Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który pracował przed podjęciem studiów licencjackich

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
inforCMS
Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu od 3 stycznia 2004 r. Pozostawał w zatrudnieniu do 30 czerwca 2007 r. Od 1 października 2004 r. podjął jednocześnie studia licencjackie. Tytuł licencjata uzyskał 23 czerwca 2007 r. W naszym zakładzie pracuje na pełny etat od 1 lipca 2007 r. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Dodam, że przed rozpoczęciem pierwszej pracy pracownik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.

RADA

Autopromocja

Pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego od 25 września br. Ze względu na to, że jednocześnie pracował i studiował, do stażu urlopowego należy mu wliczyć 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich (będzie to dla niego korzystniejsze) oraz okresy pracy niepokrywające się z tymi studiami.

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownik jednocześnie pracował i studiował, do stażu urlopowego należy mu zaliczyć naukę albo pracę, w zależności od tego, co jest dla niego korzystniejsze (art. 155 § 2 Kodeksu pracy). W przedstawionej sytuacji korzystniejsze dla pracownika jest zaliczenie okresu nauki na studiach licencjackich. Uzyskanie tytułu licencjata oznacza ukończenie studiów wyższych, co upoważnia pracownika do zaliczenia mu 8 lat z tytułu nauki do stażu urlopowego.

Gdyby w przedstawionej sytuacji liczyli Państwo pracownikowi zamiast nauki na studiach licencjackich okresy pracy, to należałoby wziąć pod uwagę okres pracy pokrywający się z tymi studiami, czyli 2 lata 8 miesięcy i 23 dni (od 1 października 2004 r. do 23 czerwca 2007 r.). Dodatkowo z tytułu nauki należałoby wówczas pracownikowi wliczyć do stażu urlopowego tylko 4 lata z tytułu ukończenia liceum ogólnokształcącego, a nie 8 lat z tytułu ukończenia studiów. Zatem okres zatrudnienia w czasie studiów nie zrekompensowałby mu dodatkowych 4 lat z tytułu nauki, jakie ma wliczane w związku z uzyskaniem stopnia licencjata.

Państwa pracownik pracował jeszcze przed podjęciem studiów. Do stażu urlopowego zaliczy mu się zatem okres pracy przypadający przed rozpoczęciem studiów - od 3 stycznia do 30 września 2004 r.

Obliczając staż urlopowy pracownika, przyjmujemy, na podstawie art. 114 Kodeksu cywilnego, że 1 miesiąc odpowiada 30 dniom.

Bez względu na miesiąc, w którym pracownik uzyska prawo do wyższego wymiaru urlopu, w roku kalendarzowym, w którym nabył on prawo do tego większego wymiaru urlopu, urlop ten przysługuje w pełnym zwiększonym wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w grudniu 2007 r. W takiej sytuacji za 2007 r. przysługuje mu prawo do pełnych 26 dni urlopu wypoczynkowego. Nieprawidłowe byłoby w tej sytuacji liczenie proporcjonalne urlopu, tj. od stycznia do listopada 2007 r. z wymiaru 20 dni, zaś za grudzień zeszłego roku z wymiaru 26 dni.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, powinni Państwo zliczyć następujące okresy pracy:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni Państwa pracownik będzie miał po osiągnięciu 10 lat stażu urlopowego. Do uzyskania wymiaru 26 dni urlopu brakuje mu 2 miesięcy i 5 dni. Okres 10 lat stażu urlopowego pracownik uzyska zatem 25 września br. Od tego dnia będzie mu przysługiwało 26 dni urlopu. Taki wymiar urlopu będzie miał pracownik za 2008 r.

• art. 154 § 1, art. 155 § 1 pkt 4 i 6, art. 158 i 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

• § 3 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie - Dz.U. Nr 182, poz. 1881

• § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Księgowość
Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...