Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych / Shutterstock
Przy zakupie od krajowego dostawcy wyrobów akcyzowych objętych kodem CN 2710 12 25 (m.in. oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe) z zamiarem ich dalszej odsprzedaży na rzecz nieunijnego podmiotu, jeżeli transakcja przeprowadzona zostanie przy spełnieniu określonych warunków, nabywca nie będzie zobowiązany do wypełnienia żadnych akcyzowych formalności.

Charakterystyka wyrobów o kodzie CN 2710 12 25

Wyroby objęte pozycją CN 2710, na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, zakwalifikowane zostały do kategorii wyrobów energetycznych, które z kolei mieszczą się w zakresie definicji wyrobów akcyzowych zamieszczonej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Przedmiotowe wyroby wymienione zostały zarówno w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (poz. 27) jak i w załączniku nr 2 do tejże ustawy (poz. 20) jako: Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów.

Oznacza to, że są one wyrobami akcyzowymi, do których zastosowanie znajdują przepisy dotyczące obowiązku produkcji w składzie podatkowym oraz stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Autopromocja

Procedura zawieszenia poboru akcyzy

Procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, a po spełnieniu określonych warunków pozwala na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty akcyzy.

Zasadniczo, znajduje ona zastosowanie do wyrobów określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. W przypadku jednak wyrobów oznaczonych kodami CN 2710 12 21, 2710 12 25 oraz 2710 19 29, procedurę zawieszenia stosuje się, jeżeli wyroby te przemieszczane są luzem (art. 40 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym).

Zaznaczyć należy, że procedura zawieszenia poboru akcyzy może być wykorzystywana tylko w ściśle określonych przypadkach. I tak, na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku akcyzowym procedura zawieszenia poboru akcyzy znajduje zastosowanie przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej.

Nabycie olejów o kodzie CN 2710 12 25 w celu dalszej odsprzedaży. Analizowany przypadek

Polski przedsiębiorca nabywa od polskiego dostawcy prowadzącego skład podatkowy wyroby akcyzowe objęte kodem CN 2710 12 25, a następnie będzie je odsprzedawał na rzecz kontrahenta z siedzibą poza Unią Europejską. Wyroby transportowane będą luzem bezpośrednio ze składu podatkowego polskiego dostawcy do finalnego nabywcy w państwie trzecim za pośrednictwem portu w Gdyni. Przy zachowaniu takiego schematu transakcji spełnione zostaną ustawowe przesłanki, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku akcyzowym uprawniające do zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, która zakończy się w momencie potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Unii Europejskiej przez właściwy urząd celno-skarbowy.

Opisana transakcja będzie stanowiła eksport w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym.

Eksport nie został wymieniony w art. 8 ustawy o podatku akcyzowym w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku akcyzowym.

Pamiętać należy, że podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym).

W takim przypadku polski kupujący nie uzyska statusu podatnika akcyzy, w konsekwencji czego nie będzie zobowiązany do wypełnienia obowiązków formalnych na gruncie ustawy o podatku akcyzowym. Wszelkie formalności związane z realizacją transakcji spoczywać będą na podmiocie prowadzącym skład podatkowy, czyli na polskim dostawcy.

Karolina Mnich, starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...