Urlop ojcowski jest popularny

Urlop ojcowski coraz popularniejszy
Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością: w 2013 r. skorzystało z niego 28,5 tys. mężczyzn, w 2014 r. było ich już ponad 129 tys., a od początku 2015 roku zdecydowało się na to ponad 52 tys. osób - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w obchodzonym we wtorek 23 czerwca 2015 r. Dniu Ojca.

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie. Przysługuje on mężczyznom, którzy pozostają w stosunku pracy. Można go wykorzystać w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Z urlopu ojcowskiego skorzystać mogą także ojcowie adopcyjni.

Autopromocja

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Urlop ten przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego, nie ma możliwości przekazania go matce. Jeśli nie wykorzysta go ojciec dziecka, urlop przepadnie. Urlop należy wykorzystać w całości, nie można podzielić go na części.

Wniosek o przyznanie urlopu trzeba złożyć co najmniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem.

Urlop przysługuje na dziecko, zatem pracownik może skorzystać np. z dwóch odrębnych urlopów ojcowskich na dwoje dzieci urodzone w tym samym roku kalendarzowym, ale w dwóch porodach. Jedynym ograniczeniem w takim przypadku może być wiek dzieci, ponieważ każdy z tych urlopów można wykorzystać tylko w okresie od dnia narodzin dziecka do ukończenia przez nie roku.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Również pracownik, który w podobnym czasie zostanie ojcem dwojga dzieci, ale z różnymi matkami, będzie miał prawo do dwóch odrębnych urlopów ojcowskich. W takim wypadku również ograniczeniem będzie jedynie wiek dzieci.

MPiPS nie wyklucza wydłużenia terminu, w którym można wykorzystać urlop ojcowski. "Dziś ten czas pokrywa się z urlopem rodzicielskim. Dobrze by było, gdyby można go było wykorzystywać w ciągu pierwszego półtora roku, czy dwóch lat życia dziecka" - mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z PAP.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zwracał uwagę, że urlop dla ojców jest coraz popularniejszy. "W zeszłym roku było ok. 130 tys. wykorzystanych urlopów, czyli cztery razy więcej niż w 2013 r.! Jeśli ten urlop nie będzie się pokrywał z sumą urlopu dla mamy i taty, będzie bardziej elastyczny i popularniejszy" - ocenił minister.

Możliwość wykorzystanie urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko dwóch lat wprowadzić ma tzw. ustawa rodzinna, przygotowana w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, nad którą obecnie pracuje Sejm.

Ojcowie, oprócz urlopu ojcowskiego przeznaczonego tylko dla nich, mogą podzielić się z matką urlopem macierzyńskim i rodzicielskim oraz wychowawczym. Choć - jak informuje MPiPS - z urlopów wciąż głównie korzystają mamy, ojcowie coraz częściej podejmują się opieki nad niemowlakiem.

Należy tylko pamiętać, że pierwsze 14 tygodni od porodu przysługuje wyłącznie mamie dziecka. Jeśli po tym czasie zdecyduje się ona wrócić do pracy, to niewykorzystaną część podstawowego urlopu macierzyńskiego udziela się tacie, ponieważ urlop macierzyński (20 tygodni) trzeba wykorzystać w całości.

Obecnie jednak prawo ojca do urlopu macierzyńskiego, dodatkowego (6 tygodni) i rodzicielskiego (26 tygodni) warunkowane jest prawem matki. Ojciec może skorzystać z urlopu, gdy matka jest uprawniona do urlopu i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. W innym przypadku ojciec, nawet jeśli pracował i opłacał składki, nie może skorzystać z urlopu, ponieważ jego prawo wynika z uprawnień matki.

To również jedna z rzeczy, którą chciałoby zmienić MPiPS. "Chcemy poddać pod dyskusję zmiany w tym zakresie" - mówił PAP wiceminister Radosław Mleczko, podkreślając, że jest to kluczowa sprawa do załatwienia.


"Nie rozstrzygam w tej chwili, czy zmiana taka będzie możliwa w najbliższym czasie, ponieważ trwają wciąż analizy dotyczące sposobu finansowania. My chcielibyśmy takie rozwiązania wprowadzić, jednak musimy brać pod uwagę koszty, które w przypadku uprawnień rodzicielskich są naprawdę wysokie" - zaznaczył.

Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony - na podpis prezydenta czeka właśnie ustawa, który umożliwi korzystanie z urlopów ubezpieczonym ojcom w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, gdy nie może ona sprawować opieki (np. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji).

Według danych MPiPS, w 2014 r. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 631 tys. rodziców, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn. Z urlopów rodzicielskich skorzystało prawie 316 tys. osób. (PAP)

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...