Fundacja rodzinna w strukturach transakcyjnych – ryzyko zakwestionowania przez KAS

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Maciej Różycki
Prawnik ID Advisory
rozwiń więcej
Fundacja rodzinna w strukturach transakcyjnych – ryzyko zakwestionowania przez KAS / Shutterstock

Najnowsze stanowisko Szefa KAS (odmowa wydania opinii zabezpieczającej z 5 maja 2025 r., sygn. DKP16.8082.14.2024) pokazuje, że wykorzystanie fundacji rodzinnej jako pośrednika w sprzedaży udziałów może zostać uznane za unikanie opodatkowania. Mimo deklarowanych celów sukcesyjnych, KAS uznał działanie za sztuczne i sprzeczne z celem przepisów.

Optymalizacja czy unikanie opodatkowania

Sprawa dotyczyła wniosku, zgodnie z którym wnioskodawca planuje przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o., udziały powstałej spółki mają następnie zostać przeniesione na utworzoną przez osoby fizyczne fundacje rodzinną. Tak pozyskane udziały fundacja rodzinna ma następnie sprzedać.

Autopromocja

Szef KAS stwierdził, że opisane działanie odpowiada kryterium unikania opodatkowania jakie zostały wskazane w art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej.

W odmowie wydania opinii Szef KAS zwrócił uwagę przede wszystkim na przysługujące fundacjom rodzinnym, zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie w przypadku zbycia udziałów lub wypłaty środków na rzecz Fundacji Rodzinnej przez spółkę przekształconą lub spółkę z o.o. W związku z powyższym doszłoby do uzyskania korzyści podatkowej. Dla spółek byłaby to korzyść polegająca na braku obowiązku pobrania podatku, dla fundacji rodzinnej oraz fundatorów korzyść z niepowstania zobowiązania podatkowego.

Korzyści podatkowe

Za korzyść podatkową Szef KAS uznał również odsunięcie w czasie powstania zobowiązania podatkowego, które miałoby miejsce dopiero w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów, jak i objęcie tego zobowiązania preferencyjną stawką 15%. Taka sytuacja pozwoliłaby również fundatorom na uniknięcie obciążenia jakim byłaby danina solidarnościowa w ramach sprzedaży udziałów.

Pomimo wskazanych we wniosku ekonomicznych przesłanek dokonanego działania, którym przede wszystkim było zabezpieczenia potrzeb życiowych beneficjentów fundacji rodzinnej Szef KAS uznał, że mają one wtórne znaczenie w odniesieniu do korzyści podatkowej, która była zdaniem organu głównym celem. Zdaniem organu motywacją do podjęcia tych działań było przede wszystkim ułatwienie zaplanowanego z już wcześniej ustalonym inwestorem zbycia udziałów, a fundacja rodzinna miała jedynie posłużyć do uzyskania zwolnienia z CIT oraz PIT.

W związku z tym uznano również takie działanie za sprzeczne z celem ustawy podatkowej, jak wskazał Szef KAS w opisanej sprawie fundacja rodzinna zgodnie z przepisami miałaby służyć przede wszystkim kontynuacji/sukcesji prowadzonej działalności.

Wykorzystanie fundacji rodzinnej jako podmiotu pośredniczącego stanowiło również o sztuczności działania, nie miało to bowiem w opinii organu uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego. Fundacja rodzinna w opisanych działaniach miała posłużyć jedynie do uzyskania korzyści podatkowej, jeżeli głównym celem działania miałaby być sprzedaż udziałów to wspólnicy spółki mogli tego dokonać już po jej przekształceniu

Maciej Różycki - Konsultant Podatkowy ID Advisory

Polecamy: Komplet: Fundacja rodzinna w praktyce + 108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Księgowość
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT
04 lip 2025

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa
04 lip 2025

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP
03 lip 2025

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn
03 lip 2025

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.
02 lip 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby
03 lip 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?
01 lip 2025

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów
03 lip 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?
30 cze 2025

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)
30 cze 2025

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

pokaż więcej