Jak rozliczyć czynsz inicjalny dla celów podatku dochodowego

AP
rozwiń więcej
inforCMS
Mam umowę leasingu operacyjnego, która została zawarta 27 marca na 24 miesiące. Posiadam fakturę dotyczącą czynszu inicjalnego z 31 marca. Czy kwotę czynszu powinienem podzielić na 24 i pierwszą ratę zaliczyć w koszty już w marcu?

Marcin Krupa

Autopromocja

biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu

Kwotę czynszu należy podzielić na okres równy okresowi leasingu i systematycznie ujmować w kosztach okresu. Pamiętać przy tym jednak należy, by owego podziału dokonywać z uwzględnieniem czasu, jakiego podokres dotyczy.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 17a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej korzystającym, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Oprócz wyżej wymienionych przesłanek uznanie umowy za leasing operacyjne wymaga, by zawarta była na okres stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, w przypadku podlegających amortyzacji rzeczy ruchomych oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, nie była niższa od wartości początkowej przedmiotu leasingu.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 15 ust. 4d ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 5c ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zmiana ustawy w ww. zakresie spowodowała dodatkowe komplikacje i możliwości manipulacji związane z faktem dualizacji sposobu rozliczania opłaty wstępnej, uzależniając ją od przyjętej metody ewidencji księgowej. Inne zasady bowiem dotyczą podatników prowadzących podatkową książkę przychodów i rozchodów, a inne prowadzących księgi rachunkowe. Podatnicy prowadzący PKPiR nadal mogą wybrać jedną z dwóch metod ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu - metodę uproszczoną lub memoriałową.

Przy wyborze uproszczonej formy ewidencji, koszty uzyskania przychodu potrącane są tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w związku z powyższym przy wyborze tej metody wstępną opłatę leasingową, również obecnie można, zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów pod datą wystawienia faktury.

Nowelizacja ustawy wprowadziła natomiast istotne ograniczenie w tym zakresie dla podatników prowadzących księgi rachunkowe oraz PKPiR w wariancie memoriałowym. W tym przypadku zgodnie z aktualną linią interpretacyjną organów skarbowych w tym zakresie, pomimo faktu, iż opłaty wstępnej nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, to dotyczy ona okresu dłuższego niż 12 miesięcy i jako taki powinna być rozliczana proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu. Opłata wstępną związana jest z całym okresem trwania umowy leasingowej.

Kwestią do rozważenia jest określenie metody rozliczania opłaty na poszczególne okresy umowy. W tym zakresie można przyjąć kilka rozwiązań, tj. podział na miesiące, tygodnie i dni. W analizowanych przypadku najwłaściwsze wydaje się dokonanie podziału na miesiące. Przy czym w związku z faktem, iż umowę zawarto 27 marca 2008 r., proponowałbym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu marca 5/31 części opłaty wstępnej przypadającej na ten miesiąc.

(AP)

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...