Planowane zmiany w podatku u źródła (WHT) przez UE

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Remigiusz Fijak
rozwiń więcej
Planowane zmiany w podatku u źródła przez UE / Shutterstock

Komisja Europejska rozpoczęła już prace nad tzw. Dyrektywą „Faster and Safer Relief of Excess Withholding Taxes”, która ma m.in. zapewnić przyspieszony zwrot podatku u źródła, czy wprowadzić cyfrowe certyfikaty rezydencji podatkowej na poziomie unijnym. Niewątpliwie głównym celem zaimplementowania nowej dyrektywy jest przede wszystkim uproszczenie i zwiększenie skuteczności procedur WHT. 

Obecnie procedury dotyczące podatku u źródła stosowane w każdym z państw członkowskich są różne i niejednokrotnie skomplikowane. Podatnicy mają do czynienia z ponad 450 różnymi formularzami w całej UE, z których większość jest dostępna wyłącznie w lokalnych językach urzędowych.

Autopromocja

Zmiany w mechanizmie pay and refund – procedura „szybkiego zwrotu”

Komisja Europejska planuje skrócenie procesu zwrotu nadpłaconego podatku u źródła. Istniejący w obecnym kształcie mechanizm „pay and refund” nie spełnia wszystkich określonych założeń, dlatego zdaniem Komisji Europejskiej wymaga on wprowadzenia procedury tzw. „szybkiego zwrotu”, która miałaby znacząco usprawnić proces zwrotu podatku u źródła.

Procedura „szybkiego zwrotu” przewidziana przez Komisję Europejską, zakłada pobór podatku według wyższej stawki podatku WHT i zwrot nadpłaconej nadwyżki maksymalnie w ciągu 25 dni od dnia, w którym podatnik złożył wniosek o jego zwrot. 

Ulga w podatku u źródła

Mechanizm „ulg u źródła” ma polegać na tym, że stawka podatku u źródła pobierana w chwili wypłaty dywidendy lub odsetek ma wynikać bezpośrednio z obowiązującej z danym państwem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zatem obniżona stawka podatku lub zwolnienie z niego będzie stosowane bezpośrednio w chwili wypłaty.

Jednolity certyfikat rezydencji 

Państwa członkowskie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2027 r. będą miały obowiązek stosowania się do norm wynikających z Dyrektywy. Oprócz powyżej wymienionych już regulacji, oznacza to również dla podatników wprowadzenie wspólnego cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej, który będzie zawierać wspólną treść niezależnie od tego, jakie państwo członkowskie wydaje certyfikat.

Certyfikaty rezydencji będą zastosowane do wszystkich osób, które dla celów podatkowych są rezydentami w kraju ich jurysdykcji. Przedsiębiorcy wskazują, że właściwą zmianą byłoby też wprowadzenie cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej jako wspólnego mechanizmu generalnego, służącego także w wypłacie tytułu należności licencyjnych czy należności, które są wypłacane poza obrotem publicznym. 

Dyrektywa przewiduje, że certyfikat taki powinien zostać wydany w ciągu jednego dnia roboczego od dnia złożenia wniosku. 

Rejestr pośredników finansowych w zakresie podatku u źródła

Ponadto projekt Dyrektywy zakłada utworzenie krajowego rejestru certyfikowanych pośredników finansowych. Oznacza to, że aby skorzystać z nowych ulg w zakresie podatku WHT, podatnicy będą musieli wybrać administratora dochodu spośród pośredników finansowych znajdujących się w krajowym rejestrze. Duże unijne instytucje pośrednictwa finansowego będą musiały dołączyć do krajowego rejestru certyfikowanych pośredników finansowych. Rejestr ten będzie również otwarty, na zasadzie dobrowolności, dla mniejszych unijnych pośredników finansowych oraz dla tych spoza UE rejestrze. 

Komisja Europejska planuje nałożenie na pośredników finansowych dodatkowych obowiązków sprawozdawczych, które będą musieli spełnić aby znaleźć się w rejestrze. Ma to za zadanie ułatwić określenie rzeczywistego właściciela dochodu i ustalić, czy jest on uprawniony do zastosowania zwolnienia lub niższej stawki podatkowej.

Kierunek zmian w podatku u źródła

Zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską ukierunkowane są w głównej mierze na uproszczenie procedur w zakresie rozliczania podatku u źródła, które bywają aktualnie czasochłonne i komplikują rzeczywistość gospodarczą dla przedsiębiorców. Zmiany te mają na celu również zwiększenie inwestycji transgranicznych na terenie Unii Europejskiej oraz zaoferowanie bardziej atrakcyjnych warunków dla zagranicznych spółek. Ponadto w opinii Komisji Europejskiej nowe obowiązki sprawozdawcze będą oznaczać, że organy podatkowe będą miały pełną widoczność łańcucha finansowego, co umożliwi im sprawdzenie, czy inwestorzy kwalifikują się do obniżonych stawek oraz zapewnienie prawidłowego przyznania zwrotu podatku u źródła, a tym samym walkę z nadużyciami podatkowymi.

Bez wątpienia takie zmiany są także oczekiwane przez polskich podatników, którzy po wprowadzeniu mechanizmu „pay and refund” borykają się z wieloma problemami praktycznymi dotyczącymi wykazania prawa do zastosowania zwolnień czy obniżonych stawek podatku u źródła. Niechęć podatników do obecnych regulacji pogłębiają dodatkowo sześciomiesięczne terminy oczekiwania na wydanie opinii o stosowaniu preferencji i zwrot podatku i ich skrócenie byłoby przez podatników mile widziane. 

Autor: Remigiusz Fijak Partner Associate ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...