Kredyt ekologiczny: dofinansowanie nawet 80% kosztów zrównoważonego rozwoju dla firm. Nabór wniosków od 17 października 2024 r.

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
rozwiń więcej
Kredyt ekologiczny: dofinansowanie nawet 80% kosztów zrównoważonego rozwoju dla firm. Nabór wniosków od 17 października 2024 r. / Shutterstock

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz zaostrzających się przepisów dotyczących ochrony środowiska, firmy coraz częściej muszą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem zrównoważonych praktyk biznesowych. Inwestycje w technologie przyjazne środowisku są jednak kosztowne i wymagają odpowiedniego wsparcia finansowego. Odpowiedzią na te potrzeby jest kredyt ekologiczny, który staje się kluczowym narzędziem umożliwiającym firmom realizację proekologicznych inwestycji bez nadmiernego obciążania budżetu. 

Czym jest kredyt ekologiczny?

Celem kredytu ekologicznego jest nie tylko ułatwienie modernizacji przedsiębiorstw, ale także wspieranie działań na rzecz zmniejszenia ich śladu węglowego i negatywnego oddziaływania na otoczenie. Kredyt ekologiczny to narzędzie, które pozwala firmom inwestować w zrównoważony rozwój. Dzięki tej dotacji (choć w nazwie jest słowo kredyt) przedsiębiorstwa mogą efektywnie modernizować swoje działania i przyczyniać się do ochrony środowiska.

Autopromocja

Kiedy najbliższy nabór na kredyt ekologiczny?

Najbliższy nabór na kredyt ekologiczny ogłoszony przez BGK rozpocznie się 17 października i potrwa do 31 stycznia 2025 r. 
Firmy mogą aplikować do momentu wyczerpania środków, co sprawia, że warto niezwłocznie zainteresować się tym wsparciem, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo planuje inwestycje w zrównoważony rozwój. 

Dla kogo?

Program skierowany jest do mikro, małych, średnich firm oraz średnich przedsiębiorstw oraz dla firm klasyfikowanych jako small mid-caps (podmioty zatrudniające do 499 pracowników) oraz mid-caps (podmioty zatrudniające do 3 000 pracowników).

Jaki poziom dofinansowania?

Firmy mogą liczyć na dofinansowanie od 25% do 80% kosztów kwalifikowanych w zależności od statusu przedsiębiorstwa, typu inwestycji w ramach wydatku oraz lokalizacji przedsięwzięcia) 

Ważne kroki w procesie aplikowania o „Kredyt ekologiczny” 

  • Uzyskanie promesy kredytowej w banku komercyjnym 
  • Wykonanie audytu energetycznego
  • Złożenie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego 
  • Ocena wniosku
  • Podpisanie umów: z bankiem komercyjnym na kredyt technologiczny oraz z BGK na dofinansowanie
  • Realizacja projektu 
  • Przyznanie dofinansowania w formie premii ekologicznej

Ważnym elementem i zarazem kluczowym wymogiem w ubieganiu się o to dofinansowanie jest audyt energetyczny, który potwierdzi redukcję zużycia energii o co najmniej 30%. Warto zatem zadbać, aby do czasu wystartowania naboru niezbędna dokumentacja była sporządzona
Niemniej ważne jest, aby przedsiębiorstwo posiadało zdolność kredytową na co najmniej wartość dofinansowania, dlatego odpowiednio wcześniej należy przeprowadzić niezbędne analizy finansowe. 

Autor: Grzegorz Ocieczek, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz LPW Consulting

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
JPK CIT od 2025 roku. Jakie nowe obowiązki podatników?
01 paź 2024

Minister Finansów wydał 16 sierpnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jest to tzw. rozporządzenie w sprawie JPK CIT. Jako pierwsze (od 2025 roku) nowymi obowiązkami zostaną obciążone podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. A od 2026 roku pozostali podatnicy CIT.

