| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem

WDT nie wystąpi gdy transport związany jest z eksportem

Transakcje towarowe, w ramach których następuje transport towarów poza terytorium Polski budzą liczne wątpliwości na gruncie podatku VAT.

Załóżmy bowiem przykładowo, że spółka zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT, produkuje w kraju maszyny przemysłowe. Spółka sprzedaje jedną z maszyn do USA. Organizacja transportu będzie wykonana przez spółkę. Wywóz maszyny nastąpi z polskiej fabryki do Niemiec do portu w Hamburgu. Tam zostaną załatwione wszelkie formalności celne oraz wysyłka maszyny do amerykańskiego odbiorcy. Transport z polskiej fabryki do niemieckiego portu będzie miał charakter nieprzerwany, w szczególności maszyna w Niemczech  nie będzie magazynowa, ani w jakikolwiek sposób przerabiana. Znajdzie to odzwierciedlenie w posiadanych przez spółkę dokumentach, które będą udowadniały że transport maszyny rozpocznie się w Polsce.

Przy rozliczanie takiej transakcji powstaje pytanie czy transport maszyny z Polski do Niemiec powinien zostać opodatkowany jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).

WDT nietransakcyjne

Za WDT uznaje się również przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (art. 13 ust. 3 ustawy o VAT). Powyższy przepis dotyczy opodatkowania tzw. przemieszczenia nietransakcyjnego zrównanego z WDT. Przemieszczenie nietransakcyjne polega na transporcie własnych towarów podatnika z jednego kraju członkowskiego do drugiego. Czynność taka jest traktowana na gruncie podatku VAT tak jak WDT.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W naszym przykładzie podatnik przemieszcza towar należący do jego przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju członkowskiego UE (Niemiec). Zostały w ten sposób spełnione, wskazane wyżej, ogólne warunki do uznania tego przemieszczenia za WDT. Należy jednakże pamiętać, że w ustawie o VAT przewidziano szereg wyjątków wyłączających określone rodzaje przemieszczeń z opodatkowania. Jeden z nich został zawarty w art. 13 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika lub na jego rzecz nie uznaje się za WDT w przypadku gdy towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika.

Zatem za WDT nie będzie uznana takie przemieszczenie, które bezpośrednio wiąże się z eksportem. W takim przypadku, przemieszczenie nie jest bowiem samodzielną czynnością, ale etapem dokonywanego eksportu. Liczy się przy tym obiektywny fakt, że przemieszczenie jest dokonane z terytorium kraju do innego państwa członkowskiego w celu eksportu.

Eksport towarów a VAT

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Biuletyn VAT

WDT nietransakcyjne czy eksport towarów

W opisanej sytuacji spółka dokonuje jednej (ciągłej) transakcji eksportu towaru. Istotne jest przy tym wskazanie, że eksport (czynność opodatkowana VAT) jest uznany za dokonany terytorium Polski- tu bowiem jest miejsce dostawy w rozumieniu ustawy o VAT. Przesądza o tym art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, miejscem dostawy towarów jest w przypadku  towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W rozpatrywanym przypadku transport zaczyna się w Polsce, a więc dostawa (eksport) jest uznana za dokonaną na terytorium kraju. Znajduje to odzwierciedlenie w posiadanych przez spółkę dokumentach. Nie ma przy tym znaczenia fakt, ze odprawa celna jest dokonywana w Niemczech, a nie w Polsce.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK