Koniec BTE. Banki zatrudnią firmy windykacyjne

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
rozwiń więcej
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
rozwiń więcej
Koniec BTE. Banki zatrudnią firmy windykacyjne
Koniec Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, to dobry sygnał dla branży windykacyjnej. Specjaliści oceniają, że banki będą wyprzedawać portfele długów albo zlecać obsługę zewnętrznym firmom. To może być kąsek wart nawet kilka miliardów złotych.

Zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy o Bankowym Tytule Egzekucyjnym przestaną działać dopiero w przyszłym roku. Posłowie PO przygotowali projekt nowelizacji Prawa bankowego, z którego usunięte zostają przepisy o BTE. Ich zdaniem przewidziane na 1 sierpnia 2016 wejście w życie przepisów pozwoli bankom przygotować się do zmian.

Autopromocja

Ale banki mają problem już dziś, bo niektóre sądy rejonowe oddalają ich wnioski. To oznacza, że banki muszą dochodzić sowich roszczeń w normalnym postępowaniu, które jest dłuższe i bardziej skomplikowane. Według luźnych szacunków BTE dotyczy dzisiaj blisko 1 miliona kredytobiorców. Dlatego branża nerwowo zastanawia się, co zrobić z obsługą niespłacanych na czas długów. Windykatorzy już odbierają pierwsze sygnały ze strony sektora bankowego, że ten wsparcia dla swoich działów windykacji będzie szukać na zewnątrz.

Banki i SKOK-i nie będą mogły wystawiać tytułów egzekucyjnych

Czy na pewno za BTE zapłacą klienci?  

BTE dla banków to szybka i nieskomplikowana ścieżka odzyskiwania długów. Jej koniec oznacza wzrost kosztów windykacji złych długów. Banki, aby zabezpieczyć się przed ich wzrostem mogą wprowadzić dodatkowe obwarowania przy podpisywaniu umów. Dużo się mówi o żyrantach, wekslach i notarialnych poświadczeniach dobrowolnego poddania się egzekucji. - Ich koszty poniosą klienci – ostrzegali jeszcze niedawno bankowcy. Ale szybko policzyli koszty tego typu zabezpieczeń zwłaszcza dla pożyczek o mniejszej wartości. I jasno wyszło, że są zbyt drogie. Banki chcąc utrzymać klientów będą musiały z pomysłu zrezygnować. A to wprost może przełożyć się na zwiększoną podaż pakietów wierzytelności od niezabezpieczonych pożyczek.

Skomplikowane procedury sądowe to także wyzwanie organizacyjne dla bankowych działów windykacyjnych, które do tej pory przyzwyczajone były do minimum formalności i szybkiej ścieżki sądowej. Sądy wydawały wyrok weryfikując wniosek banku jedynie od strony formalnej. Dłużnik o BTE dowiadywał się z reguły dopiero, gdy zapukał do niego komornik. W rzeczywistości miał bardzo małe szanse na odwołanie się od decyzji sądu czy wstrzymanie egzekucji.

Teraz bank, chcąc dochodzić na drodze sądowej swoich należności, będzie musiał przejść pełną procedurę sądową. To kosztuje i wymaga sztabu ludzi. Dla dłużników to możliwość przeciągania spraw. Dlatego część banków chcąc obniżyć koszty windykacji, sonduje możliwość jej outsourcowania na zewnątrz – Mamy coraz więcej sygnałów, że niespłacone portfele długów bankowych trafią na sprzedaż firmom windykacyjnym  – mówi Kamil Karpicki menedżer ds. relacji z inwestorami Kredyt Inkaso.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Koniec BTE dobre dla dłużnika, dobre dla banku

Sygnały od sektora bankowego oczywiście najbardziej cieszą branżę windykacyjną, ale jak podkreśla ekspert Kredyt Inkaso zniesienie BTE paradoksalnie może podnieść efektywność ich windykacji – Odzyskiwanie długów na drodze sądowej jest drogie i mniej efektywne niż windykacja polubowna oparta na negocjacjach – tłumaczy Karpicki.

Ekspert wskazuje, że w perspektywie najbliższych lat upodobnimy się do bardziej rozwiniętych rynków, gdzie obrót wierzytelnościami bankowymi odbywa się na dużo wcześniejszym etapie ich przeterminowania i jest czymś całkowicie naturalnym. 

Banki mają dwie możliwości, z których mogą skorzystać współpracując z firmami windykacyjnymi. Pierwsza to sprzedaż całych portfeli wierzytelności, ale na wcześniejszym niż dotąd etapie, druga to zlecanie bieżącej obsługi na zewnątrz.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory


Na jakie pieniądze mogą liczyć firmy windykacyjne? Wiadomo, że liczba dłużników z zaległościami podpadającymi pod BTE sięga miliona osób, a średni dług detaliczny dług bankowy to około 10 tys. złotych. W dużym uproszczeniu daje to 10 mld złotych.

Dla dłużników trafienie w ręce windykatorów, to także dobra wiadomość. Egzekucja komornicza, na której bazował BTE, była dla nich najdroższą i najmniej przyjemną formą spłaty długu. Firmy windykacyjne, które stosują polubowne metody odzyskiwania długu, pozwalają na negocjowanie spłaty. Skorzystać mogą zatem i banki i dłużnicy.

Tomasz Wojciechowski

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...