Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia
Pytanie to może nurtować przedsiębiorców podczas interpretacji trzech przepisów prawnych, a mianowicie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807 ze zmianami) oraz art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 Nr 137 poz. 887 ze zmianami). O popularności problemu świadczy wydana przez Oddział w Gdańsku ZUS decyzja z 19 lutego 2015 r. (nr DI/100000/43/1517/2014) wydana na podstawie wniosku o interpretację w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę problemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadania odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.
Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m. in. iż obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze RP są m. in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
100 pytań o samochód w firmie + CD
Wśród tytułów wymienionych w tym przepisie brak jest umowy o dzieło oraz umów licencyjnych, które polegają na upoważnieniu przez twórcę innych osób do korzystania z utworów, w rozumieniu prawa autorskiego, na ściśle określonych w umowie polach eksploatacji.
Zatem umowy te nie stanowią tytułu do ubezpieczeń społecznych i osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, o ile nie pozostają z przedsiębiorcą w stosunku pracy.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Marlena Widawska