REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem
WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem

REKLAMA

REKLAMA

Transakcje towarowe, w ramach których następuje transport towarów poza terytorium Polski budzą liczne wątpliwości na gruncie podatku VAT.

Załóżmy bowiem przykładowo, że spółka zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT, produkuje w kraju maszyny przemysłowe. Spółka sprzedaje jedną z maszyn do USA. Organizacja transportu będzie wykonana przez spółkę. Wywóz maszyny nastąpi z polskiej fabryki do Niemiec do portu w Hamburgu. Tam zostaną załatwione wszelkie formalności celne oraz wysyłka maszyny do amerykańskiego odbiorcy. Transport z polskiej fabryki do niemieckiego portu będzie miał charakter nieprzerwany, w szczególności maszyna w Niemczech  nie będzie magazynowa, ani w jakikolwiek sposób przerabiana. Znajdzie to odzwierciedlenie w posiadanych przez spółkę dokumentach, które będą udowadniały że transport maszyny rozpocznie się w Polsce.

Autopromocja

Przy rozliczanie takiej transakcji powstaje pytanie czy transport maszyny z Polski do Niemiec powinien zostać opodatkowany jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).

WDT nietransakcyjne

Za WDT uznaje się również przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (art. 13 ust. 3 ustawy o VAT). Powyższy przepis dotyczy opodatkowania tzw. przemieszczenia nietransakcyjnego zrównanego z WDT. Przemieszczenie nietransakcyjne polega na transporcie własnych towarów podatnika z jednego kraju członkowskiego do drugiego. Czynność taka jest traktowana na gruncie podatku VAT tak jak WDT.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W naszym przykładzie podatnik przemieszcza towar należący do jego przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju członkowskiego UE (Niemiec). Zostały w ten sposób spełnione, wskazane wyżej, ogólne warunki do uznania tego przemieszczenia za WDT. Należy jednakże pamiętać, że w ustawie o VAT przewidziano szereg wyjątków wyłączających określone rodzaje przemieszczeń z opodatkowania. Jeden z nich został zawarty w art. 13 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika lub na jego rzecz nie uznaje się za WDT w przypadku gdy towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem za WDT nie będzie uznana takie przemieszczenie, które bezpośrednio wiąże się z eksportem. W takim przypadku, przemieszczenie nie jest bowiem samodzielną czynnością, ale etapem dokonywanego eksportu. Liczy się przy tym obiektywny fakt, że przemieszczenie jest dokonane z terytorium kraju do innego państwa członkowskiego w celu eksportu.

Eksport towarów a VAT

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Biuletyn VAT

WDT nietransakcyjne czy eksport towarów

W opisanej sytuacji spółka dokonuje jednej (ciągłej) transakcji eksportu towaru. Istotne jest przy tym wskazanie, że eksport (czynność opodatkowana VAT) jest uznany za dokonany terytorium Polski- tu bowiem jest miejsce dostawy w rozumieniu ustawy o VAT. Przesądza o tym art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, miejscem dostawy towarów jest w przypadku  towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W rozpatrywanym przypadku transport zaczyna się w Polsce, a więc dostawa (eksport) jest uznana za dokonaną na terytorium kraju. Znajduje to odzwierciedlenie w posiadanych przez spółkę dokumentach. Nie ma przy tym znaczenia fakt, ze odprawa celna jest dokonywana w Niemczech, a nie w Polsce.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online


Z powyższych względów, transport maszyny z Polski do Niemiec więc jest etapem eksportu, a nie samodzielną czynnością. Jak natomiast wspominano wyżej, okoliczność ta wyklucza uznanie tego przemieszczenia za WDT. Zatem spółka powinna rozpoznać w Polsce dokonywany przez siebie eksport do USA. Spółka nie dokonuje WDT (przemieszczenia nietransakcyjnego z Polski do Niemiec).

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA