Długie weekendy 2024. Jak najlepiej zaplanować urlop, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Długie weekendy w 2024 roku - kalendarz dni wolnych od pracy. Jak zaplanować urlop? / Shutterstock

Długie weekendy w 2024 roku. Nowy rok przynosi wiele możliwości dla pracowników, aby wykorzystać dni wolne od pracy i cieszyć się długimi weekendami. Z odpowiednim planowaniem, można maksymalizować czas wolny, korzystając z przysługujących 26 dni urlopu wypoczynkowego. W tym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy.

rozwiń >

Długi weekend już na starcie 2024 roku

Przyszły rok zaczyna się od Nowego Roku (1 stycznia), który w 2024 roku wypada w poniedziałek. To idealna okazja na przedłużony weekend. Dodatkowo, Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w sobotę, co daje pracownikom dodatkowy dzień wolny do wykorzystania w innym terminie. Biorąc urlop w dniach 2-4 stycznia, można uzyskać aż 9 dni wolnych.

Autopromocja

Weekendowy relaks w ferie zimowe

Luty 2024 roku niestety nie oferuje dodatkowych dni wolnych, ale jest to doskonały czas na wykorzystanie urlopu na ferie zimowe, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dlatego już podajemy terminy ferii zimowych dla roku 2024 w podziale na poszczególne województwa, tj.:

  • w dniach 15 – 28 stycznia ferie mają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • w dniach 22 stycznia – 4 lutego ferie mają województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • w dniach 29 stycznia – 11 lutego ferie mają województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • w dniach 12 – 25 lutego ferie mają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 

Wielkanocny weekend marzeń

Wielkanoc w 2024 roku to wyjątkowa okazja do wydłużenia standardowego weekendu. W tym roku, Wielkanoc wypada 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek). Te dni, będące świętami ustawowo wolnymi od pracy, otwierają drzwi do stworzenia długiego, 9-dniowego okresu odpoczynku. Biorąc wolne od pracy w dniach 2-5 kwietnia, pracownicy mogą cieszyć się ciągłym, dziewięciodniowym wypoczynkiem.

Majówka: 9 dni wiosennego wypoczynku

Majówka w roku 2024 zarysowuje się jako idealna okazja do dłuższego odpoczynku i cieszenia się wiosenną aurą. W tym roku, Święto Pracy (1 maja) przypada w środę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy w piątek. Dzięki temu, biorąc wolne w dniach 29-30 kwietnia oraz 2 maja, pracownicy mają szansę na skorzystanie z 9-dniowego okresu wolnego od pracy.

Zielone Świątki i Boże Ciało, czyli weekendowe uroki maja

Zielone Świątki (19 maja) wypadają w niedzielę, więc nie dają możliwości na przedłużony weekend. Jednak Boże Ciało (30 maja) wypada w czwartek, co daje szansę na 4-dniowy weekend, a biorąc wolne 31 maja oraz 27-29 maja, można uzyskać 9 dni wolnego. A zatem, można powiedzieć, że miesiąc maj roku 2024 wypada szczególnie korzystnie pod kątem możliwości wydłużania weekendów.

Letni czas bez długich weekendów

Zarówno czerwiec jak i lipiec to 2 miesiące, kiedy nie przypadają żadne święta państwowe, ani dni wolne od pracy poza oczywiście weekendami. Jest to zatem zdecydowanie najlepszy moment na wykorzystanie pozostałego urlopu wypoczynkowego, w tym wykorzystanie ustawowego prawa do dłuższego wypoczynku.

Sierpniowy weekend w środku miesiąca

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w czwartek. Biorąc wolne 16 sierpnia, można uzyskać 4-dniowy weekend. Dodając wolne od 12 do 14 sierpnia, tworzy się 9-dniowy okres wolny.

Jesienna przerwa bez długich weekendów

Miesiące wrzesień i październik 2024 roku nie wyglądają niestety dobrze, są to bowiem dwa miesiące, kiedy nie przypadają żadne święta państwowe, ani dni wolne od pracy, poza oczywiście standardowymi weekendami.

Listopadowe weekendy pełne wolności

Listopad oferuje dwa długie weekendy. Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w piątek, a Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - w poniedziałek. Biorąc wolne 28-31 października oraz 12-15 listopada, można uzyskać dwa 9-dniowe okresy wolne od pracy.

Grudniowe świętowanie z długim weekendem

Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) wypada w środę i czwartek. Biorąc wolne 23-24 oraz 27 grudnia, pracownicy mogą cieszyć się 9-dniowym okresem wolnym. Dodając do tego 30-31 grudnia, można przedłużyć ten czas.

Podsumowując, rok 2024 daje pracownikom wiele możliwości na cieszenie się długimi weekendami i efektywne wykorzystanie dni urlopowych. Planując z wyprzedzeniem i wykorzystując dni świąteczne oraz wolne od pracy, można maksymalizować czas wolny, ciesząc się dłuższym wypoczynkiem bez konieczności wykorzystywania dużej liczby dni urlopowych. To idealna okazja, aby odpocząć, naładować baterie i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...