Rachunek powierniczy u dewelopera - korzyści

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Rachunek powierniczy u dewelopera - korzyści / Fotolia
Ustawa deweloperska obowiązuje już od ponad pięciu lat. Mimo tak długiego okresu stosowania nowych przepisów, na rynku wciąż można znaleźć inwestycje deweloperskie bez mieszkaniowych rachunków powierniczych. Zwykle są to wieloetapowe projekty, w przypadku których sprzedaż mieszkań została rozpoczęta jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów (29 kwietnia 2012 r.). Osoby nabywające takie lokale objęte mniejszą ochroną prawną, również powinny znać zasady funkcjonowania rachunków powierniczych.

Otwarte rachunki powiernicze w praktyce są znacznie częściej stosowane

Autopromocja

Niektóre firmy deweloperskie stosują środki ochrony nabywcy, niewymagane przez obowiązujące przepisy. Dlatego rachunki powiernicze można spotkać w przypadku inwestycji sprzedawanych jeszcze przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej (29 kwietnia 2012 r.). Takie podejście deweloperów okazuje się jednak rzadkie. Inwestorzy ze względu na koszty, zwykle wybierają najmniej problematyczne rozwiązanie wymagane przez przepisy – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniana już ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (potocznie zwana ustawą deweloperską), obliguje deweloperów (oraz spółdzielnie działające na zasadach komercyjnych) do stosowania następujących środków ochrony dla nabywcy nieukończonego mieszkania lub domu:

  • otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego
  • zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego
  • otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz gwarancji ubezpieczeniowej
  • otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz gwarancji bankowej

Inwestor rozpoczynający publiczną sprzedaż swojego projektu po 29 kwietnia 2012 roku, musi zastosować przynajmniej jedno z wymienionych powyżej rozwiązań. W praktyce zdecydowana większość deweloperów wybiera pierwszy wariant (otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy - OMRP). Pozostałe rozwiązania (np. zamknięte rachunki powiernicze), spotyka się o wiele rzadziej.

Jak nietrudno się domyślić, otwarty rachunek powierniczy jest najbardziej korzystny z punktu widzenia inwestora mieszkaniowego. W przeciwieństwie do rachunku zamkniętego, OMRP zapewnia deweloperowi możliwość pobierania środków wpłaconych przez klientów jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Taka wypłata następuje, gdy bank potwierdzi realizację jednego z ustalonych wcześniej etapów budowy. Dzięki opisywanemu mechanizmowi, deweloper może ograniczyć finansowanie przy pomocy kredytu bankowego, które wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji i odsetek. Właśnie dlatego otwarty rachunek powierniczy jest znacznie częściej wybierany przez inwestorów mieszkaniowych, niż jego zamknięty odpowiednik. Gdyby otwarte rachunki powiernicze zostały zlikwidowane (zgodnie z propozycją UOKiK-u), to faktyczne koszty tej zmiany prawdopodobnie ponieśliby nabywcy mieszkań (poprzez podwyżkę cen metrażu).

BFG teraz gwarantuje zwrot do 100 000 euro z rachunku powierniczego …

W kontekście ochrony zapewnianej przez rachunki powiernicze, warto wspomnieć o niedawnej zmianie zasad gwarantowania wypłat po upadłości banku. Od października 2016 roku, wpłaty każdego klienta dewelopera na rachunek powierniczy, są chronione przed upadłością banku do kwoty 100 000 euro. Wcześniej obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi standardowy limit wypłaty zapewnianej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (100 000 euro), dotyczył wszystkich środków na rachunku (niezależnie od liczby klientów firmy deweloperskiej) – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Trzeba również dodać, że w razie upadłości dewelopera, środki znajdujące się na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, podlegają prawnej ochronie. Te pieniądze posłużą do kontynuowania inwestycji albo zostaną zwrócone klientom upadłego inwestora po odstąpieniu przez syndyka od kontynuacji budowy.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Niektóre obowiązki dewelopera nie zależą od daty rozpoczęcia sprzedaży

W ramach uzupełnienia tematu związanego z rachunkami powierniczymi, warto zwrócić uwagę na ważną kwestię. Artykuły i poradniki dotyczące ustawy deweloperskiej niekiedy sugerują, że deweloper rozpoczynający sprzedaż swojego projektu do 29 kwietnia 2012 roku, uniknął wszystkich obowiązków przewidzianych przez wspomnianą ustawę. Taka interpretacja przepisów nie jest słuszna, o czym świadczy chociażby art. 37 ustawy deweloperskiej.


Zgodnie z właściwą wykładnią przepisów, rozpoczęcie przez dewelopera sprzedaży inwestycji przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, zwolni takiego przedsiębiorcę tylko z obowiązku stosowania środków ochrony nabywcy (tzn. rachunków powierniczych lub gwarancji). Każdy deweloper sprzedający nieukończone mieszkanie po 29 kwietnia 2012 roku, musi natomiast spełnić szereg innych wymagań. W tym kontekście wystarczy tylko wspomnieć o notarialnej formie umowy deweloperskiej oraz konieczności przygotowania prospektu informacyjnego dla potencjalnego klienta.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...