Kredyt ekologiczny: dofinansowanie nawet 80% kosztów zrównoważonego rozwoju dla firm. Nabór wniosków od 17 października 2024 r.
01 paź 2024

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz zaostrzających się przepisów dotyczących ochrony środowiska, firmy coraz częściej muszą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem zrównoważonych praktyk biznesowych. Inwestycje w technologie przyjazne środowisku są jednak kosztowne i wymagają odpowiedniego wsparcia finansowego. Odpowiedzią na te potrzeby jest kredyt ekologiczny, który staje się kluczowym narzędziem umożliwiającym firmom realizację proekologicznych inwestycji bez nadmiernego obciążania budżetu. 

Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2025 r.? Limit przychodów wynosi 8 569 200 zł
01 paź 2024

Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2025 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 8 569 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 1 października br.

Konferencja „Cyfrowy Księgowy” – zmiany w rachunkowości w erze cyfryzacji
01 paź 2024

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, organizacja z ponad 100-letnią tradycją we wspieraniu rozwoju profesjonalnych księgowych, zaprasza na konferencję „Cyfrowy Księgowy – najważniejsze zmiany i wyzwania”. 

Ekspert: zmiany w sposobie opodatkowania fundacji rodzinnych nie mają silnych podstaw merytorycznych
30 wrz 2024

Czy warto jest jedną, nieprzemyślaną zmianą przepisów podatkowych zniszczyć sens zakładania fundacji rodzinnych? Komentarz Andrzej Paczuskiego do odpowiedzi MF na interpelację ws. fundacji rodzinnych.

Niższa składka zdrowotna? Leszczyna: nie ma przestrzeni fiskalnej, dlatego zakres reformy dotyczy tylko sprzedaży środków trwałych
01 paź 2024

Czy składka zdrowotna zostanie obniżona? Ministra zdrowia Izabela Leszczyna stwierdziła, że wcale nie czeka na to, żeby zmniejszono składkę zdrowotną. Jej zdaniem nie ma przestrzeni fiskalnej, dlatego zakres proponowanej reformy zasad naliczania składki zdrowotnej zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych.

Nowe przepisy dla spółek jeszcze w 2024 r. Przy równorzędnych kwalifikacjach, trzeba wybrać kandydata płci "niedostatecznie reprezentowanej"
01 paź 2024

W dniu 28 grudnia 2024 r. ma wejść w życie część polskich przepisów wdrażających dyrektywę unijną 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych. Minister Sprawiedliwości opublikował niedawno projekt ustawy w tym zakresie. Co ważne, przepisy dyrektywy odnoszą się do niedostatecznie reprezentowanej płci w organach spółek, a więc – co do zasady - dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? 

Od kiedy e-Doręczenia będą obowiązkowe? Są różne terminy wdrożenia, zależnie od podmiotu
01 paź 2024

Już od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy składający wniosek o wpis do CEIDG będą musieli korzystać z e-Doręczeń. Obowiązek ten ma dotyczyć komunikacji między firmami a administracją państwową. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji polskich usług publicznych.

Nowe przepisy dla branży TSL w październiku i listopadzie 2024 r. Jakie nowe obowiązki dla firm?
30 wrz 2024

W październiku i listopadzie 2024 r. firmy z sektora TSL czekają znaczące zmiany w prawie, jednocześnie wiążą się z tym nowe obowiązki. – Zmiany w prawie celnym, zarówno krajowe, jak i na poziomie Unii Europejskiej mają być wprowadzane stopniowo, ale potrzeba czasu, by się do nich przygotować – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath. 

Odroczony termin płatności na fakturze. Jak przyśpieszyć zapłatę należności? Co to jest faktoring jawny z regresem?
27 wrz 2024

W wielu branżach i firmach wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to powszechna praktyka i standard biznesowy. Dla przedsiębiorców sprzedających towary i usługi, możliwość zaoferowania klientom odroczonego terminu zapłaty to często kluczowy element współpracy biznesowej. Jednak długie terminy płatności, sięgające 30, 45, 60 czy nawet 90 dni, mogą znacząco obciążać płynność finansową przedsiębiorstwa. Czy można więc przyspieszyć spływ należności? Rozwiązaniem może być finansowanie faktur, a dokładniej - usługa faktoringu.

pokaż więcej
Proszę czekać...