AEO: rozliczanie VAT importowego w deklaracji podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
O co chodzi?
REKLAMA
Ustawa przewiduje, że importerzy posiadający status AEO będą mogli rozliczyć VAT importowy w deklaracji podatkowej VAT składanej organom skarbowym za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu. Jest to sposób rozliczenia neutralny finansowo dla importera oparty o mechanizm odwrotnego obciążenia. Jeśli importer ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego ma możliwość zadeklarowania zarówno podatku należnego z tytułu importu jak i podatku naliczonego w tej samej deklaracji VAT bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jest to ciekawa alternatywa w stosunku do tradycyjnej formy rozliczeń polegającej na zapłacie VAT importowego organom celnym, a następnie odzyskiwaniu tego VAT od organów skarbowych.
Co to oznacza?
Skorzystanie z omawianego uproszczenia, w przeciwieństwie do analogicznego rozwiązania obowiązującego obecnie nie jest uzależnione od dokonania importu w celnej procedurze uproszczonej. W konsekwencji, od początku przyszłego roku rozliczenie VAT importowego w deklaracji podatkowej będzie możliwe w sytuacjach gdy:
· Tak jak dotychczas z uproszczenia będzie mógł korzystać każdy importer dokonujący odprawy w określonych celnych procedurach uproszczonych
· z uproszczenia będą mogli skorzystać importerzy posiadający status AEO bez konieczności dokonania importu w celnej procedurze uproszczonej.
Oczywiście należy pamiętać o spełnieniu szeregu warunków formalnych związanych ze skorzystaniem z tego uproszczenia VAT.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Dla kogo ta zmiana ma znaczenie?
Możliwość rozliczania VAT importowego w deklaracji podatkowej w oparciu o status AEO (bez konieczności stosowania procedury uproszczonej) może być interesująca nie tylko dla podmiotów dokonujących odpraw w polskich portach (jak się wydaje taka była geneza tego przepisu) ale również dla importerów paliw silnikowych i alkoholu etylowego. W przypadku tych grup towarów możliwość stosowania uproszczonych procedur celnych (w konsekwencji obecnie również uproszczonego sposobu rozliczania VAT importowego) jest znacząco ograniczona. Wprawdzie niektórzy importerzy paliw silnikowych (u których obrót paliwami przekroczył roczny próg w wysokości 40 mln zł) oraz niektórych produktów alkoholowych (zasadniczo piwa oraz win spełniających określone kryteria) mogli już dotychczas korzystać ze wskazanych uproszczeń celnych w konsekwencji również uproszczeń VAT, jednak aktualna pozostaje generalna zasada wyłączenia możliwości stosowania procedur uproszczonych do importu tych grup towarów.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Czy są przewidywane kolejne uproszczenia i liberalizacja przepisów w zakresie cła?
Oczywiście nadal aktualne są wymogi administracyjne związane z zasadniczym wyłączeniem alkoholu etylowego oraz paliw silnikowych ze stosowania celnych procedur uproszczonych. Warto pamiętać, że trwające prace legislacyjne związane z kolejnym już pakietem deregulacyjnym przewidują złagodzenie istniejących ograniczeń w odniesieniu do procedur związanych z eksportem niektórych wyrobów zawierających alkohol. Wydaje się, że ciągle pozostaje otwarta możliwość zgłaszania postulatów dalej idącej liberalizacji przepisów.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Ponadto należy pamiętać o możliwościach istniejących na podstawie obecnie obowiązujących regulacji, w szczególności o instytucji miejsc wyznaczonych oraz czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy poza siedzibą organu, które w pewnych sytuacjach mogą złagodzić niedogodności związane z brakiem możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych.
Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać o szczegółach opisanych rozwiązań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Deloitte.
Kontakt:
Rafał Zajączkowski, Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
Patryk Karczewski, Starszy Konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
pkarczewski@deloitteCE.com
Zobacz także: Webcast: Odprawa celna - Najnowsze ułatwienia dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat