Minister Finansów A. Domański: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
REKLAMA
REKLAMA
- Minister Finansów: Europa jest potężnie niedoinwestowana
- Brak wzrostu gospodarczego największą bolączką UE
- Europa przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Południowo-Wschodniej
- Procedura nadmiernego deficytu w Polsce
- Prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 rok
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenia polską gospodarkę
Minister Finansów: Europa jest potężnie niedoinwestowana
Minister finansów Andrzej Domański uczestniczył w czwartek na Europejskim Forum Nowych Idei, które odbywa się w Sopocie. „Europa jest potężnie, potężnie niedoinwestowana. W ujęciu realnym nakłady inwestycyjne w Unii Europejskiej są dziś o 10 proc. wyższe niż w roku 2007 (…). W Stanach Zjednoczonych te nakłady są wyższe o 35 proc.” – powiedział Domański.
Ocenił, że liczby te pokazują „potężną dysproporcję” w nakładach inwestycyjnych, a efekty tego widoczne są na bardzo wielu obszarach.
REKLAMA
Brak wzrostu gospodarczego największą bolączką UE
„W mojej ocenie największą bolączką Unii Europejskiej jest brak wyrostu gospodarczego. (…) Trudno nie odnieść wrażenia, że dla bardzo wielu europejskich decydentów Unii Europejskiej wzrost jest tylko produkcją uboczną” – powiedział również Domański. Dodał, że inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy.
Zaznaczył jednocześnie, że jeśli europejska gospodarka pogrąży się w długotrwałej stagnacji, nie będzie zielonej gospodarki, polityki bezpieczeństwa i spójności społecznej. Dodał, że wzrost powinien być priorytetem w kontekście wprowadzanych polityk.
„Pomimo, iż nasza gospodarka (…) jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się w Europie, (…) bardzo wyraźnie ciąży nam, w szczególności spółkom eksportowym, słabość naszych partnerów handlowych w UE” – wyjaśnił.
Europa przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Południowo-Wschodniej
Szef MF ocenił również, że Europa przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Południowo-Wschodniej. Wymienił, że tylko jedna amerykańska firma – Nvidia - jest warta więcej, niż cały indeks DAX, skupiający największe niemieckie spółki.
Domański zaznaczył, że „jest absolutnie jasne”, iż transformacja energetyczna idzie ramię w ramię z transformacją cyfrową. „Inwestycje w technologie to inwestycje w przyszłość i wzrost gospodarczy” – dodał.
Procedura nadmiernego deficytu w Polsce
Podczas EFNI minister finansów przypomniał również, że Polska mierzy się z procedurą nadmiernego deficytu, a brak środków z KPO tylko w 2023 r. kosztował polską gospodarkę 25 mld zł.
Prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 rok
Szef MF wspomniał również, że - zgodnie z oczekiwaniami - polska gospodarka będzie rosła w przyszłym roku tempie prawie 4 proc., co stawia Polskę bardzo blisko szczytu listy państw członków OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Dodał, że w br. realne wynagrodzenia w polskiej gospodarce wzrosną o ponad 9 proc., co stanowi największy wzrost w XXI wieku. (PAP)
bpk/ mmu/
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenia polską gospodarkę
Tego samego dnia (17 października 2024 r.) Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakończył swoją misję w Polsce (trwającą w dniach 8-17 października 2024 r.) w ramach art. IV Statutu MFW, przedstawiając wnioski i rekomendacje wynikające z dorocznego przeglądu gospodarczego.
Eksperci Funduszu po zapoznaniu się z bieżącą sytuacją gospodarczą kraju oraz z planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej pozytywnie ocenili stan polskiej gospodarki.
Zdaniem ekspertów Funduszu, perspektywy Polski uległy poprawie w porównaniu z rokiem ubiegłym, pomimo trudnych warunków gospodarczych w Europie i trwającej wojny w Ukrainie.
Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego ocena Międzynarodowego Funduszu Walutowego stanowi potwierdzenie stabilności i odporności polskiej gospodarki na wyzwania globalne.
Z raportu wynika, że perspektywy wzrostu Polski są wspierane przez odblokowane fundusze Unii Europejskiej, co w połączeniu z umiarkowanym poziomem zadłużenia, znacznymi rezerwami walutowymi oraz solidnymi buforami sektora finansowego przyczynia się do stabilności gospodarki. Ryzyka związane z sytuacją geopolityczną oraz spowolnieniem w Europie są skutecznie łagodzone, co daje podstawy do optymizmu na przyszłość.
Polska: Oświadczenie Końcowe Misji z Artykułu IV w 2024 r.
Poland: Staff Concluding Statement of the 2024 Article IV Mission
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat