Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
spółka partnerska
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest najpopularniejszym sposobem zakończenia stosunku pracy. Możliwość taka odnosi się przede wszystkim do umów zawartych na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony ma charakter wyjątkowy i możliwe jest przy spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, po drugie zaś strony przy jej zawieraniu muszą przewidzieć dopuszczalność rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Autopromocja

Od drugiego warunku dopuszczalne jest pewne odstępstwo, a mianowicie porozumienie dopuszczające wypowiedzenie może być zawarte także w trakcie obowiązywania umowy. Porozumienie to może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny. Ważne jest również to, że wypowiedzenia można dokonać nie tylko po upływie w/w 6 miesięcy trwania umowy, lecz także przed tym terminem. Co więcej, możliwe jest również zastrzeżenie dłuższego okresu wypowiedzenia. Nie ma także przeszkód prawnych, aby strony w treści umowy o pracę określiły przesłanki dopuszczalności jej wypowiedzenia.

Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy zawartej na czas określony nie wymaga podania przyczyny, ani też zachowania trybu konsultacji związkowej. Do tego rodzaju wypowiedzenia nie ma również zastosowania wymóg zasadności wypowiedzenia.

Warto również pamiętać, że wymogi dotyczące rozwiązania bez wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony są takie same, jak w odniesieniu do umowy zawartej na czas nieokreślony, różne są natomiast roszczenia przysługujące pracownikowi.

Kontynuując, kolejną wartą uwagi kwestią jest fakt, iż kodeks pracy nie określa w sposób jednoznaczny skutków złożenia wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, wtedy kiedy umowa ta takiej możliwości nie przewidywała. Zagadnienie to rozstrzygnięte zostało jednak przez orzecznictwo.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przypadku, gdy wypowiedzenie składa pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, która nie przewiduje możliwości jej wypowiedzenia, to oświadczenie takie powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia. W uzasadnieniu takiego rozwiązania podniesiono, że taka czynność pracownika nie jest wypowiedzeniem, lecz jednocześnie wyraża ona zamiar rozwiązania umowy o pracę.

Takie zachowanie pracownika należy kwalifikować jako rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, które jest oczywiście dopuszczonym przez kodeks pracy sposobem rozwiązania umowy przez pracownika. Równocześnie, więc jeśli wypowiedzenie to było nieuzasadnione, to pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania.

W przypadku, gdy w analogicznym stanie faktycznym wypowiedzenie składa pracodawca to pracownikowi również przysługiwać będą roszczenia określone w art. 59 Kodeksu pracy, tj. możliwość żądania odszkodowania. Według orzecznictwa takie rozwiązaniem umowy przez pracodawcę ma jedynie formalne cechy wypowiedzenia i jest jego pozorem. W istocie jest zaś ono zerwaniem umowy i niespodziewanym naruszeniem gwarancji zatrudnienia. Takie zakończenie stosunku pracy wykazuje w największym stopniu podobieństwo do nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, dokonanego z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie w rozumieniu art. 56 Kodeksu pracy.

Krzysztof Gładych

radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Prawnych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...