Awans w oczach pracowników

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
rozwiń więcej
Awans w oczach pracowników
Prawie co piąty pracownik awansował w ciągu ostatniego roku – takie wnioski płyną z ankiety serwisu infoPraca. Dla ponad ¾ respondentów awans wiązał się z podwyżką.

Ubiegły 2014 rok był wyjątkowo dobry dla 18,6 proc. pracowników, dla których awans był formą docenienia ich pracy. Dla 76 proc. ankietowanych awans miał też wymierny skutek pod postacią wyższych zarobków. Co ciekawe, dla 23 proc. respondentów była to podwyżka rzędu 10 – 20 proc., a 21 proc. z nich awans wiązał się ze wzrostem wynagrodzenia o ponad 30 proc. Z wyższymi zarobkami dla 81 proc. ankietowanych, wiąże się także większy zakres obowiązków. Z kolei dla 77 proc. pracowników z badania serwisu infoPraca awans to także nowy zakres obowiązków.

Autopromocja

Te dane pokazują, że pracodawcy są dobrymi obserwatorami i coraz szybciej reagują na zmieniające się warunki na rynku. Awans jest z jednej strony docenieniem pracownika i jego kompetencji, a z drugiej strony postawieniem nowych zadań i celów do realizacji, wynikających najczęściej z dynamiki rozwoju firmy. Pozwala on często na zwiększenie efektywności istniejących procesów i „nowe spojrzenie” na realizację strategii operacyjnej. Awans nie jest zatem jedynie ambicjonalnym zaspokajaniem aspiracji pracowników, ale naturalnym sposobem na szybszy rozwój firmy. Dla pracowników jest także wyraźnym sygnałem, że firma się zmienia, a zatrudnione osoby mają szansę na wielopłaszczyznowy rozwój i spełnienie – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca. 

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Poziom atrakcyjności awansu

Respondenci z badania infoPraca stwierdzili, że najlepszą stroną awansu są wyższe zarobki (45 proc.), ale blisko dla co czwartego ankietowanego (24,8 proc.) ważny jest także rozwój osobisty związany z nowymi obowiązkami. Sam fakt docenienia przez pracodawcę był istotny dla blisko co piątego respondenta (19,5 proc.). Z kolei najmniej atrakcyjną stroną związaną z awansem jest nowy zakres obowiązków, bo tylko 2 proc. pracowników ucieszyło się z takiej opcji. Co ciekawe, pomimo dużych możliwości związanych z pięciem się w górę po szczeblach kariery, prawie 44 proc. pracowników nie uzależnia związania się na dłużej z pracodawcą od awansu.

– Warto zwrócić uwagę, co wynika z tego zestawienia. Wyraźnie widać, że część pracowników koncentruje się głównie na elemencie finansowym i mniej zauważa inne aspekty związane z awansem, chociażby rozwój i większą odpowiedzialność. Może to wynikać po części z faktu, iż pracodawca nie potrafi wyraźnie wytłumaczyć, z czego wynika awans i oczekuje od pracownika, a po części np. z typowo roszczeniowej postawy pracownika. To ważne, bo jeśli awans kojarzony jest jedynie z podwyżką finansową, a nie z nowymi zadaniami, zaufaniem i większą odpowiedzialnością dochodzi do nieporozumień. Komunikacja pracodawca-pracownik jest kluczem do sprawnego działania. Jeśli pracownik rozumie czym jest awans, a pracodawca precyzyjnie wyjaśni swoje postępowanie i oczekiwania, możemy mówić o postępie. W innym przypadku pracownik potraktuje awans jako coś, co mu się należy, a pracodawca będzie rozczarowany brakiem efektu zmian personalnych – dodaje Marek Jurkiewicz z infoPraca. 

Należy zatem uważnie obserwować i na bieżąco sprawdzać są skutki awansu pracowników i wyciągać wnioski. Awans musi być wkomponowany w działanie firmy, nie może być jedynie formalną zmianą stanowiska i wynagrodzenie. Trzeba wiedzieć, co chcemy osiągnąć i jaki jest cel, takiej a nie innej polityki kadrowej. Wyraźna informacja musi wyjść od pracodawcy, z kolei od pracownika trzeba oczekiwać deklaracji, że rozumie sytuację i postawione przed nim zadania.

Komplet żółtych książek – Prawo Pracy i ZUS 2015

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...