Kredyt ekologiczny: dofinansowanie nawet 80% kosztów zrównoważonego rozwoju dla firm. Nabór wniosków od 17 października 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest kredyt ekologiczny?
- Kiedy najbliższy nabór na kredyt ekologiczny?
- Dla kogo?
- Jaki poziom dofinansowania?
Czym jest kredyt ekologiczny?
Celem kredytu ekologicznego jest nie tylko ułatwienie modernizacji przedsiębiorstw, ale także wspieranie działań na rzecz zmniejszenia ich śladu węglowego i negatywnego oddziaływania na otoczenie. Kredyt ekologiczny to narzędzie, które pozwala firmom inwestować w zrównoważony rozwój. Dzięki tej dotacji (choć w nazwie jest słowo kredyt) przedsiębiorstwa mogą efektywnie modernizować swoje działania i przyczyniać się do ochrony środowiska.
REKLAMA
Kiedy najbliższy nabór na kredyt ekologiczny?
Najbliższy nabór na kredyt ekologiczny ogłoszony przez BGK rozpocznie się 17 października i potrwa do 31 stycznia 2025 r.
Firmy mogą aplikować do momentu wyczerpania środków, co sprawia, że warto niezwłocznie zainteresować się tym wsparciem, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo planuje inwestycje w zrównoważony rozwój.
Dla kogo?
Program skierowany jest do mikro, małych, średnich firm oraz średnich przedsiębiorstw oraz dla firm klasyfikowanych jako small mid-caps (podmioty zatrudniające do 499 pracowników) oraz mid-caps (podmioty zatrudniające do 3 000 pracowników).
Jaki poziom dofinansowania?
Firmy mogą liczyć na dofinansowanie od 25% do 80% kosztów kwalifikowanych w zależności od statusu przedsiębiorstwa, typu inwestycji w ramach wydatku oraz lokalizacji przedsięwzięcia)
Ważne kroki w procesie aplikowania o „Kredyt ekologiczny”
- Uzyskanie promesy kredytowej w banku komercyjnym
- Wykonanie audytu energetycznego
- Złożenie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego
- Ocena wniosku
- Podpisanie umów: z bankiem komercyjnym na kredyt technologiczny oraz z BGK na dofinansowanie
- Realizacja projektu
- Przyznanie dofinansowania w formie premii ekologicznej
Ważnym elementem i zarazem kluczowym wymogiem w ubieganiu się o to dofinansowanie jest audyt energetyczny, który potwierdzi redukcję zużycia energii o co najmniej 30%. Warto zatem zadbać, aby do czasu wystartowania naboru niezbędna dokumentacja była sporządzona.
Niemniej ważne jest, aby przedsiębiorstwo posiadało zdolność kredytową na co najmniej wartość dofinansowania, dlatego odpowiednio wcześniej należy przeprowadzić niezbędne analizy finansowe.
Autor: Grzegorz Ocieczek, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz LPW Consulting
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat