Technologia w służbie księgowości – jak nowoczesne narzędzia sprzyjają współpracy księgowych z przedsiębiorcami?

e-file / e-file / Materiały prasowe

Praca w księgowości przestaje być wyłącznie synonimem nudnych, powtarzalnych czynności. Badanie fillup k24 „Portret księgowych w Polsce” pokazuje, że zawód coraz częściej postrzegany jest jako perspektywiczny i ciekawy, a wraz z rozwojem technologii ewoluuje w kierunku cyfryzacji i automatyzacji. Dostosowanie się do nowych realiów jest jednak wymagające. Na szczęście powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia, ułatwiające to zadanie. 

Dobry doradca musi mieć przestrzeń na rozwój

Wyniki badania fillup k24 wskazują, że przedsiębiorcy coraz częściej postrzegają księgowych nie tylko jako opiekunów finansów, ale także zaufanych doradców, u których znajdą wsparcie. Co piąty przedsiębiorca uważa konsultacje za jeden z głównych obowiązków księgowego, a co trzeci oczekuje w przyszłości od swojego księgowego umiejętności zaawansowanej analizy danych.

Szybko zmieniające się przepisy, adaptacja do nowych technologii i rosnące oczekiwania klientów i pracodawców stanowią dzisiaj najważniejsze wyzwania dla aż 87% polskich księgowych. Księgowi doskonale wiedzą, że punkty ciężkości w ich zawodzie nieco się zmieniają. Pytani o nowe wymagania stawiane ich profesji wskazywali najczęściej: zaawansowaną analizę danych, doradztwo strategiczne, zarządzanie ryzykiem. To, że polscy księgowi mają zapał do samorozwoju to jedno. Ale teraz – żeby nadążyć za rytmem zmian – potrzeba im przede wszystkim czasu na poszerzanie kompetencji i niezawodnego narzędzia u boku, które usprawni codzienną pracę – komentuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Technologia, która wspiera księgowych

Dzięki narzędziom takim jak fillup k24, które wspierają księgowych w codziennych zadaniach, można nie tylko automatyzować rutynowe procesy, ale także zacieśniać współpracę na linii księgowy – przedsiębiorca. W badaniu „Portret księgowych w Polsce” podkreślono, że skuteczna komunikacja oraz wzajemne zrozumienie są fundamentem efektywnej współpracy, a narzędzia cyfrowe ułatwiają ten proces. k24 dostarcza funkcjonalności, które nie tylko usprawniają wymianę informacji, ale także pomagają w bezbłędnym i sprawnym klasyfikowaniu i statusowaniu dokumentów.

e-file

e-file

Materiały prasowe

k24 spełnia wymagania, które polscy księgowi stawiają nowym technologiom. W raporcie ponad 61% badanych wskazało, że oszczędność czasu i zwiększenie efektywności są największymi atutami korzystania z zaawansowanych narzędzi. Z kolei z punktu widzenia przedsiębiorców na pierwsze miejsce wysuwała się redukcja błędów (40% wskazań). Znaczenie miała dla nich również lepsza analiza danych (prawie 28%) i lepsza komunikacja (prawie 25%). 

Obie strony, choć oczywiście w różnym natężeniu, wśród trzech najważniejszych zalet nowoczesnych technologii wymieniały te same czynniki: oszczędność czasu, zwiększenie efektywności, redukcję błędów. Choć adaptacja do nowych technologii dla co trzeciego księgowego stanowi wyzwanie, to warto zachować otwartość na zmiany. Automatyzacja w tym precyzyjny system OCR oraz usprawnienie komunikacji, które zapewnia k24, pozwala w dużej mierze uwolnić się od żmudnych czynności – zauważa Artur Kaczmarek.

Automatyzacja remedium na nadmiar obowiązków

Księgowy nadmiernie przytłoczony rutyną i zdany tylko na siebie nie może rozwinąć skrzydeł. Tymczasem badanie fillup k24 pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej szukają księgowych, którzy są cierpliwi i komunikatywni (45%), zaangażowani w pracę na rzecz klienta/firmy (40%), a umiejętność współpracy i doradztwa może być czynnikiem, który wyróżni najlepszych specjalistów na rynku.

Doba nie jest jednak z gumy. Przy sporej liczbie codziennych zadań, które często bywają powtarzalne, może brakować czasu, by dodatkowo wspierać przedsiębiorców w zakresie doradztwa czy okazywać głębsze zaangażowanie sprawami finansowymi firmy.

Z pomocą przychodzi k24, który oferuje zaawansowany moduł do współpracy księgowych z klientami.

System umożliwia m.in.:

  • przypisywanie klientów do konkretnych pracowników,
  • automatyczne generowanie zaproszeń e-mail,
  • współpracę w czasie rzeczywistym,
  • efektywną komunikację między biurem rachunkowym a klientami dzięki wbudowanemu modułowi wiadomości.

Księgowi zyskują przestrzeń – i konkretne narzędzie – żeby budować zaufanie w codziennej pracy i skupić się na rozwoju swoich nowych kompetencji.

Przyszłość księgowości w nowoczesnym świecie

Z raportu fillup k24 wynika jasno, że przyszłość zawodu księgowego będzie nierozerwalna z technologią. Jednak nie oznacza to, że księgowi zostaną zastąpieni przez maszyny. Wręcz przeciwnie – jak pokazują wnioski z badania, rozwój technologii daje im szansę na odegranie jeszcze większej roli we wsparciu strategicznym firm. Umiejętności analityczne oraz doradcze będą coraz bardziej cenione, a bliska współpraca księgowych z przedsiębiorcami stanie się kluczowym elementem sukcesu w biznesie. Nowoczesny księgowy nie tylko będzie wspierał firmę w codziennym funkcjonowaniu, ale też w przełomowych momentach działalności.

Księgowość
Technologia w służbie księgowości – jak nowoczesne narzędzia sprzyjają współpracy księgowych z przedsiębiorcami?
18 paź 2024

Praca w księgowości przestaje być wyłącznie synonimem nudnych, powtarzalnych czynności. Badanie fillup k24 „Portret księgowych w Polsce” pokazuje, że zawód coraz częściej postrzegany jest jako perspektywiczny i ciekawy, a wraz z rozwojem technologii ewoluuje w kierunku cyfryzacji i automatyzacji. Dostosowanie się do nowych realiów jest jednak wymagające. Na szczęście powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia, ułatwiające to zadanie. 

Podatek od nieruchomości: zmiany od 2025 r. największe od ponad 20 lat. Co nowe przepisy przyniosą podatnikom, w tym przedsiębiorcom?
18 paź 2024

Przez ostatnie miesiące podatnicy i samorządy byli świadkami długich, trudnych i nieraz burzliwych prac nad ustawą, która ma wprowadzić największe zmiany w podatku od nieruchomości od ponad 20 lat. Projekt ustawy nowelizującej w końcu trafił w ostatnich dniach do Sejmu – a zatem już od stycznia 2025 r. obowiązywać będą nowe przepisy. Co to oznacza dla podatników i samorządów?

Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Większe ryzyko fakturowania po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
18 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem profesora można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów A. Domański: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
18 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
18 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

pokaż więcej
Proszę czekać...