Przewalutowanie pieniędzy w działalności gospodarczej - koszty

Przewalutowanie pieniędzy w działalności gospodarczej - koszty
Ile kosztuje przewalutowanie? Co składa się na koszty przewalutowania. Na co zwrócić uwagę, by ograniczać koszty transakcyjne tej operacji?

Przewalutowanie online - ile kosztuje

Z walizką pieniędzy nikt już dzisiaj raczej do kantoru nie jeździ. Wygodniej, szybciej i bezpieczniej dokonać przewalutowania online. Najprościej byłoby oczywiście wtedy, gdyby Polska znalazła się w strefie euro, z którą jesteśmy najbardziej związani gospodarczo. Na razie jednak przedsiębiorcy, którzy mają kontrahentów w Niemczech, Francji czy Włoszech muszą szukać sposobów przewalutowania optymalnych pod względem kosztów.

Autopromocja

Banki

Banki ustalają ceny na podstawie kursu średniego podawanego przez NBP lub opierając się na aktualnych cen z rynku Forex. Aktualny kurs to oczywiście podstawowy parametr, choć firmy raczej nie mają możliwości, by czekać z przewalutowaniem licząc na to, że np. euro będzie za jakiś czas tańsze.

Jednak na realny koszt transakcji wpływ ma również tzw. spread. To termin powszechnie używany w odniesieniu do transakcji na rynkach finansowych. W przypadku przewalutowania najkrócej można powiedzieć, że jest to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży. Co ważne, w tych widełkach zawiera się również marża banku i jego prowizja za przeprowadzenie transakcji.

Każdy bank ustala spread we własnym zakresie, dla każdej waluty oddzielnie. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jaka jest jego wysokość. Obowiązuje zależność: im jest wyższy, tym droższy pieniądz dla kupującego.

Poza tym, przewalutowanie pieniędzy w banku oznacza, że trzeba również ponieść koszty przelewów między kontami walutowymi a złotówkowym. Informacji na ten temat trzeba szukać w tabeli opłat i prowizji, ponieważ każdy bank ustala ich poziomy sam.

Kantory

Kantory internetowe są z reguły bardziej elastyczne niż banki. Przede wszystkim, są w stanie zaoferować lepsze kursy, nieraz stosują niższe spready (choć nie zawsze) i często mają też niższe prowizje. Oczywiście najlepiej uważnie porównać kursy i spready w poszczególnych bankach i kantorach, żeby mieć dobry przegląd możliwości na rynku.

Niższy spread i lepszy kurs mają może niewielkie znaczenie przy pojedynczych transakcjach, z udziałem relatywnie niewielkich kwot. Natomiast przy większych sumach lub wtedy, gdy przedsiębiorca dokonuje przewalutowania często, mogą już znacząco wpływać na koszty operacyjne. Tu jeszcze można dodać, że w kantorach online często można również skorzystać z darmowych przelewów, co dodatkowo ogranicza koszty.

 Przewalutowania można dokonać w dowolnym czasie i miejscu. Wystarczy dostęp do Internetu. Brak kosztów przelewu to oczywiście dodatkowy atut, zwłaszcza w przypadku częstych transakcji – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej. Jest to jedyny kantor internetowy, który oferuje darmowe przelewy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Amronet.pl to ciekawy przykład platformy wychodzącej poza ramy zwykłego kantoru internetowego. Można powiedzieć, że łączy w sobie cechy kantoru walutowego z serwisem społecznościowej wymiany walut.

 Takie rozwiązanie pozwala dokonywać wymiany zarówno po kursie platformy, jak i w formie bezpośredniej transakcji pomiędzy jej uczestnikami – dodaje Balcerzak.

Amronet.pl stosuje również niskie prowizje, mieszczące się w granicach od 0,02% do 0,22%. Bezpieczeństwo transakcji potwierdza KNF. Cały proces przelewów oparty jest o system bankowości elektronicznej.

Źródło: Amronet.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...