Mobilność pracowników

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
rozwiń więcej
Mobilność pracowników / ShutterStock
Mobilność na rynku pracy jest nieunikniona i nie pozostaje nic innego, jak się z nią pogodzić. Czasem poddajemy się jej chętniej, a czasem przychodzi nam to z dużym trudem. Szczególnie mocno wzbraniamy się przed migracją wewnętrzną.

Analizując badania rynku, widać jednak, że gotowość Polaków do poświęceń rośnie. Jednym z nich jest konieczność pracy w innym mieście. Szczególnie, jeśli taka zmiana przyczyni się do podniesienia kwalifikacji czy też awansu zawodowego, a w ślad za tym poprawienia sytuacji materialnej.

Autopromocja

W niczym to nie zmienia faktu, że tych przemieszczających się po kraju jest ok. 3 proc., z tego ok. 20 proc.  – za pracą. Przybywa osób gotowych nie tylko pracować w innym mieście, ale także przeprowadzić się do niego, choć przeprowadzka budzi najwięcej wątpliwości. Wyniki wielu badań wskazują, że skłonnych opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania jest ok. 50 proc. mniej niż skłonnych dojeżdżać do pracy, nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest rodzina. Obawiamy się rozłąki z najbliższymi, martwimy się o żłobki, przedszkola, szkoły dla dzieci. Nie chcemy oddalać się od przyjaciół. Narzekamy na trudności komunikacyjne: powolne i spóźniające się pociągi, infrastrukturę drogową, choć ta ostatnia systematycznie się poprawia.

Wiele zależy od pakietu korzyści, jakie pracodawca może zaoferować potencjalnemu pracownikowi. A pracodawcy są tego świadomi. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że korzyści są adresowane do osób wysoko wykwalifikowanych w danej dziedzinie, a przez to szczególnie poszukiwanych. W te osoby pracodawcy są skłonni zainwestować bardzo dużo.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Brak mobilności niesie ze sobą poważne zagrożenia dla rozwoju poszczególnych regionów. Pod znakiem zapytania stają wówczas inwestycje, w tym zagraniczne, a w konsekwencji – nowe miejsca pracy. Siłą przyciągającą inwestorów jest podaż pracowników o pożądanych umiejętnościach. Brak pracowników oznacza brak inwestycji, a to z kolei oznacza stagnację.

Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...