AEO (upoważniony przedsiębiorca) - zaufany partner administracji celnej

AEO (upoważniony przedsiębiorca) - zaufany partner administracji celnej
AEO (Autorised Economic Operator) to uznawany we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej status zaufanego partnera administracji celnej, potwierdzający wiarygodność, rzetelność i prawidłowość wywiązywania się przez przedsiębiorcę z obowiązków nakładanych przepisami prawa celnego i dotyczących obrotu towarowego z zagranicą. Upoważniony przedsiębiorca jest także podmiotem wiarygodnym finansowo, regulującym należycie swoje zobowiązania celne i podatkowe wynikające z prowadzonej przez niego działalności.

Przywilej posiadania statusu AEO z jednej strony powoduje przejęcie części odpowiedzialności za bezpieczeństwo  obrotu towarowego w tym zewnętrznych granic Unii Europejskiej,  z drugiej zaś umożliwia korzystanie z przewidzianych prawem ułatwień, m.in. zmniejszenie ilości przeprowadzanych kontroli celnych, priorytetowe traktowanie przesyłek przez administracje celną i zgłoszeń celnych, a także szybszy i łatwiejszy dostęp do celnych procedur uproszczonych w tym możliwość rozliczania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej  pod względem ilości wydanych świadectw AEO. Do 15 czerwca 2015 r. w Polsce wydane były 753 świadectwa AEO.

22 czerwca 2015 r. w Gdańsku Szef Służby Celnej nadinsp. Jacek Kapica wręczył certyfikaty Grupie LOTOS oraz trzem mniejszym firmom działającym na Pomorzu.

- Certyfikaty AEO to swego rodzaju unijne znaki jakości dla przedsiębiorców. Są one świadectwem ich wiarygodności finansowej dla partnerów gospodarczych w całej Unii Europejskiej i poza nią. Budują wzajemne zaufanie biznesowe oparte na dialogu partnerów. Certyfikat AEO jest również dowodem standardów pracy administracji państwowej, wyrazem tego, co może ona dać środowisku biznesu – powiedział Szef Służby Celnej nadinsp. Jacek Kapica podczas uroczystości w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.  

W poniedziałek 22 czerwca certyfikaty wręczone zostały przedstawicielom Grupy LOTOS S. A. oraz pomorskim firmom: MORPOL S.A (spółka zajmująca się dostarczaniem przedsiębiorstwom handlu detalicznego i gastronomii najwyższej jakości przetworów z łososia. Założona w 1996 r. w Duninowie mała firma zatrudnia dziś ponad 3 tysiące osób i jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Oslo), SEALAND LOGISTICS Spółka z o.o. (dynamicznie rozwijające się spółka spedycyjna z Gdyni, zatrudniająca ponad 40 osób) oraz POMORSKIEJ AGENCJI CELNEJ MARIUSZ MANDZIUK (mikroprzedsiębiorca, specjalizujący się w odprawach celnych o wspomaganiu spedycji).

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

AEO: rozliczanie VAT importowego w deklaracji podatkowej

- Cieszę się, że certyfikaty AEO zostały dziś wręczone nie tylko potężnemu koncernowi paliwowemu, działającymi w skali globalnej. Mogą na to liczyć wszyscy rzetelni przedsiębiorcy, niezależnie od skali prowadzonej działalności gospodarczej. Wdrażanie rozwiązań, ułatwiających prowadzenie legalnej działalności gospodarczej, to jeden z priorytetów Służby Celnej. Satysfakcjonujący jest fakt, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z proponowanych im uproszczeń – dodał J. Kapica.

Status AEO uznawany jest we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to, iż przedsiębiorca niezależnie od miejsca uzyskania statusu AEO korzysta z tych samych ułatwień w całej UE. Unia Europejska podpisała porozumienia o wzajemnym uznawaniu statusu AEO ze Szwajcarią, Norwegią, Japonią, Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami.

Podczas uroczystości Prezes Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wręczyli dyrektorowi Izby Celnej w Gdyni certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań normy PN-EN ISO 9001:2009 oraz Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Izba wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania, wprowadzając usprawnienia z zakresu zarządzania jakością i przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym oraz integrując je ze standardami kontroli zarządczej i zasadami planowania budżetowego w ujęciu zadaniowym.

Podczas uroczystości nadinsp. J. Kapica zainaugurował uroczyście działanie II etapu Systemu  Koordynacji Kontroli "Porty 24h". Przy wykorzystaniu tej aplikacji Służba Celna można koordynować prace inspekcji portowych tak, by kontrole i niezbędne formalności związane z odprawą towarów sprowadzanych drogą morską do Polski trwały nie dłużej niż 24 godziny. Działanie systemu polega na wykorzystaniu przez portowe służby i inspekcje kontrolne informatycznej platformy komunikacyjnej do elektronicznej wymiany informacji dotyczących stanu zaawansowania procesów kontrolnych towarów czy weryfikacji przedłożonych dokumentów. W II etapie informacje te zostały także udostępnione przedsiębiorcom i agencjom celnym.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...