REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości 2025: liczne zmiany. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. MF modyfikuje projekt

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 
rozwiń >

Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Co zawierał pierwotny projekt MF 

Pierwszy projekt zmian, które docelowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. został opublikowany przez MF w czerwcu bieżącego roku i wzbudził wówczas wiele kontrowersji – nie tylko wśród przedsiębiorców, ale nawet wśród konsultujących go innych ministerstw. Wskazywano, że proponowana przez MF treść przepisów będzie skutkowała znacznym wzrostem opodatkowania.

Sam proces konsultacji publicznych wzbudził duże zainteresowanie, a uwagi do niego zgłosiło ok 200 różnych podmiotów. Tabela zawierająca zgłoszone uwagi i odniesienie się do nich przez MF była niemal 500-stronnicowym dokumentem. Równie wiele uwag prezentowano w toku konferencji uzgodnieniowej zorganizowanej przez MF w formie spotkania online z zainteresowanymi podmiotami. 

REKLAMA

Autopromocja

Co się zmieniło 3 września?

Nowy projekt niewątpliwie stanowi próbę inkorporowania jak największej ilości postulatów podnoszonych w toku konsultacji publicznych przy jednoczesnym zachowaniu ogólnego pomysłu MF na nowelizację tego podatku. I wydaje się, że jest to próba dość udana.

Zmian względem pierwotnego projektu jest naprawdę wiele, niemniej warto wspomnieć o kilku fundamentalnych, które postulowali przedsiębiorcy.

Reguła kolizyjna 

Przede wszystkim MF wprowadził do nowego projektu pierwszeństwo kwalifikacji poszczególnych obiektów jako budynków. Oznacza to, że gdy dany obiekt będzie spełniał przesłanki uznania go zarówno za budynek, jak i za budowlę, wówczas będzie on kwalifikowany jako budynek.

Wyjątkiem objęto jedynie różnego rodzaju zbiorniki czy silosy – te będą mogły być kwalifikowane jako budowle nawet jeżeli będą spełniać przesłanki do uznania ich za budynek. 

Budowla definiowana przez roboty budowlane 

W pierwotnym projekcie MF przewidział, że uznanie danego obiektu za budowlę wymaga, aby był on „wykonany z użyciem wyrobów budowlanych”. Powodowało to wiele wątpliwości choćby o opodatkowanie mobilnych zbiorników – te były przecież wykonane z wyrobów budowlanych, a jednocześnie były zbiornikami (wymienionymi jako budowle w załączniku do ustawy). Jednocześnie jednak w żaden sposób nie były związane z gruntem.

W nowej wersji projektu usunięto przesłankę „wykonania z użyciem wyrobów budowlanych” budowli, wprowadzając zamiast tego zastrzeżenie, zgodnie z którym aby dany obiekt był uznany za budowlę (lub budynek – tam zastrzeżenie to również się pojawia) musi on zostać „wzniesiony w wyniku robót budowlanych”.

Obiekty małej architektury

W ustawie wprowadzono też zastrzeżenie, że obiektem budowlanym (a więc budowlą / budynkiem) nie będą obiekty małej architektury, takie jak choćby fontanny czy place zabaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Całość techniczno-użytkowa

Z projektu usunięto kontrowersyjną przesłankę całości techniczno-użytkowej, która budziła wiele obaw przedsiębiorców. W pierwotnym projekcie przewidziano, że częścią budowli mogą być także instalacje i urządzenia stanowiące wraz z nią całość techniczno-użytkową. Powodowało to wiele obaw o opodatkowanie różnego rodzaju urządzeń, które dotychczas nie były objęte podatkiem. 

Fotowoltaika

Doprecyzowano także, że elektrownie fotowoltaiczne, magazyny energii i szereg innych obiektów będzie opodatkowany jako budowla jedynie od części budowlanych (głównie – fundamentów).

Załącznik nr 4 

Dużą metamorfozę przeszedł też załącznik nr 4 do ustawy, zawierający katalog budowli. Usunięto z niego kilka pozycji (m.in. różnego rodzaju sieci techniczne, namioty i powłoki pneumatyczne), a niektóre zastąpiono nowymi (np. zamiast obiektów sportowych czy hydrotechnicznych pojawił się cały szereg wprost wskazanych obiektów, które stanowić będą budowle).

Urządzenia budowlane

W projekcie pojawiła się też nowa, niewystępująca w pierwotnej wersji, kategoria budowli – urządzenia budowlane. Za budowlę będą uznawane urządzenia instalacyjne związane z budynkiem lub budowlą, zapewniające możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Jakie to konkretnie urządzenia? Zapisy projektu nie są tu precyzyjne i zapewne będą skutkowały wieloma sporami na linii podatnicy – samorządy. Nietrudno sobie wyobrazić, że pojawią się dyskusje czy np. winda w budynku jest urządzeniem instalacyjnym zapewniającym możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, a więc czy należy ją traktować jako budowlę. 

Więcej czasu na przygotowanie

Warto też wspomnieć, że w projekcie przewidziano, że przedsiębiorcy którzy złożą właściwemu samorządowemu organowi podatkowemu stosowne oświadczenie, będą mogli złożyć deklarację na podatek od nieruchomości za 2025 r. do końca marca 2025 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przegląd swojego majątku i dostosowanie się do nowych przepisów.

Co dalej?

Do 9 września potrwają jeszcze ograniczone konsultacje publiczne, a uzgodniony projekt trafi zapewne do Sejmu na najbliższą sesję tj. odbywającą się w dniach 11-13 września. Wówczas zobaczymy, czy pojawią się jeszcze jakieś zmiany wprowadzane „na ostatnią chwilę”. 

Daniel Panek, starszy menedżer w CRIDO

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (UD72).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

REKLAMA

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

REKLAMA

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA