Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R

Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R / Fotolia
Na drodze od pomysłu, do gotowego produktu lub usługi, etap wdrożenia jest jednym z najbardziej newralgicznych i istotnych. Pokazuje bowiem w jakim stopniu nasze założenia, obliczenia i plany przystają do realiów rynku. Nie powinno zatem dziwić, że dofinansowanie przeznaczone na realizację projektów dotyczących wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), można pozyskać nie z jednego, a z kilku źródeł.

Badania na rynek

Najbardziej znanym, cieszącym się dużą popularnością wśród przedsiębiorców i który jednocześnie dysponuje dużym, bo opiewającym na 1 miliard złotych budżetem, jest konkurs z poddziałania 3.2.1 Badania na rynek, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Start jego kolejnej edycji zostanie ogłoszony już w kwietniu 2016 r., zaś etap składania wniosków potrwa od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 roku. Wnioski mogą składać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, zaś przedmiotem dofinansowania w ramach projektów mogą być wydatki inwestycyjne, usługi doradcze lub eksperymentalne prace rozwojowe. Poziom dofinansowania, zależy od lokalizacji oraz charakteru projektu i wynosi:

Autopromocja

Na prace rozwojowe:

Na część inwestycyjną – zgodnie z mapą pomocy regionalnej:

- dla mikro i małego przedsiębiorstwa - 45%

- dla średniego przedsiębiorstwa - 35%

- dla dużego przedsiębiorstwa - 25%

- dla mikro i małego przedsiębiorstwa 35% - 70%

- dla średniego przedsiębiorstwa 25% - 60%

- dla dużego przedsiębiorcy 15% - 50%

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi 10 mln zł.

Warto zwrócić szczególną uwagę, że w najbliższym konkursie istotnej zmianie ulega regulamin konkursu 3.2.1 Badania na rynek. Na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 roku Komitet Monitorujący POIR zatwierdził bowiem zmienione zasady wyboru projektów wprowadzając dwa nowe kryteria formalne specyficzne.

  1. W myśl pierwszego z nich Wnioskodawca przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym (trwającym przynajmniej 12 miesięcy) w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożył wniosek o udzielenie wsparcia, osiągnął przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 1 mln PLN.
  2. Wymogiem drugiego jest, by projekt, będący przedmiotem wniosku, polegał na wdrożeniu wyników prac B+R chronionych patentem lub zgłoszonych do ochrony patentowej lub dotyczących zgłoszonego wzoru użytkowego.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

W związku z wprowadzeniem drugiego z ww. kryteriów, przedsiębiorcy będą zobowiązani do złożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie kopii sprawozdania o stanie techniki (w przypadku, gdy projekt będzie polegał na wdrożeniu wyników prac B+R zgłoszonych do ochrony patentowej lub dotyczących zgłoszonego wzoru użytkowego). Uzyskanie sprawozdania o stanie techniki to proces, który potrwać może nawet do pół roku, dlatego przedsiębiorców zainteresowanych składaniem wniosków w najbliższym konkursie „Badanie na rynek” zachęcamy do bliższego przyjrzenia się tym wymaganiom już dziś i rozpoczęcia procedury złożenia w Urzędzie Patentowym RP wszystkich niezbędnych dokumentów.

Kredyt na innowacje technologiczne

Kolejną szansą dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na pozyskanie współfinansowania dla wdrożenia innowacji technologicznych jest poddziałanie 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, tzw. „Kredyt na innowacje technologiczne”. Kolejna edycja tego organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego konkursu zostanie ogłoszona 1 czerwca i będzie trwała od lipca do września 2016 roku. Wzorem poprzednich edycji, na wsparcie mogą liczyć projekty polegające na wdrożeniu innowacji technologicznych – własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych.

O dofinansowanie ubiegać się mogą projekty finansowane kredytem na innowacje technologiczne, który przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy udziale własnym kredytobiorcy.

Dofinansowanie w formie premii technologicznej w wysokości do 6 mln zł, otrzymuje się celem spłaty części kredytu technologicznego zaciągniętego w banku komercyjnym. Dofinansowaniu podlegają wydatki kwalifikowalne przeznaczone na inwestycję technologiczną oraz na zrealizowane przez podmioty zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z inwestycją.

Skomplikowane prawo główną przeszkodą w rozwoju małych i średnich firm


Regionalne Programy Operacyjne

Dużą pulą środków na dofinansowanie dysponują również samorządy województw, które coraz dynamiczniej wkraczają w nową perspektywę ogłaszając kolejne konkursy. Wśród zbliżających się konkursów należy wspomnieć o RPO Województwa Mazowieckiego w którym w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP będzie można starać się o dofinansowanie inwestycji zmierzających do wdrożenia innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych i marketingowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Planowany termin naborów w tym konkursie to III kwartał 2016 roku, zaś maksymalny poziom dofinansowania to dla małych przedsiębiorstw 55%, zaś dla średnich 45%. Trzeba przy tym pamiętać, że w mieście Warszawa i podregionie warszawskim zachodnim jest on niższy i wynosi odpowiednio 35% dla małych 25% dla średnich (Warszawa) oraz 40% dla małych i 30% dla średnich (Warszawski Zachodni).

Także Samorząd Województwa Lubuskiego planuje w najbliższym czasie rozdysponować wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorców znaczną pulę środków. W konkursie z działania 1.1 Badania i innowacje, w terminie od 31 marca do 1 lipca 2016, można ubiegać się o dofinasowanie na projekty B+R, a także inwestycje przedsiębiorstw w infrastrukturę B+R. Z kolei w ramach działania 1.5 Rozwój sektora MŚP dofinansować można działania wdrożeniowe w tym: wdrożenia własnych lub nabytych wyników prac B+R oraz zastosowania w przedsiębiorstwie nowych rozwiązań technologicznych.

Poziom dofinansowania w obu konkursach na działania inwestycyjne jest stały i wynosi 35%, 45% i 55%, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Małe i średnie firmy nieprzygotowane na niepłacących klientów

Atrakcyjną pomoc na wdrożenia oferuje RPO Województwa Lubelskiego. W konkursie z działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP, wsparciem objęte zostaną inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące m.in.:

  • inwestycji w aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej oraz usługowej,
  • dywersyfikacji działalności przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych produktów/usług,
  • stworzenia lub wyposażenie infrastruktury przedsiębiorstw,
  • działań inwestycyjnych, związanych z rozszerzeniem działalności eksportowej,
  • wdrażania w przedsiębiorstwach wyników badań naukowych i rozwojowych oraz innowacyjnych rozwiązań.

Intensywność pomocy, zgodnie z mapą pomocy regionalnej, to 70% kosztów kwalifikowanych dla małych i 60% kosztów kwalifikowanych dla średnich przedsiębiorców. Konkurs zostanie ogłoszony w maju 2016r., zaś nabór wniosków rozpocznie się w czerwcu 2016r.

W większości pozostałych regionów prace nad uruchomieniem konkursów są w toku i będą sukcesywnie ogłaszane w drugiej połowie 2016r.

Horyzont 2020

Oprócz wymienionych konkursów, w których zarówno budżet, jak i co za tym idzie, konkurencja, są wysokie, warto wspomnieć o flagowych przedsięwzięciach finansowanych bezpośrednio z budżetu Wspólnoty. Wsparcie na projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dla międzynarodowych konsorcjów różnorodnych przedsiębiorstw i instytucji oferuje Program Horyzont 2020. Osobną pulę środków z przeznaczeniem na przetestowanie w praktyce planowanego rozwiązania/produktu/usługi aż do momentu, kiedy będzie ono gotowe do komercjalizacji, program kieruje do MŚP. Przewiduje on współfinansowanie takich działań jak: skalowanie, demonstracja, miniaturyzacja, replikacja oraz powielanie rynkowe, w wysokości 70% ich wartości. Wnioski można składać kilka razy do roku zwiększając tym samym swoją szansę na sukces. Najbliższe terminy na przygotowanie dokumentów upływają 15 czerwca i 13 października 2016 roku.

Autorzy:

Aurelia Pankiewicz – Manager w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Michał Hackiewicz – Młodszy Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...