Jak ująć i wycenić w sprawozdaniu działalność w trakcie zaniechania

EM
rozwiń więcej
Przy sprzedaży lub zaprzestaniu znacznej części prowadzonej działalności pojawią się problemy związane z wyceną aktywów i zobowiązań, jak też z prawidłową prezentacją tego zjawiska w sprawozdaniu finansowym w celu zachowania porównywalności danych z danymi za ubiegłe okresy sprawozdawcze. Jak zatem w takiej sytuacji sporządzić sprawozdanie finansowe?

 

Ustawa o rachunkowości wymaga, aby jednostka, w przypadku gdy przewiduje zaprzestanie określonego zakresu działalności mającego wpływ na przychody i koszty przyszłych okresów sprawozdawczych, przy zachowaniu zasady kontynuacji działalności - odpowiednie przychody i koszty z tym związane wykazała odrębnie od przychodów i kosztów działalności kontynuowanej.

Bardziej szczegółowo na temat działalności w trakcie zaniechania wypowiada się MSR 35. MSR 35 Standard określa działalność w trakcie zaniechania jako: odrębną lub możliwą do wyodrębnienia, ważną dla jednostki gospodarczej dziedzinę działalności, którą jednostka zgodnie z jednolitym planem likwiduje w zasadzie w całości, np. poprzez sprzedaż w pojedynczej transakcji lub w toku kolejnych czynności, względnie poprzez podział lub wydzielenie praw własności do tej działalności udziałowcom jednostki.

Zastosowanie wytycznych standardu jest uwarunkowane zawarciem przez jednostkę sprawozdawczą wiążącej umowy sprzedaży niemal wszystkich aktywów dających się przyporządkować do działalności w trakcie zaniechania lub ogłoszenia planu i formy zaniechania prowadzonej działalności. Restrukturyzacja, transakcje lub zdarzenie niespełniające definicji działalności w trakcie zaniechania nie powinny być określane mianem działalności w trakcie zaniechania. Wymóg zawarcia umowy sprzedaży lub ogłoszenia planu likwidacji wiąże się z warunkiem tworzenia rezerw, w przypadku kiedy planowana likwidacja jest częścią większego planu restrukturyzacji.

Wycena składników aktywów i pasywów przeprowadzana w związku ze stwierdzonym zaniechaniem działalności nie wpływa poprzez korekty na ustalenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym do momentu zbycia danego składnika majątkowego. W trakcie zaniechania można uznać za koszty tylko te z nich, które w sposób bezpośredni lub pośredni związane są z otrzymaniem przychodu lub też które zostały poniesione celem uzyskania takiego przychodu. W tym przypadku nie jest istotne, czy w wyniku zbycia określonych składników majątkowych zostanie wygenerowana strata czy zysk na transakcji.

 

dr ANDRÉ HELIN

prezes firmy audytorskiej BDO Numerica

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...