Czy warto inwestować w diamenty?

Czy warto inwestować w kamienie szlachetne / Fot. Grupa Armatura / Grupa Armatura
Szacuje się, że globalny rynek diamentów wart jest obecnie około 79 mld USD. Potencjalni inwestorzy często zastanawiają się czy warto kupować kamienie szlachetne, czy inwestycja w nie przyniesie spodziewane zyski? A może nie ma szans, by odsprzedać je z zyskiem? Może moda na nie przeminie?

Obywatel Hong Kongu zapłacił prawie 33 mln USD za 10-karatowy niebieski diament. Kupił go na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku. Cena dwukrotnie przewyższyła estymację. W ten sposób został pobity rekord jeśli chodzi o cenę 1 karata jakiegokolwiek diamentu (3,35 mln USD).

Autopromocja

Eksperci rynku inwestycji alternatywnych podkreślają, że jest to kolejny dowód na rosnący popyt na kamienie szlachetne ze strony nowej generacji chińskich milionerów. Kupują je najczęściej w prezencie dla swoich narzeczonych i żon. Firma De Beers szacuje, że chiński rynek diamentów rósł w latach 2008-13 średniorocznie o 12% i jest w tej chwili drugim co do wielkości (po USA). Globalny rynek diamentów wart jest około 79 mld USD.

Nabywca nazwał kamień „The Zoe Diamond”. Wydając na niego 32,65 mln USD pobił rekord jeśli chodzi o cenę kolorowego diamentu. Poprzedni utrzymywał się od 2008 roku (24,3 mln USD).

Ubezpieczenie członków zarządu - zbędny luksus czy konieczność?

Dla inwestora najważniejsze pytanie brzmi: czy warto kupować kolorowe diamenty? Może nie ma szans, by odsprzedać je z zyskiem? Może moda na nie przeminie?

Kolorowe diamenty są znane i podziwiane od stuleci, ale dopiero od kilkudziesięciu lat zaczęły cieszyć się uznaniem inwestorów i kolekcjonerów. Są prawdziwą rzadkością: na 100 tys. kamieni w barwie D i bez skazy przypada 1 kolorowy.

Punktem zwrotnym był dla nich rok, gdy w kopalni Argyle w zachodniej Australii (należącej do Rio Tinto) odkryto bogate złoże brązowych i żółtych diamentów, a także kamienie w różu i zieleni. Od tego czasu stały się bardziej dostępne. Pierwszym znaczącym wydarzeniem na rynku aukcyjnym była sprzedaż poprzez dom aukcyjny Christie’s czerwonego diamentu Hancock Red  o masie 0,95 karata za 880 tys. USD.

Co określa wartość kolorowego diamentu? Oczywiście… kolor. Chodzi dokładnie o jego barwę, ton, nasycenie i dystrybucję. Barwa jest terminem używanym do rzeczywistych kolorów widma: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Uwaga: im czystszy odcień barwy diamentu,

tym bardziej jest on wartościowy. Z kolei ton mówi o tym jak jasnym lub ciemnym kamieniem jest dany diament (zależy od ilości brązu, czarnego, szarego lub białego). Nasycenie koloru opisuje intensywność barw (im bardziej intensywna, tym kamień cenniejszy). Dystrybucja jest odpowiedzialna za równomierne rozchodzenie się koloru w całej treści diamentu.

Kolorowe diamenty mają kilka określników ze względu na głębię koloru. Najniższa kategoria to light fancy. Kolejna to fancy. Fancy deep to kamienie o średnio ciemnym tonie i umiarkowanym do silnego nasycenia. Najdroższe są zazwyczaj diamenty fancy vivid i fancy deep (głęboki kolor).

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015


Kupując kolorowy diament należy upewnić się, czy jego barwa jest naturalna czy sztuczna. Znaczna część kolorowych kamieni ma bowiem poprawianą barwę za pomocą metody HPHT (high pressure, high temperature). Warto więc sprawdzić, czy kamień ma certyfikat znanego laboratorium wydany po 2000 roku (wcześniej metoda była stosowana, ale laboratoria jej nie rozpoznawały). Najlepsze laboratoria to amerykańskie GIA oraz belgijskie IGI i HRD.

Jak chronić swoje finanse przed cyberatakiem?

Jeśli już chcemy zakupić kolorowy diament, ważne jest, by zwrócić uwagę również na sposób oszlifowania. Powinno być one wykonane przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. W ich przypadku bowiem trudno uzyskać intensywną, równo rozłożoną barwę w takich szlifach jak markiza, łezka czy szlif szmaragdowy – które to szlify są najwyżej cenione.

Na koniec niezwykle ważna ciekawostka, o której nie wszyscy wiedzą: około 90% wydobywanych dziś różowych diamentów pochodzi ze wspomnianej już kopalni Argyle, która - według jej właściciela Rio Tinto - ma funkcjonować tylko do 2018 roku. Po tej dacie, przy utrzymującym się wysokim popycie na kolorowe kamienie, ceny różowych diamentów mogą znacząco wzrosnąć!

Podsumowując: inwestycja w kolorowe diamenty – szczególnie różowe – może być ciekawym sposobem na dywersyfikację portfela. Wymaga jednak dużej wiedzy i ostrożności, a więc czasu, którym nie każdy inwestor dysponuje.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...