Prowadzenie firmy będzie droższe. Rosną składki ZUS

Prowadzenie firmy będzie droższe. Rosną składki ZUS /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Nie ma chyba w Polsce instytucji, która darzona byłaby przez obywateli tak szczerą niechęcią jak ZUS, który stał się swego rodzaju symbolem marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Nie dosyć bowiem, że odprowadzać składki musi każdy pracujący obywatel, bez względu na wysokość zarobków (zgodnie z planami rządu „ozusowane” mają być nawet umowy o dzieło), to jeszcze trudno doszukać się korzyści, jakie owa instytucja oferowałaby swoim płatnikom; wszak konieczność wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty przez osoby regularnie opłacające składki, bądź też niepewność co do losów własnej emerytury nikogo w Polsce nie dziwi.

A to dlatego, że rok 2017 przynosi podwyżkę składek zdrowotnych. Wzrosną one o 2,88% w stosunku do roku ubiegłego; jest to skutek zwiększenia średniego wynagrodzenia z tytułu pracy w przedsiębiorstwie – według obliczeń GUS, obecnie wynosi ono 4404 złote 17 groszy. Natomiast minimum, od którego właściciel firmy zobowiązany jest odprowadzić składkę zdrowotną to ¾ powyższej kwoty, czyli 3303 złote 13 groszy. Sama zaś wysokość składki, to 9% z minimum, czyli 297 złotych 28 groszy (w roku ubiegłym wynosiła ona 288 zł 95 gr).

Autopromocja

Na szczęście istnieje prosta możliwość uniknięcia konieczności ponoszenia opłat na rzecz tej mocno kontrowersyjnej instytucji, jaką bez wątpienia jest ZUS. A jest nią: przeniesienie firmy za granicę, np. rejestracja działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji. Dlaczego? Między innymi dlatego, że system ubezpieczeń społecznych jest tam o wiele bardziej przemyślany i skuteczny niż w Polsce.

Przede wszystkim tamtejsze przepisy odnoszące się do spraw ubezpieczenia społecznego są o wiele bardziej elastyczne i lepiej dostosowane do możliwości konkretnego przedsiębiorcy, narzucając mu taką wysokość składek, która nie odbije się negatywnie na jego kondycji finansowej. Co więcej, w pewnych sytuacjach płatnik może zostać całkowicie zwolniony z konieczności odprowadzania składek ubezpieczeniowych.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Decydując się na otwarcie firmy w UK, należy wiedzieć, że istnieją tam aż cztery kategorie rzeczonych składek (w Wielkiej Brytanii noszą one nazwę National Insurance Contributions), w ramach których obowiązują różne wysokości kwot, jakie należy odprowadzić. Może to sprawiać wrażenie sporego skomplikowania tamtejszych przepisów, ale w praktyce umożliwiają one optymalne dostosowanie zobowiązań finansowych do możliwości konkretnego płatnika. Jest to niezbity dowód na przyjazne traktowanie przedsiębiorcy przez brytyjskie władze, które nie starają się doprowadzić go do ruiny poprzez drenaż portfela na wszystkie możliwe sposoby, a wręcz przeciwnie – poprzez odpowiednie prawo zachęcają go do zakładania własnych firm oraz minimalizują ryzyko ewentualnej upadłości.

Tak więc, założenie firmy w Wielkiej Brytanii może okazać się wyjątkowo skuteczną metodą na ucieczkę spod jarzma uciążliwych polskich przepisów, na którą decydować się będzie coraz więcej rodzimych przedsiębiorców.

Autor: B Fuchs

www.admiral.tax

Zobacz także: Moja firma

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...