Spółdzielnie mieszkaniowe mogą kupić gaz ziemny zwolniony z akcyzy

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą kupić gaz ziemny zwolniony z akcyzy / Fotolia
Spółdzielnia, może nabyć wyroby gazowe o kodzie CN 2711 21 00 (gaz ziemny w stanie gazowym) w zwolnieniu od akcyzy, w przypadku gdy będą przeznaczone do celów opałowych przez gospodarstwa domowe będące w zasobach spółdzielni.

1 listopada 2013 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym (dalej ustawa), na mocy której, podatkiem akcyzowym obciążono gazy ziemne wykorzystywane do celów opałowych. Równocześnie, ustawa w art. 31b wymienia przypadki, w których czynności opodatkowane mające za przedmiot wyroby gazowe będą zwolnione od akcyzy. W sytuacji przewidzianej w art. 31b ust.2 pkt 1 z podatku zwolniono czynności których przedmiotem są  gazy o kodach CN 2705 00 00, 2711 11 00, 2711 21 00 i 2711 29 00 przeznaczone do celów opałowych przez gospodarstwa domowe.

Autopromocja

Przedstawiony powyżej zapis ustawy zrodził problem interpretacyjny, polegający na niedookreśleniu pojęcia „gospodarstwo domowe”. Trudność powstała na tym gruncie, doprowadziła do rozstrzygnięcia wydanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej sygn. IPTPP3/443A-71/13-5/BJ z 24 stycznia 2014 r.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Interpretacja dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która nabywała do celów opałowych wyroby gazowe o kodzie 2711 21 00 przeznaczając je do na potrzeby ogrzania lokali mieszkalnych znajdujących się w jej zasobach. Organ podatkowy, dokonując analizy językowej doszedł do wniosku, iż za „gospodarstwo domowe” w rozumieniu ustawy należy rozumieć także pomieszczenia mieszkalne.

Szczególne znaczenie organ przywiązał do sformułowania „domowy”, którego nie należy rozumieć jedynie jako dom, ale także „pomieszczenia mieszkalne, miejsce stałego zamieszkania, jak i ogół spraw, obowiązków rodzinnych oraz domowych”. W związku z powyższym za gospodarstwo domowe należy uznać także pomieszczenie mieszkalne, gdyż służy jako miejsce stałego zamieszkania, w którym koncentruje się ogół spraw, obowiązków rodzinnych i domowych. Konkludując stwierdzić należy, iż spółdzielnia, działając w imieniu członków spółdzielni i ich rodzin, prowadzących gospodarstwa domowe, może nabyć wyroby gazowe o kodzie CN 2711 21 00 w zwolnieniu od akcyzy, w przypadku gdy będą przeznaczone do celów opałowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Warto dodać, iż aby uzyskać powyższe zwolnienie, konieczne jest spełnienie przesłanek przewidzianych w art. 31b ust.6. Przede wszystkim sprzedaż o której mowa jest zwolniona od akcyzy jedynie w ilościach nieprzekraczających:

a) 10 m3/h - gazu ziemnego wysokometanowego grupy E, nie więcej niż 8.000 metrów sześciennych rocznie, albo

b) 25 m3/h - gazu ziemnego zaazotowanego grupy Lw, grupy Ls, grupy Ln albo grupy Lm, nie więcej niż 10.650 metrów sześciennych rocznie.

Ponadto w odniesieniu do gazów o kodzie CN 2711 21 00 ustawodawca przewidział w art. 31b ust. 6 pkt 3, możliwość przekroczenia w/w limitów, jednocześnie zobowiązując sprzedającego do uzyskania od nabywcy oświadczenia, iż „że nie używa tych wyrobów na inne potrzeby niż prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, albo oświadczenia o ilości tych wyrobów używanych na inne potrzeby niż prowadzone gospodarstwo domowe, w tym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, określonej przez nabywcę proporcjonalnie do wykorzystanej na te potrzeby powierzchni nieruchomości z uwzględnieniem mocy urządzeń grzewczych.”

 


Objaśnienia:

CN 2711 11 00 - gaz ziemny w stanie skroplonym

CN 2711 21 00 - gaz ziemny w stanie gazowym

CN 2711 29 00 - pozostałe węglowodory w stanie gazowym

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...