Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) - zasady stosowania

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) - jak złożyć wniosek? /fot. Fotolia
Z początkiem stycznia 2015 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzająca na gruncie tej ustawy nową instytucję, czyli Wiążącą Informację Akcyzową (WIA). Celem tej nowej instytucji jest umożliwienie uzyskania od właściwego organu podatkowego wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych.

Instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej to efekt zmian ustawy o podatku akcyzowym wprowadzonych tzw. czwartą transzą deregulacyjną, czyli ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7 listopada 2014 r.

Autopromocja

Wydawaniem Wiążącej Informacji Akcyzowej zajmować się będzie wyznaczony organ, którym jest Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu - jako organ I instancji. Na stronie internetowej Izby Celnej we Wrocławiu dostępna jest kompleksowa informacja wraz z podstawowymi narzędziami do prawidłowego sporządzenia wniosku.

Podstawowe informacje dotyczące WIA

Wprowadzenie instytucji Wiążącej Informacji Akcyzowej ma na celu umożliwienie uzyskania od właściwego organu podatkowego wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych.

Decyzja w zakresie WIA wydawana jest przez Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym

Wniosek o wydanie wiążącej informacji akcyzowej składany jest na piśmie do Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu na adres:

Izba Celna we Wrocławiu
Wydział Wiążącej Informacji Akcyzowej
Ul. Hercena 11
50-950 Wrocław

lub w postaci elektronicznej, podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym lub wykorzystując profil zaufany poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP.

Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA)

Wypełnianiem wniosku o WIA

W celu sporządzenia wniosku WIA najpierw należy zapoznać się z informacjami udostępnionymi przez Izbę Celną we Wrocławiu w zakładce - Jak złożyć wniosek o WIA? w karta usług oraz instrukcją do wniosku.

Znajdują się tam podstawowe informacje o poszczególnych polach wniosku oraz dokumentach, jakie powinny być do niego dołączone.

Jeżeli zawarte tam wskazówki okażą się niewystarczające – można skorzystać z pomocy:

- numer informacji telefonicznej: 71/ 37-05-444;

- e-mail: wiapomoc@wro.mofnet.gov.pl

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Ważne!

Przeglądarka wydanych decyzji WIA dostępna będzie od 1 marca 2015 r.


Korzyści z posiadania WIA

Wiążąca Informacja Akcyzowa według MF niesie dla podatników następujące korzyści:

- WIA ułatwia stosowanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym,

- WIA daje poczucie bezpieczeństwa, bowiem wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana (tylko w odniesieniu do wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym informacja została wydana),

- ułatwia podmiotom posiadającym WIA relacje z organami podatkowymi.

- WIA w połączeniu z interpretacją indywidualną dają całokształt wiedzy w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym i obowiązków z niej wynikających w zakresie danego wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego.

Podatek akcyzowy w Polsce – polemika ISP z Ministerstwem Finansów

Wiążąca Informacja Akcyzowa a indywidualna interpretacja podatkowa

Instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej różni się od indywidualnej interpretacji podatkowej (KIP) tym, że interpretacja indywidualna stanowi wykładnię prawa dokonaną przez właściwe organy podatkowe w odniesieniu do przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje – obowiązki podatkowe, natomiast WIA określa kod klasyfikacji towarowej według Nomenklatury Scalonej CN dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub wskazuje na rodzaj wyrobów akcyzowych.

Największą pewność w obrocie gospodarczym w zakresie podatku akcyzowego daje zatem uzyskanie w pierwszej kolejności WIA, a następnie uzyskanie wobec tak zaklasyfikowanego wyrobu akcyzowego interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów ustawy akcyzowej w odniesieniu do ww. wyrobu.

Należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności należy wystąpić o WIA, bowiem w przypadku posiadania interpretacji indywidualnej w odniesieniu do tego samego wyrobu organ podatkowy jest obowiązany z mocy prawa odmówić wydania decyzji WIA.

Przydatne adresy

Adres do korespondencji:

Izba Celna we Wrocławiu
Wydział Wiążącej Informacji Akcyzowej
Ul. Hercena 11
50-950 Wrocław

Siedziba Wydziału Wiążącej Informacji Akcyzowej:

Wydziału Wiążącej Informacji Akcyzowej
ul. Podwale 62 Oficyna A pokój 321
50-010 Wrocław


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...