Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy - rencisty

Piotr Kostrzewa
rozwiń więcej
inforCMS
Od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. Mam prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, dlatego do końca ubiegłego roku miałem obowiązek opłacać jedynie składkę zdrowotną. Od 1 stycznia br. muszę jednak płacić również składki na ubezpieczenia społeczne. Ponadto zgłosiłem się do ubezpieczenia chorobowego. Czy to prawda, że mogę ubiegać się o refundację składek przez PFRON?

RADA

Autopromocja

Może się Pan ubiegać jedynie o refundację składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe naliczonych od najniższej podstawy wymiaru - tj. od kwoty odpowiadającej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. PFRON nie zrefunduje składki na ubezpieczenie wypadkowe ani na ubezpieczenie chorobowe.

UZASADNIENIE

Po zmianie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 1 stycznia 2008 r. przedsiębiorca może starać się o zrefundowanie przez PFRON składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeśli jest osobą niepełnosprawną. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy, które było podstawą do przyznania Panu renty z tytułu niezdolności do pracy przez ZUS, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Zatem jako osoba niepełnosprawna może się Pan ubiegać o refundację składek przez PFRON.

PFRON refunduje składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe niepełnosprawnego przedsiębiorcy, naliczone od podstawy wymiaru w wysokości 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to, że nie podlegają refundacji opłacone przez niepełnosprawnego przedsiębiorcę składki na:

• obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości opłaconej od podstawy przekraczającej 60% przeciętnego wynagrodzenia,

• dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe,

• dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,

• ubezpieczenie wypadkowe,

• ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorca, który chce starać się o refundację składek, wcześniej musi zarejestrować się w PFRON. W tym celu, w terminie 30 dni przed przekazaniem po raz pierwszy dokumentów niezbędnych do wypłacenia refundacji, ma obowiązek przekazać do PFRON:

1) swoje dane, tj.:

• pełną nazwę firmy oraz skrót (jeśli istnieje),

• numery: PESEL, REGON i NIP (jeżeli ich nadanie wynika z przepisów prawa),

• adres właściwy dla siedziby prowadzonej firmy oraz adres do korespondencji wraz z identyfikatorami jednostki podziału terytorialnego kraju (województwa, powiatu, gminy oraz miejscowości i ulicy), stosownie do przepisów dotyczących zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego,

• imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej osoby odpowiedzialnej za kontakty z PFRON,

2) kopie aktualnych dokumentów potwierdzających nazwę oraz numery identyfikacyjne,

3) kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą.

Refundacja składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługuje pod warunkiem terminowego opłacenia tych składek oraz złożenia w PFRON:

• części I wniosku o wypłatę refundacji składek (symbol wniosku Wn-U),

• miesięcznej informacji INF-U-G

w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Termin do złożenia tych dokumentów może zostać przywrócony, jeżeli niepełnosprawny przedsiębiorca uprawdopodobni, że uchybienie temu terminowi nastąpiło bez jego winy.

Niepełnosprawny przedsiębiorca, który składa wniosek o wypłatę refundacji składek po raz pierwszy, przekazuje do PFRON także część II wniosku Wn-U. Tę część wniosku ma obowiązek złożyć również w przypadku zmiany danych wykazanych w tej części.

PFRON przekazuje kwotę refundacji na rachunek bankowy niepełnosprawnego przedsiębiorcy w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o jej wypłatę, informując go jednocześnie o sposobie jej obliczenia.

• art. 5, art. 25a, art. 25c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791

• § 2-4 i 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 240, poz. 1754

Piotr Kostrzewa

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...