Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
rozwiń więcej
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
rozwiń więcej
Jak sprostować albo uzupełnić wydany przez sąd wyrok lub nakaz zapłaty?
W praktyce postępowań sądowych niekiedy zdarzają się przypadki, gdy sąd wydając wyrok bądź nakaz zapłaty popełnia w jego treści omyłki lub nie zawiera w nim rozstrzygnięcia o kosztach procesu. W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie do sądu wniosku o sprostowanie albo uzupełnienia orzeczenia.

Nawet niewielka omyłka pisarska lub rachunkowa sądu albo brak rozstrzygnięcia o kosztach postępowania w nakazie zapłaty potrafią utrudnić egzekucję zasądzonych należności. Na konkretnych przykładach, wziętych z praktyki Kancelarii Forum, pomogę Ci wskazać metody, które pozwalają na usuwanie najczęstszych omyłek popełnianych przez sądy w treści wydawanych przez nie orzeczeń.

Autopromocja

Przykład nr 1. Skierowałeś do sądu pozew o zapłatę, gdzie w jego treści zastrzegłeś, że wnosisz o zasądzenie kwoty 15 000,00 PLN wraz z odsetkami od dn. 10.09.2012 r. W następstwie wniesienia powyższego pozwu sąd wydał nakaz zapłaty, gdzie zasądził od Twojego dłużnika całość żądanej kwoty, tj.: 15 000,00 PLN. Jednakże, zamiast odsetek od daty 10.09.2012 r., sąd w treści nakazu zasądził je od dn. 10.09.2016 r.

Jakie kroki możesz podjąć?

W powyższej sytuacji możliwe jest skierowanie do sądu, który wydał nakaz zapłaty, wniosku o sprostowanie nakazu. W treści powyższego wniosku powinieneś wnieść o doręczenie odpisu już poprawionego nakazu zapłaty na Twój adres.

W następstwie skierowania takiego wniosku Sąd wyda postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej oraz doręczy Ci sprostowany nakaz zapłaty z odsetkami zasądzonymi od daty wskazanej przez Ciebie w pozwie. Taki nakaz będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przeciwko Twojemu dłużnikowi.

Wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty kierujesz do sądu na podstawie art. 350 k.p.c.

Przykład nr 2. Złożyłeś w sądzie pozew o zapłatę kwoty 100 000,00 PLN wraz z kosztami procesu w wysokości 8617,00 PLN. W treści wyroku sąd zasądził żądaną kwotę, tj.: 100 000,00 PLN. Pominął on jednak w całości rozstrzygnięcie o kosztach, nie umieszczając go w wyroku.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do sądu, który wydał orzeczenie na Twoją rzecz, wniosku o uzupełnienie treści wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach procesu, czyli 8617,00 PLN.

Skutkiem wniesienia takiego wniosku będzie wydanie przez sąd postanowienia zawierającego rozstrzygnięcie o kosztach procesu, zgodnie z żądaniem zawartym w Twoim pozwie.

Pamiętaj też o tym, że w przypadku, gdy sąd zasądzi na Twoją rzecz w wyroku koszty procesu w kwocie niższej, niż żądane w pozwie (np. 5017,00 PLN zamiast 8617,00 PLN przy wartości przedmiotu sporu 100 000,00 PLN), to nie będziesz wówczas składał wniosku o uzupełnienie wyroku. W takiej sytuacji przysługują Ci inne środki, np. zażalenie. Podstawą prawną skierowania do sądu wniosku o uzupełnienie wyroku jest art. 351 k.p.c.

Terminy

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której musisz pamiętać przy kierowaniu do sądu wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty albo uzupełnienie wyroku. Na złożenie wniosku o uzupełnienie wyroku, zgodnie z przepisami prawa masz tylko dwa tygodnie od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia (jeżeli jest to wyrok zaoczny).

Przykład nr 3. Jeśli sąd ogłosił wyrok w dn. 14.01.2015 r., to termin na złożenie wniosku o uzupełnienie orzeczenia upływa w dn. 28.01.2015 r. Liczy się data złożenia wniosku na biurze podawczym sądu bądź nadania go listem poleconym w placówce Poczty Polskiej. Sąd odrzuci więc Twój wniosek, jeżeli nadasz go na poczcie w dn. 29.01.2015 r., bądź w tym dniu złożysz na biurze podawczym.

W przypadku wniosku o sprostowanie nakazu zapłaty nie jesteś ograniczony terminami ustawowymi na złożenie swojego pisma. Taki wniosek może być złożony nawet po uprawomocnieniu się wydanego na Twoją rzecz nakazu i nie będzie wtedy podlegał odrzuceniu. Należy też pamiętać, że zarówno wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty, jak i o uzupełnienie wyroku nie podlegają opłatom.

Piotr Łukasiewicz, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...