Regulamin prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie elementy powinien zawierać ten dokument?

Meritoros
Biura rachunkowe
rozwiń więcej
Regulamin prewencyjnej kontroli trzeźwości. Jakie elementy powinien zawierać ten dokument? / Shutterstock

Co trzeba zapisać w regulaminie prewencyjnej kontroli trzeźwości w zakładzie pracy? Co wynika z nowych przepisów kodeksu pracy?

Prewencyjna kontrola trzeźwości w pracy. Kto powinien stworzyć regulamin?

Nowelizacja kodeksu pracy (ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2023 r. poz. 240) zapewniła pracodawcom nie tylko nowe przywileje, ale też i obowiązki z tym związane. Wprowadzenie prewencyjnej kontroli trzeźwości z jednej strony jest dużym ułatwieniem w zakresie dbania o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jednak z drugiej zaś wiąże się z szeregiem czynności, które muszą być spełnione, aby móc z tych możliwości korzystać.  

Firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników zobowiązane są do stworzenia regulaminów wewnątrzzakładowych. W związku z tym, jeśli chcemy wprowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości w takim przedsiębiorstwie, należy stworzyć regulamin tego procesu, zawierający szczegółowe wyjaśnienie aspektów, na jakich będziemy opierać taką kontrolę. Jakie elementy powinien zawierać wspomniany wcześniej regulamin? Odpowiedź na to pytanie, postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

Autopromocja

Jasny i precyzyjny cel wprowadzenia kontroli trzeźwości

Zgodnie z art. 221c. § 1 Kodeksu pracy (obowiązującym od 21 lutego 2023 r.), prewencyjną kontrolę trzeźwości w przedsiębiorstwie można wprowadzić na podstawie konkretnych przesłanek m.in., jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników.  
Podkreślić należy, że firmy zatrudniające pracowników na stanowiskach z większym ryzykiem zawodowym np. z zakresu transportu publicznego, czy budownictwa są bardziej narażone na negatywne konsekwencje nietrzeźwości pracowników. W takich przypadkach wprowadzenie wspomnianego przywileju w zakładzie pracy jest dużym ułatwieniem przy zapewnianiu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i solidnym fundamentem w zakresie dbania o dobro i zdrowie swoich współpracowników. 
Pamiętać trzeba, że w ustawie wymieniono jeszcze jedną przesłankę -ochrona mienia- dzięki której nie musimy pomijać pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. W stanie nietrzeźwości pracownicy biurowi mogą narazić przecież pracodawcę na znaczne straty związane choćby z uszkodzeniem sprzętu czy utratą dobrego imienia firmy.

Kogo dotyczy

Ustawodawca w przepisach dotyczących prewencyjnej kontroli trzeźwości wprowadził dla przedsiębiorców pewien przywilej. Rozszerzył krąg osób, które mogą być poddawane badaniu trzeźwości podczas wykonywania obowiązków służbowych. Nie dotyczy ona tylko wyłącznie pracowników zatrudnionych na postawie stosunku pracy, ale również osoby współpracujące np. na mocy umowy cywilnoprawnej, czy też kontrahentów B2B. W związku z tym jednym z istotnych elementów regulaminu tego procesu jest wskazanie konkretnej grupy osób poddawanej kontroli. 

Wyznaczając tę grupę, możemy wskazać nazwy stanowisk, dział, w jakim wykonują pracę lub zakres wykonywanych obowiązków. Warto pamiętać, aby przy doborze pracowników zachować zasadę równego traktowania i zakazu dyskryminacji.

Sposób przeprowadzenia kontroli

Podczas ustalania grupy osób poddanych kontrolom, a także określając sposób ich przeprowadzania, w zgodzie z art. art. 221c § 2 Kodeksu pracy, pracodawca powinien mieć na uwadze fakt, że zabronione jest naruszanie godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Zważając na tę informację, należy w regulaminie precyzyjnie określić, na jakich zasadach oparta będzie weryfikacja trzeźwości oraz kto upoważniony zostanie do przeprowadzania tego procesu i ewentualnego wglądu w dokumentację z wynikiem badań. Zaznaczyć można także, że kontrola powinna być przeprowadzana na osobności, w oddzielnym pomieszczeniu. 

Czas i częstotliwość

Kolejnym, wartym uwagi elementem regulaminu jest czas i częstotliwość przeprowadzania omawianej kontroli w zakładzie pracy. Nie ma obowiązku wskazania precyzyjnych ram czasowych, dlatego też zapis taki można uogólnić, sugerując, że będzie ona wykonywana co jakiś okres np. raz na trzy miesiące. Istotnym zabezpieczeniem pracodawcy jest ustanowienie możliwości wprowadzenia niezapowiedzianych kontroli, dzięki czemu uświadomimy pracowników, że trzeźwym w pracy należy być cały czas, a nie tylko w wybrane dni. Możemy również doprecyzować moment w danym dniu, kiedy będziemy poddawać pracowników takim badaniom. 

Urządzenie

W myśl art. 221c § 4 Kodeksu pracy prewencyjna kontrola trzeźwości powinna być przeprowadzona przy użyciu metod niewymagających badan laboratoryjnych i za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację i wzorcowanie, dlatego w regulaminie warto wskazać, jakim urządzeniem będziemy posługiwać się podczas takiego procesu. Należy jednak pamiętać, że ustawodawca nie nałożył na pracodawcy obowiązku określenia konkretnego modelu urządzenia. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika wskazał jednak dwa rodzaje urządzeń, dzięki którym możemy dokonać pomiaru na stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia te powinny zawierać metodę spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego. W regulaminie powinniśmy zatem określić sposób kalibracji i konserwacji tego urządzenia oraz przeprowadzenia serwisu, w celu poświadczenia, że urządzenie działa w sposób prawidłowy i zgodny z wszelkimi normami.

Rodzaj substancji 

Znacznym elementem dokumentu jest określenie czy kontrola będzie przeprowadzana tylko na obecność alkoholu, czy również na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Jeśli pracodawca zdecyduje także na to drugie, warto doprecyzować sposób postępowania w tym przypadku oraz uświadomić pracowników o katalogu substancji poddawanych badaniom. Można to zrobić na dwa sposoby: wypunktować w regulaminie nazwy środków, działających podobnie do alkoholu lub odwołać się do przepisu rozporządzenia (tj. §  10.  [Środki działające podobnie do alkoholu]).

Kary i konsekwencje

Należy mieć na uwadze również to, że nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp rodzi za sobą negatywne dla niego konsekwencje. W sytuacji stanu nietrzeźwości w pracy pracodawca ma obowiązek odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, co w konsekwencji może oznaczać nieobecność bez prawa do wynagrodzenia. Dodatkowo pracodawca uprawniony jest również do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych oraz nałożenie na niego kary porządkowej. 

Obowiązek informacyjny

Wprowadzając w firmie zasady prewencyjnej kontroli trzeźwości, trzeba pamiętać o obowiązku poinformowania pracowników z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Nachodzi jednak pytanie, w jaki sposób tego dokonać w przypadku nowozatrudnionych osób? W regulaminie kontroli trzeźwości powinniśmy zawrzeć zapis o formie i sposobie informacji nowych pracowników. Jednym z rozwiązań, jakie możemy wykorzystać, jest wręczenie pracownikowi papierowej informacji o przeprowadzanych kontrolach trzeźwości w zakładzie pracy. 

Justyna Kurbiel, Specjalista ds. Kadr i Płac, Meritoros SA

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

pokaż więcej
Proszę czekać...