Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
rozwiń więcej
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
rozwiń więcej
Egzekucja bezskuteczna. Sprzedaż wierzytelności lub reegzekucja
Co robić gdy przeprowadzona przez komornika egzekucja okazała się bezskuteczna i nie odzyskaliśmy pieniędzy? Czy warto się poddać i nie dochodzić już należnych kwot? Mamy co najmniej dwie możliwości: skierować sprawę do komornika po raz drugi lub sprzedać wierzytelność.

Kiedy otrzymamy z sądu orzeczenie zobowiązujące dłużnika do spłaty długu, a on i tak nie płaci, to kierujemy sprawę do komornika mając nadzieję, że szybko odzyskamy swoją należność. Zdarza się jednak, że dłużnik dokładnie ukrył swój majątek lub po prostu go nie ma i egzekucja nie doprowadza do uregulowania długu. Wtedy warto uzbroić się w cierpliwość i pomyśleć o ponownym skierowaniu sprawy na drogę egzekucji komornicze po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach. Możemy też rozważyć sprzedaż wierzytelności i szybko odzyskać przynajmniej część zadłużenia.

Autopromocja

Komornik informuje - egzekucja jest bezskuteczna. Co to znaczy?

Jeżeli komornik w wyniku podjętych czynności nie odnajdzie majątku dłużnika, który zaspokaja zadłużenie, umarza postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne. Umorzenie postępowania nie oznacza jednak umorzenia długu, a jedynie zaniechanie czynności podejmowanych przez komornika. Dla wierzyciela – nie oznacza również braku możliwości podjęcia kolejnych czynności na drodze egzekucyjnej w przyszłości. Jednak tuż po otrzymaniu informacji o nieskuteczności egzekucji warto podjąć aktywne działania, które nie dadzą dłużnikowi zapomnieć o istniejącym zobowiązaniu.

Rejestry dłużników

W przypadku, gdy dłużnik unika spłaty zadłużenia, możemy umieścić informację o jego zobowiązaniach w funkcjonujących rejestrach dłużników. Konsekwencją wpisu dla dłużnika mogą być trudności w zaciągnięciu kredytu, pożyczki, a także z otrzymaniem usług od firm współpracujących z rejestrami. Często zdarza się, że dłużnik zapomina o swoim zobowiązaniu i przypomina sobie o nim dopiero, gdy nie może wziąć kredytu lub podpisać umowy o świadczenie usług. Taka sytuacja często wymusza spłatę zobowiązań. Wpis to także ostrzeżenie dla potencjalnych kontrahentów.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Zapobiegamy przedawnieniu, czyli reegzekucja

Otrzymane z sądu orzeczenie, na podstawie którego możemy dochodzić spłaty długu na drodze egzekucji komorniczej, jest ważne przez dziesięć lat. Warto zatem w ciągu trzech lat od otrzymania postanowienia o umorzeniu postępowania wszcząć egzekucję po raz drugi. W ten sposób zapobiegamy przedawnieniu należnych odsetek.  Pozwoli to także zweryfikować czy sytuacja dłużnika poprawiła się i czy przeprowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne daje szanse na doprowadzenie do spłaty zobowiązania. Druga egzekucja często jest dla dłużników zaskoczeniem, ponieważ dawno zapomnieli o swoim zadłużeniu.

Odzyskanie pieniędzy w drodze sprzedaży wierzytelności

W przypadku, gdy działania zmierzające do odzyskania długu nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto przeanalizować wystawienie wierzytelności na sprzedaż. Można wówczas przygotować jedną sprawę lub cały pakiet. W takim przypadku dalsze monitorowanie dłużnika przejmie firma odkupująca sprawę. Zbycie wierzytelności co prawda nie pozwoli odzyskać całego zadłużenia, jednak jest gwarancją odzyskania jego części. Ile można zarobić na długu? Co do zasady, firmy windykacyjne płacą tym więcej, im dług jest młodszy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Sylwia Tarnowska – Ekspert, Kancelaria Prawnicza FORUM i Kredyt Inkaso

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...