Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych na przestrzeni zmieniających się regulacji

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
rozwiń więcej
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych na przestrzeni zmieniających się regulacji / Fotolia
Należy zauważyć, iż wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2017 roku przepisów, które obligują do poinformowania fiskusa o przygotowaniu dokumentacji cen transferowych, niewątpliwie wpłynęło na podejście podatników do rzetelnego wywiązywania się z regulacji transfer pricing.

Ceny transferowe - oświadczenie w latach 2017-2018

Początkowo (tj. co do zasady za lata 2017-2018) oświadczenie te nie musiało przybierać formy elektronicznej. Dodatkowo, powstawały wątpliwości, kto pod oświadczeniem o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych powinien się podpisać, gdyż regulacje nie były w tym zakresie precyzyjne (zgodnie z indywidualną interpretacją prawa podatkowego z dnia 28 sierpnia 2018 roku sygn. 0114-KDIP2-2.4010.296.2018.1.AZ obowiązek podpisania oświadczenia nie mógł być scedowany na pełnomocnika). Ponadto, należy zauważyć, że wraz z wprowadzeniem obowiązku wysyłania oświadczeń, pojawiła się też kwestia odpowiedzialności karno- skarbowej za niewywiązanie się z tego obowiązku. Jednakże, równolegle kwalifikacja (pod właściwą podstawę prawną) czynów związanych z niedopełnieniem obowiązków w zakresie cen transferowych nie należała do oczywistych.

Autopromocja

Ceny transferowe - oświadczenie od 2019 roku

Przełom, jeśli chodzi o kwestie przejrzystości regulacji w zakresie oświadczeń transfer pricing przyniosła duża nowelizacja przepisów o cenach transferowych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Warto na marginesie zauważyć, iż podatnik mógł postanowić o stosowaniu znowelizowanych regulacji już do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 roku. Poczynając od 1 stycznia 2019 roku (z uwzględnieniem ww. przepisów przejściowych) wprost zostało wskazane, że oświadczenie musi być podpisane przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości (na skutek wybuchu pandemii COVID zostało to czasowo zliberalizowane), złożone następnie poprzez środek komunikacji elektronicznej, a niewywiązanie się z tych obowiązków jest penalizowane za pomocą precyzyjnie określonych (wysokich) kar z KKS. Dodatkowo, podpisywanie oraz składanie oświadczeń na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku doczekało się dwóch wersji opracowań stanowiących odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym zakresie wątpliwości podatnika. Pomijając jednak dosyć przejrzyste zasady składania oświadczeń, należy zauważyć, iż na skutek wejścia w życie omawianej regulacji, treść oświadczenia nie ogranicza się jedynie do zapewnienia o przygotowaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Mianowicie, obligatoryjnym członem oświadczenia jest dodatkowo wskazanie, że ceny mają charakter rynkowy. Poświadczenie nieprawdy lub też złożenie oświadczenia o niepełnej legalnej treści jest równoznaczne z narażaniem się członków zarządu na odpowiedzialność karno- skarbową. W tym zakresie warto mieć także świadomość, iż swojego czasu zostały wydane negatywne indywidualne interpretacje prawa podatkowego, zgodnie z którymi to otrzymanie nieodpłatnego poręczenia od podmiotu powiązanego uniemożliwia złożenie w tym zakresie oświadczenia o rynkowości transakcji- nawet, jeżeli podatnik rozpozna rynkowy przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia (por. przykładowo indywidualna interpretacja prawa podatkowego z dnia 28 lutego 2020 roku sygn. 0111-KDIB1-1.4010.544.2019.1.BK). Co prawda, na szczęście WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 22 lipca 2020 roku sygn. I SA/Wr 269/20 opowiedział się w po stronie podatnika w tym zakresie. Niemniej wyrok ten nie jest prawomocny i zdecydowanie za wcześnie jest mówić, aby miał on zmienić profiskalną linię interpretacyjną fiskusa.

Ceny transferowe - oświadczenie na tle Nowego Ładu

Należy także mieć na względzie, iż istotne zmiany pod kątem oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych niosą przepisy tzw. Nowego Ładu. Po pierwsze, na skutek ich wejścia w życie zlikwidowane zostanie oświadczenie jako odrębnie składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego dokument. Powyższe nie oznacza jednak, że zniknie w ogóle obowiązek składania oświadczenia, gdyż jego treść zostanie przemycona do informacji o cenach transferowych (TPR). Warto także mieć na względzie, że treść samego oświadczenia także ulegnie modyfikacji, gdyż dodatkowo obejmie ona zapewnienie, iż lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym (równolegle w ramach KKS odpowiedzialność karno- skarbowa zostanie wprost rozszerzona na sytuacje sporządzania TP niezgodnie ze stanem rzeczywistym).

Joanna Aleksandrowicz, radca prawny w BG TAX & LEGAL

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...