Czy spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego może być amortyzowane według stawki indywidualnej

Małgorzata Rymarz
rozwiń więcej
inforCMS
Spółka z o.o. nabyła na rynku wtórnym spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Przedmiotowy lokal przed dokonaniem transakcji był używany przez 12 lat. Dodatkowo spółka poniosła znaczne nakłady na jego ulepszenie. Czy w tej sytuacji lokal może być amortyzowany z zastosowaniem stawek indywidualnych?

RADA

Autopromocja

Nie. Prawo do stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych przysługuje podatnikom tylko w odniesieniu do środków trwałych lub inwestycji w obcych środkach trwałych. Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego jest zaś zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 16j ust. 1 pkt 4 i pkt 3 updop ustalenie indywidualnych stawek amortyzacyjnych jest możliwe m.in. dla używanych lub ulepszonych budynków, lokali lub budowli, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych danego podatnika, z tym że okres ich amortyzacji nie może być krótszy niż:

• 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych przez podatnika, przy czym okres amortyzacji przez tego podatnika nie może być krótszy niż 10 lat - dla budynków lub lokali niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z wykazu wynosi 2,5%;

• 10 lat - dla pozostałych budynków i lokali oraz wszelkich budowli, z wyjątkiem:

a) trwale związanych z gruntem budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 KŚT i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 KŚT, trwale związanych z gruntem,

b) kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych i budynków zastępczych

- dla których okres amortyzacji nie może być krótszy niż 3 lata.

Ustalenie indywidualnych stawek amortyzacyjnych możliwe jest również w odniesieniu do przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych (budynkach, budowlach lub lokalach), przy czym okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Jak wynika z powyższego, korzystne zasady podatkowego rekompensowania wydatków poniesionych na nabycie składników majątkowych dotyczą wyłącznie środków trwałych oraz inwestycji w obcych środkach trwałych.

Tymczasem, w myśl art. 16b ust. 1 updop, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, obok spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej jest zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych. Odpisów amortyzacyjnych od każdego z wymienionych praw dokonuje się z zastosowaniem rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%.

Szansa na skorzystanie z indywidualnych stawek amortyzacyjnych pojawi się dopiero w chwili przekształcenia przysługującego spółce spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność. Taką możliwość potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 8 czerwca 2006 r. nr 1471/DPD1/423/44/06/Mk/1 czytamy, że:

Spółka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w 2001 r. i wynajmowała go spółce prowadzącej sklep.(...) Z chwilą podpisania aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu zmienił się tytuł prawny do tego lokalu, a tym samym Spółka pozyskała nowy środek trwały, który na podstawie art. 16a ust. 1 updop podlega amortyzacji i wpisaniu po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych spółki. Jednocześnie powyższy lokal spełnia definicję używanego środka trwałego, gdyż budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal, wybudowany został w latach pięćdziesiątych i od momentu wybudowania spółdzielnia, a od 2001 r. Spółka użytkowały lokal, wynajmując go innym użytkownikom. W związku z powyższym Spółka ma prawo zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną w stosunku do opisanego wyżej lokalu użytkowego.

W tym miejscu warto również podkreślić, że ustawodawca nie przewidział możliwości ulepszeń dokonywanych w wartościach niematerialnych i prawnych, choć przecież niektóre z nich - z uwagi na swój charakter - mogą być poddane przeróbkom, unowocześnieniu lub przystosowaniu do zmienionych potrzeb użytkownika.

W związku z powyższym wydatki poniesione przez Państwa spółkę na faktyczne ulepszenie lokalu będącego przedmiotem wymienionego prawa spółdzielczego powinny zatem zostać zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodów.

• art. 16b ust. 1, art. 16j ust. 1 pkt 3, pkt 4, ust. 4 pkt 1, art. 16m ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...