy również obywateli innych państw i bezpaństwowców. Nowelizacja doprecyzowała dotychczasowe przepisy poprzez wyraźne określenie, że w Krajowym Rejestrze Karnym gromadzone są dane dotyczące obywateli polskich, którzy zostali prawomocnie skazani przez sądy państw obcych. Dane obywateli innych państw lub bezpaństwowców skazanych przez sądy państw obcych nie podlegają gromadzeniu w KRK.

W nowelizacji zawarto również przepisy regulujące sposób przetwarzania danych osób skazanych poza granicami Polski, które zostały przekazane do KRK oraz sposób wykorzystywania tych danych w krajowych postępowaniach karnych, administracyjnych i innych prowadzonych na podstawie ustaw szczególnych.

 

Warto także wskazać, że przepisy nowelizacji wprowadziły możliwość składania wniosków i zapytań oraz uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego drogą elektroniczną. Składanie wniosków (zapytań) oraz udzielanie na nie odpowiedzi będzie odbywać się za pośrednictwem skrzynki dostępowej, którą podmiot składający wniosek (zapytanie) będzie mógł utworzyć na internetowej platformie Ministerstwa Sprawiedliwości. Skrzynka dostępowa będzie umożliwiała dostęp zarówno do KRK, jak i innych rejestrów (np. Krajowego Rejestru Sądowego czy Rejestru Zastawów). Wprowadzona zmiana ma na celu umożliwienie szybszego uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

Kolejną zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest rozszerzenie zakresu informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Karnym. Po wejściu w życie nowelizacji, w KRK będzie znajdować się informacja, że pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, za które wymierzona została kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, jest osoba małoletnia poniżej 15 roku życia. Ponadto, nowelizacja doprecyzowuje i uzupełnia dotychczas obowiązujące przepisy przez wyraźne wskazanie, że Krajowy Rejestr Karny może być prowadzony w systemie teleinformatycznym.

Podsumowując, nowelizacja przewiduje wdrożenie systemu ECRIS do krajowego porządku prawnego, co ma na celu usprawnienie wymiany informacji pomiędzy rejestrami karnymi państw członkowskich UE, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa obywateli UE. Ponadto, przepisy nowelizacji rozszerzą zakres informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Karnym, umożliwią prowadzenie tego rejestru w systemie teleinformatycznym, a także składanie wniosków (zapytań) i uzyskiwanie informacji z KRK drogą elektroniczną, co powinno znacznie ułatwić i przyspieszyć uzyskiwanie właściwych informacji.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...