Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologia w służbie księgowości – jak nowoczesne narzędzia sprzyjają współpracy księgowych z przedsiębiorcami?

  • Artykuł sponsorowany
e-file
e-file
Materiały prasowe
Praca w księgowości przestaje być wyłącznie synonimem nudnych, powtarzalnych czynności. Badanie fillup k24 „Portret księgowych w Polsce” pokazuje, że zawód coraz częściej postrzegany jest jako perspektywiczny i ciekawy, a wraz z rozwojem technologii ewoluuje w kierunku cyfryzacji i automatyzacji. Dostosowanie się do nowych realiów jest jednak wymagające. Na szczęście powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia, ułatwiające to zadanie. 

Dobry doradca musi mieć przestrzeń na rozwój

Wyniki badania fillup k24 wskazują, że przedsiębiorcy coraz częściej postrzegają księgowych nie tylko jako opiekunów finansów, ale także zaufanych doradców, u których znajdą wsparcie. Co piąty przedsiębiorca uważa konsultacje za jeden z głównych obowiązków księgowego, a co trzeci oczekuje w przyszłości od swojego księgowego umiejętności zaawansowanej analizy danych.

Szybko zmieniające się przepisy, adaptacja do nowych technologii i rosnące oczekiwania klientów i pracodawców stanowią dzisiaj najważniejsze wyzwania dla aż 87% polskich księgowych. Księgowi doskonale wiedzą, że punkty ciężkości w ich zawodzie nieco się zmieniają. Pytani o nowe wymagania stawiane ich profesji wskazywali najczęściej: zaawansowaną analizę danych, doradztwo strategiczne, zarządzanie ryzykiem. To, że polscy księgowi mają zapał do samorozwoju to jedno. Ale teraz – żeby nadążyć za rytmem zmian – potrzeba im przede wszystkim czasu na poszerzanie kompetencji i niezawodnego narzędzia u boku, które usprawni codzienną pracę – komentuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Technologia, która wspiera księgowych

Dzięki narzędziom takim jak fillup k24, które wspierają księgowych w codziennych zadaniach, można nie tylko automatyzować rutynowe procesy, ale także zacieśniać współpracę na linii księgowy – przedsiębiorca. W badaniu „Portret księgowych w Polsce” podkreślono, że skuteczna komunikacja oraz wzajemne zrozumienie są fundamentem efektywnej współpracy, a narzędzia cyfrowe ułatwiają ten proces. k24 dostarcza funkcjonalności, które nie tylko usprawniają wymianę informacji, ale także pomagają w bezbłędnym i sprawnym klasyfikowaniu i statusowaniu dokumentów.

e-file

e-file

Materiały prasowe

k24 spełnia wymagania, które polscy księgowi stawiają nowym technologiom. W raporcie ponad 61% badanych wskazało, że oszczędność czasu i zwiększenie efektywności są największymi atutami korzystania z zaawansowanych narzędzi. Z kolei z punktu widzenia przedsiębiorców na pierwsze miejsce wysuwała się redukcja błędów (40% wskazań). Znaczenie miała dla nich również lepsza analiza danych (prawie 28%) i lepsza komunikacja (prawie 25%). 

Obie strony, choć oczywiście w różnym natężeniu, wśród trzech najważniejszych zalet nowoczesnych technologii wymieniały te same czynniki: oszczędność czasu, zwiększenie efektywności, redukcję błędów. Choć adaptacja do nowych technologii dla co trzeciego księgowego stanowi wyzwanie, to warto zachować otwartość na zmiany. Automatyzacja w tym precyzyjny system OCR oraz usprawnienie komunikacji, które zapewnia k24, pozwala w dużej mierze uwolnić się od żmudnych czynności – zauważa Artur Kaczmarek.

Automatyzacja remedium na nadmiar obowiązków

Księgowy nadmiernie przytłoczony rutyną i zdany tylko na siebie nie może rozwinąć skrzydeł. Tymczasem badanie fillup k24 pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej szukają księgowych, którzy są cierpliwi i komunikatywni (45%), zaangażowani w pracę na rzecz klienta/firmy (40%), a umiejętność współpracy i doradztwa może być czynnikiem, który wyróżni najlepszych specjalistów na rynku.

Doba nie jest jednak z gumy. Przy sporej liczbie codziennych zadań, które często bywają powtarzalne, może brakować czasu, by dodatkowo wspierać przedsiębiorców w zakresie doradztwa czy okazywać głębsze zaangażowanie sprawami finansowymi firmy.

Z pomocą przychodzi k24, który oferuje zaawansowany moduł do współpracy księgowych z klientami.

System umożliwia m.in.:

  • przypisywanie klientów do konkretnych pracowników,
  • automatyczne generowanie zaproszeń e-mail,
  • współpracę w czasie rzeczywistym,
  • efektywną komunikację między biurem rachunkowym a klientami dzięki wbudowanemu modułowi wiadomości.

Księgowi zyskują przestrzeń – i konkretne narzędzie – żeby budować zaufanie w codziennej pracy i skupić się na rozwoju swoich nowych kompetencji.

Przyszłość księgowości w nowoczesnym świecie

Z raportu fillup k24 wynika jasno, że przyszłość zawodu księgowego będzie nierozerwalna z technologią. Jednak nie oznacza to, że księgowi zostaną zastąpieni przez maszyny. Wręcz przeciwnie – jak pokazują wnioski z badania, rozwój technologii daje im szansę na odegranie jeszcze większej roli we wsparciu strategicznym firm. Umiejętności analityczne oraz doradcze będą coraz bardziej cenione, a bliska współpraca księgowych z przedsiębiorcami stanie się kluczowym elementem sukcesu w biznesie. Nowoczesny księgowy nie tylko będzie wspierał firmę w codziennym funkcjonowaniu, ale też w przełomowych momentach działalności.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.