KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
REKLAMA
REKLAMA
O wprowadzeniu obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur wiemy od dawna. Zmiany w systemie e-faktur wejdą w życie jednak znacznie później niż planowano.
Krajowy System e-Faktur od wielu miesięcy jest tematem gorących dyskusji wśród polskich przedsiębiorców. Do tej pory ważyły się losy daty jego wprowadzenia, jednak na konferencji prasowej z 26 kwietnia 2024 r. Minister Finansów ostatecznie podał nowe terminy wejścia w życie KSeF.
REKLAMA
Wprowadzenie KSeF przesunięte na 2026 rok
Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie KSeFu w dwóch turach. Decyzja o przesunięciu daty na 1 lutego 2026 roku dotyczy podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln. Zaledwie 2 miesiące później, 1 kwietnia 2026 roku, obowiązkiem zostaną objęci pozostali przedsiębiorcy.
W praktyce oznacza to, że mniejsi przedsiębiorcy, którzy współpracują z dużymi podmiotami również będą musieli korzystać z KSeF od 1 lutego, aby móc odbierać i weryfikować faktury wystawiane przez duże firmy.
Ministerstwo podkreśla, że mimo przesunięcia terminu prace nad implementacją KSeF nie zostaną wstrzymane, a intensyfikacja przygotowań ma na celu osiągnięcie pełnej gotowości systemu do wyznaczonych terminów.
Liczymy, że ministerstwo sprawnie przeprowadzi przygotowanie systemu, a wyznaczone nowe terminy zostaną zachowane. Jesteśmy gotowi, by uczestniczyć w konsultacjach z ministerstwem jako ważny głos setek tysięcy przedsiębiorców korzystających z naszych systemów księgowych - dodaje Rafał Strzelecki.
Jakie skutki przesunięcia wdrożenia obligatoryjnego KSeF?
Przedsiębiorcy i cała branża księgowa odczują efekt tych opóźnień. Odłożone w czasie zostaną korzyści z wprowadzenia e-faktur - digitalizacja polskich przedsiębiorstw, usprawnienie procesów księgowych, bezpieczny obieg dokumentów czy szybszy zwrot VAT.
Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców, a także wymagać będzie poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów - komentuje Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.
Jak zapewnia ministerstwo, przesunięcie ma na celu uniknięcie technicznych komplikacji i paraliżu polskiej gospodarki. Jak dodaje Rafał Strzelecki: Jeśli zmiany w rządowym systemie są niezbędne, to miejmy nadzieję, że większość z nich będzie miała miejsce w ramach wewnętrznych procesów ministerstwa i nie zniweczą one ponad dwuletniej pracy nad rozwiązaniami po stronie przedsiębiorstw i firm informatycznych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat