Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologia w służbie księgowości – jak nowoczesne narzędzia sprzyjają współpracy księgowych z przedsiębiorcami?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
e-file
e-file
Materiały prasowe

Praca w księgowości przestaje być wyłącznie synonimem nudnych, powtarzalnych czynności. Badanie fillup k24 „Portret księgowych w Polsce” pokazuje, że zawód coraz częściej postrzegany jest jako perspektywiczny i ciekawy, a wraz z rozwojem technologii ewoluuje w kierunku cyfryzacji i automatyzacji. Dostosowanie się do nowych realiów jest jednak wymagające. Na szczęście powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia, ułatwiające to zadanie. 

Dobry doradca musi mieć przestrzeń na rozwój

Wyniki badania fillup k24 wskazują, że przedsiębiorcy coraz częściej postrzegają księgowych nie tylko jako opiekunów finansów, ale także zaufanych doradców, u których znajdą wsparcie. Co piąty przedsiębiorca uważa konsultacje za jeden z głównych obowiązków księgowego, a co trzeci oczekuje w przyszłości od swojego księgowego umiejętności zaawansowanej analizy danych.

Szybko zmieniające się przepisy, adaptacja do nowych technologii i rosnące oczekiwania klientów i pracodawców stanowią dzisiaj najważniejsze wyzwania dla aż 87% polskich księgowych. Księgowi doskonale wiedzą, że punkty ciężkości w ich zawodzie nieco się zmieniają. Pytani o nowe wymagania stawiane ich profesji wskazywali najczęściej: zaawansowaną analizę danych, doradztwo strategiczne, zarządzanie ryzykiem. To, że polscy księgowi mają zapał do samorozwoju to jedno. Ale teraz – żeby nadążyć za rytmem zmian – potrzeba im przede wszystkim czasu na poszerzanie kompetencji i niezawodnego narzędzia u boku, które usprawni codzienną pracę – komentuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Technologia, która wspiera księgowych

Dzięki narzędziom takim jak fillup k24, które wspierają księgowych w codziennych zadaniach, można nie tylko automatyzować rutynowe procesy, ale także zacieśniać współpracę na linii księgowy – przedsiębiorca. W badaniu „Portret księgowych w Polsce” podkreślono, że skuteczna komunikacja oraz wzajemne zrozumienie są fundamentem efektywnej współpracy, a narzędzia cyfrowe ułatwiają ten proces. k24 dostarcza funkcjonalności, które nie tylko usprawniają wymianę informacji, ale także pomagają w bezbłędnym i sprawnym klasyfikowaniu i statusowaniu dokumentów.

e-file

e-file

Materiały prasowe

k24 spełnia wymagania, które polscy księgowi stawiają nowym technologiom. W raporcie ponad 61% badanych wskazało, że oszczędność czasu i zwiększenie efektywności są największymi atutami korzystania z zaawansowanych narzędzi. Z kolei z punktu widzenia przedsiębiorców na pierwsze miejsce wysuwała się redukcja błędów (40% wskazań). Znaczenie miała dla nich również lepsza analiza danych (prawie 28%) i lepsza komunikacja (prawie 25%). 

Obie strony, choć oczywiście w różnym natężeniu, wśród trzech najważniejszych zalet nowoczesnych technologii wymieniały te same czynniki: oszczędność czasu, zwiększenie efektywności, redukcję błędów. Choć adaptacja do nowych technologii dla co trzeciego księgowego stanowi wyzwanie, to warto zachować otwartość na zmiany. Automatyzacja w tym precyzyjny system OCR oraz usprawnienie komunikacji, które zapewnia k24, pozwala w dużej mierze uwolnić się od żmudnych czynności – zauważa Artur Kaczmarek.

Automatyzacja remedium na nadmiar obowiązków

Księgowy nadmiernie przytłoczony rutyną i zdany tylko na siebie nie może rozwinąć skrzydeł. Tymczasem badanie fillup k24 pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej szukają księgowych, którzy są cierpliwi i komunikatywni (45%), zaangażowani w pracę na rzecz klienta/firmy (40%), a umiejętność współpracy i doradztwa może być czynnikiem, który wyróżni najlepszych specjalistów na rynku.

Doba nie jest jednak z gumy. Przy sporej liczbie codziennych zadań, które często bywają powtarzalne, może brakować czasu, by dodatkowo wspierać przedsiębiorców w zakresie doradztwa czy okazywać głębsze zaangażowanie sprawami finansowymi firmy.

Z pomocą przychodzi k24, który oferuje zaawansowany moduł do współpracy księgowych z klientami.

System umożliwia m.in.:

  • przypisywanie klientów do konkretnych pracowników,
  • automatyczne generowanie zaproszeń e-mail,
  • współpracę w czasie rzeczywistym,
  • efektywną komunikację między biurem rachunkowym a klientami dzięki wbudowanemu modułowi wiadomości.

Księgowi zyskują przestrzeń – i konkretne narzędzie – żeby budować zaufanie w codziennej pracy i skupić się na rozwoju swoich nowych kompetencji.

Przyszłość księgowości w nowoczesnym świecie

Z raportu fillup k24 wynika jasno, że przyszłość zawodu księgowego będzie nierozerwalna z technologią. Jednak nie oznacza to, że księgowi zostaną zastąpieni przez maszyny. Wręcz przeciwnie – jak pokazują wnioski z badania, rozwój technologii daje im szansę na odegranie jeszcze większej roli we wsparciu strategicznym firm. Umiejętności analityczne oraz doradcze będą coraz bardziej cenione, a bliska współpraca księgowych z przedsiębiorcami stanie się kluczowym elementem sukcesu w biznesie. Nowoczesny księgowy nie tylko będzie wspierał firmę w codziennym funkcjonowaniu, ale też w przełomowych momentach działalności.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.