Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
inforCMS
Nasza spółka ufundowała studentowi informatyki stypendium. Na mocy umowy zawartej ze studentem będzie on otrzymywał stypendium przez dwa lata akademickie. Po tym okresie ma podjąć pracę w naszej firmie lub zwrócić otrzymane stypendium. Czy tego rodzaju wydatki możemy zaliczyć do kosztów?

RADA

Autopromocja

Wydatki poniesione na stypendium dla studenta będą mogły zostać zaliczone do kosztów, ale dopiero po podjęciu przez niego pracy.

UZASADNIENIE

Jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych mają Państwo prawo do odliczenia od przychodów każdego wydatku, który pozostaje w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością i którego poniesienie miało bądź mogło mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu (art. 15 ust. 1 updop). Wypłacanie stypendium ma na celu zagwarantowanie pozyskania przez Państwa firmę wysoko kwalifikowanego pracownika. Jego pozyskanie w inny sposób, ze względu na sytuację na rynku pracy, może być droższe i trudniejsze. Z tego powodu wydatki na stypendium mają racjonalny związek z ewentualnym przyszłym przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ wydatki na stypendium nie zostały umieszczone w katalogu kosztów nieuznawanych za podatkowe (art. 16 ust. 1 updop), są podstawy do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Dla otrzymującego stypendium studenta stanowią one z kolei przychód z innych źródeł. Jako dokonujący wypłaty będą Państwo zobowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu (art. 35 ust. 1 pkt 2 updof).

Osobną kwestią jest określenie momentu, w którym będą mogli Państwo zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych. Na wstępie należy zaznaczyć, że wypłacane przez Państwa spółkę stypendium nie jest świadczeniem pracowniczym. Wynika to z tego, że stypendysta nie jest jeszcze Państwa pracownikiem. Efekt zawartej umowy stypendialnej nastąpi dopiero w momencie zatrudnienia stypendysty. Zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów powinno być zatem dokonane po podjęciu przez osoby otrzymujące stypendia pracy u podatnika. Stanowisko to potwierdza także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 listopada 2006 r., sygn. akt III S.A./Wa 2778/06. Podobnie stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 27 września 2007 r., sygn. 4218-0020/Int./07:

w sytuacji gdy Spółka wypłaca stypendium na podstawie zawartej umowy stypendialnej dla osoby niemającej statusu pracownika, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów i świadczenia pracy na Jej rzecz przez okres 3 lat, to zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów winno nastąpić po podjęciu, przez osobę otrzymującą stypendium, pracy w Spółce.

Reasumując, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w świetle przedstawionych powyżej uwag należy uznać, że wydatki na ufundowane stypendium dla osoby niemającej statusu pracownika stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - ale w sytuacji zatrudnienia stypendysty przez Spółkę.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że istnieją także odmienne interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe wypowiedziały się negatywnie na temat możliwości zaliczania do kosztów podatkowych kwot wypłacanych z tytułu stypendiów. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w piśmie z 26 czerwca 2006 r., nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06, stwierdza:

(...) zakwalifikowanie w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na ufundowanie stypendium na rzecz osoby niemającej statusu pracownika, niezwiązanej z zakładem pracy stosunkiem pracy, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów, nie wpływa na zwiększenie jakości świadczonych usług, a tym samym na zwiększenie wysokości uzyskiwanych przez nią dochodów. Wydatki poniesione na ufundowanie stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w pańskiej firmie, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze względu na istniejącą kontrowersję warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową w tej sprawie. Innym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie stypendysty w Państwa spółce. W tej sytuacji wymiar czasu pracy, jak też zakres obowiązków stypendysty mogą być ustalone w taki sposób, że praca nie będzie kolidowała z nauką. Stypendium będzie miało wówczas charakter tzw. wydatku pracowniczego. Pozwoli to z jednej strony na uniknięcie sporu o to, czy ten wydatek jest kosztem, z drugiej strony będą Państwo mogli zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych w momencie jego ponoszenia.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...