Jak być konkurencyjnym na rynku

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
Jak być konkurencyjnym na rynku / Fotolia
Konkurencyjność jako rywalizacja podmiotów działających w tej samej branży jest motorem napędzającym gospodarkę i zmuszającym przedsiębiorstwa do pracy. Aby pokonać konkurencję, firma musi wypracować własną, indywidualną i niepowtarzalną strategię funkcjonowania na rynku, dzięki której będzie atrakcyjniejsza od rywali.

Autopromocja

Co wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa?

Chcąc zostawić konkurentów w tyle, należy mieć cechy, które widocznie odróżniają dany podmiot od innych. Na to, czy przedsiębiorstwo jest konkurencyjne, wpływa zarówno jego otoczenie zewnętrzne, jak i warunki wewnętrzne. Im bogatszy potencjał wewnętrzny, tym firma lepiej radzi sobie w środowisku zewnętrznym. Oprócz oferowania wysokiej jakości oraz niskiej ceny towarów lub usług kluczowymi czynnikami pozwalającymi pokonać rywali coraz częściej stają się także innowacyjność i inwestycje. Modernizacja i wymiana sprzętu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii sprawiają, że dana firma może więcej niż jej konkurenci.

Wsparcie dla firm wdrażających nowe technologie

Wysoka jakość i niska cena

Z punktu widzenia klienta jednymi z najistotniejszych kwestii decydującymi o dokonaniu zakupu są atrakcyjna cena i dobra jakość oferowanych produktów czy usług. Podobnie w przypadku polskich przedsiębiorstw cena i jakość to stale najmocniejsze cechy decydujące o konkurencyjności danej jednostki. Co więcej, pozwalają one nie tylko pokonać rywali na rynku krajowym, ale również na europejskim.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Przede wszystkim innowacyjność

Wraz z rozwojem globalizacji i ciągłym postępem technologicznym konkurowanie jedynie ceną przestaje już być efektywne, a wdrażanie innowacji przez firmy staje się bezwzględnie konieczne do przetrwania na rynku. Innowacyjność powinna być nieodłącznym i stałym elementem strategii każdego przedsiębiorstwa. Znaczny wpływ na innowacyjność danej jednostki mają osoby nią zarządzające oraz jej pracownicy, którzy zmotywowani do pracy i kreatywni mogą razem zdziałać więcej. Niestety, często się zdarza, że bariery finansowe uniemożliwiają przedsiębiorstwom bycie w pełni innowacyjnymi. Jednakże należy pamiętać, że optymalne wykorzystanie wszystkich zasobów na rzecz innowacyjności szybko się zwróci w postaci dodatkowych zysków.

Zadbaj o silną markę

Aby stać się bardziej dostępnym i lepiej dotrzeć do klientów, można rozważyć wdrożenie rozwiązania, jakim jest CRM, czyli Customer Relationship Management. Ten model nowoczesnego zarządzania relacjami z klientem polega na usprawnieniu przepływu informacji i współpracy w całym przedsiębiorstwie, tak aby jak najlepiej troszczyć się o potrzeby klientów i najpełniej wykorzystać szanse sprzedażowe.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Warto także pomyśleć nad stworzeniem logo firmy. Ta niepozorna graficzna prezentacja może Ci pomóc osiągnąć prawdziwy sukces. To właśnie logo sprawia, że firma staje się rozpoznawalna na rynku i odróżnia się od konkurentów. Chcąc zbudować silną, znaną i charakterystyczną markę, nie trzeba wydawać fortuny na reklamy i bilbordy, za to warto zatrudnić specjalistów od PR-u. To oni pomogą sprawić, że firma stanie się rozpoznawalna, zbudują jej profesjonalny wizerunek na rynku oraz pomogą dotrzeć do klientów. Obecnie PR staje się jedną z najlepszych broni stosowanych na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Autor: Edyta Piekarska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...