Jak wybrać narzędzia informatyczne wspomagające zarządzanie w firmach małych i średnich

Wojciech Strama
rozwiń więcej
Jak wybrać narzędzia informatyczne wspomagające zarządzanie w firmach małych i średnich
W ostatnich latach obserwujemy logarytmiczny wzrost gromadzonych i przetwarzanych danych. Nawet w niewielkich przedsiębiorstwach sektora MSP ilość niezbędnych do właściwego zarządzania danych szybko rośnie. Czym, wobec tego kierować się przy wyborze narzędzi, które pomogą nam opanować coraz większe ilości danych, obrobić je i pomóc wyciągnąć właściwe wnioski pozwalające na podejmowanie racjonalnych decyzji? Jest wiele artykułów mówiących o konieczności budowania koncepcji merytorycznych odzwierciedlających model biznesowy organizacji …. Słusznie, ale spójrzmy na zagadnienie od strony praktycznej.

Najpierw zadajmy sobie pytanie dlaczego tak wielu menedżerów nawet większych organizacji  korzysta tak często ze zwykłego arkusza kalkulacyjnego? Zastanówmy się też, czy naszą firmę stać na własny personel  IT, czyli kogoś, kto ma wiedzę która pozwala nie tylko zainstalować drukarkę sieciową lub usunąć prosty błąd systemu.  Jeżeli nie  - zadajmy sobie pytanie, czy jest ktoś kto mógłby nam świadczyć usługi serwisowania systemu na bieżąco  - czyli niemal zawsze, kiedy jest to niezbędne.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Jeżeli na powyższe pytania nie możemy odpowiedzieć twierdząco, a tak się często zdarza,  to musimy zastanowić się nad wyborem standardowych  narzędzi – oprogramowania  oferowanego  przez dostawców  systemów wspomagających zarządzanie. Będzie to może  rozwiązanie nie do końca spełniające nasze oczekiwania ale lepsze, bo bezpieczne.  Pewnie nie uzyskamy wszystkich pożądanych  raportów, przetworzonych informacji, rozwiązań, na których nam zależy, ale za to te, które uzyskamy będą z niemal 100% pewnością odzwierciedlały rzeczywiste wartości.  

To jest jeden z powodów wielkiej popularności MS excell.  Mamy narzędzie proste ale takie, którego zasady działania rozumiemy, możemy sami dowolnie modyfikować procesy, nie obawiamy się zafałszowania danych zarządczych.  Zasady działania wielowymiarowych kości systemów BI nie są już tak oczywiste dla przeciętnych użytkowników – systemy te wymagają opieki specjalistów w trakcie eksploatacji. Oczywiście uwagi te w równej mierze odnoszą się do autorskich zmian innych procesów np. gospodarki magazynowej, fakturowania itd.

Musimy pamiętać, że każde oprogramowanie  musi podlegać częstym późniejszym  modyfikacjom z uwagi choćby na zmiany prawa (przykład: odwrócony VAT). Nasza ingerencja w system celem indywidualnego dopasowania go do naszych potrzeb będzie wymagała ponownej ingerencji w związku ze zmianami implikowanymi choćby przywołanymi tu modyfikacjami rozwiązań prawnych.    

A niemal każda zmiana pociąga za sobą konsekwencje mogące zagrozić spójności systemu przy nieprofesjonalnej  obsłudze. Jest to również argument za wyborem dostawcy renomowanego.

Zasada Pareto ma co prawda charakter statystyczny ale sprawdza się w sytuacji pierwotnego zapotrzebowania na raporty BI i korzystania z nich w przyszłości. To znaczy, że często w 80 % przypadków korzystamy z 20 % raportów. Dlatego wsparcie podczas przygotowania analizy przedwdrożeniowej ze strony doświadczonego zespołu, niekoniecznie sprzedawcy systemu, który – co oczywiste – chce sprzedać jak najwięcej, pozwala często naprawdę uzyskać więcej i lepszego z mniejszym budżetem.

Zawsze pewniej i bezpieczniej jest uzyskać dodatkowe dane ( jeżeli będą kiedyś nam naprawdę niezbędne) przy pomocy zewnętrznych programów raportujących. Musimy za nie dodatkowo zapłacić ale daje to gwarancję, że są nam potrzebne naprawdę a co najważniejsze – nie zagrażają spójności danych  oprogramowania z którego korzystamy.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...