Raje podatkowe. Jakie zmiany?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
Raje podatkowe / Fotolia
Transakcje z podmiotami powiązanymi stanowią szczególny przedmiot zainteresowania organów podatkowych. W przypadku takich transakcji wymaga się zachowania warunków rynkowych, jak i odpowiedniego ich dokumentowania. Co się zmieni w przedmiocie rajów podatkowych?

Szkodliwa konkurencja podatkowa w rajach podatkowych

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym są transakcje rajowe. To transakcje dokonywane z podmiotami, które:

Autopromocja

1) mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium, lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (bezpośrednie transakcje rajowe);

2) wprawdzie nie są podmiotem rajowym z pkt 1, ale rzeczywistym beneficjentem transakcji będzie podmiot rajowy. Innymi słowy (w uproszczeniu), transakcja jest dokonywana z pośrednikiem podmiotu rajowego (pośrednie transakcje rajowe).

Jako kraj stosujący szkodliwą konkurencję należy rozumieć państwa, które:

1) niechętnie podejmują się współpracy w zakresie wymiany informacji podatkowych (np. przesyłanie informacji o wysokości uzyskanych przychodów);

2) jak i państwa, w których system podatkowy jest bardzo korzystny dla podatników (chociażby ze względu na brak opodatkowania lub niskie stawki podatku).

Państwo nie może zostać dowolnie uznane przez organ za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Kraj ten musi zostać wskazany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego. Wykaz taki opracowuje także Unia Europejska (unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych). Warto wiedzieć, że polska lista jest szersza od listy unijnej, a uwzględniać musimy obie. Jako przykład raju podatkowego można wskazać Księstwo Andory, Grenadę, Księstwo Monako, Republikę Malediwów czy Hongkong.

Raje podatkowe. Obowiązki dokumentacyjne

W przypadku dokonywania transakcji rajowych polscy podatnicy są zobligowani do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Obowiązek taki wystąpi, jeżeli wartość transakcji z podmiotem rajowym za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, przekracza:

1) dla transakcji bezpośrednio dokonywanych z podmiotem rajowym: 100 000 złotych;

2) dla transakcji pośrednio dokonywanych z podmiotem rajowym: 500 000 złotych.

Raje podatkowe. Planowane zmiany

Twórcy najnowszego projektu zmian w ustawach o PIT i CIT uznali, że podział transakcji rajowych na bezpośrednie i pośrednie nie był najlepszym rozwiązaniem. Dlatego proponuje się usunięcie transakcji pośrednich.

Decyzja taka jest argumentowana tym, że każdorazowo podatnik jest obowiązany do badania rzeczywistego właściciela należności wynikającej z transakcji, również tej pomiędzy podmiotami niepowiązanymi, przekraczającej progi dokumentacyjne. W przypadku większych podmiotów (np. spółek) wiąże się to z koniecznością weryfikacji nawet kilkudziesięciu/kilkuset podmiotów rocznie. Na etapie pierwotnej wersji projektu zmian w CIT zgłaszano wiele postulatów wskazujących na bezprzedmiotowość i bezużyteczność tych obowiązków informacyjnych podatników w praktyce Szefa KAS-u co do analizy ryzyka transakcji z rajami podatkowymi. W konsekwencji proponuje się stosowanie obostrzeń jedynie w odniesieniu do transakcji dokonywanych bezpośrednio z podmiotami rajowymi. Tutaj warto zwrócić uwagę na proponowaną podwyżkę kwot transakcji, w przypadku których będzie konieczne ich raportowanie:

1) 2 500 000 złotych – w przypadku transakcji finansowych, lub

2) 500 000 złotych – w przypadku transakcji innych niż transakcje finansowe.

Co więc z dotychczas wykonywanymi obowiązkami przez podatników? Co do zasady nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., ale w opisanym zakresie możliwe jest ich stosowanie wstecz, począwszy od roku 2021. Oznaczałoby to więc, że wszystkie weryfikacje rzeczywistych beneficjentów transakcji będą nadawały się… do kosza.

Oczywiście zmiany są jeszcze procedowane, wszystko może jeszcze ulec zmianie. Jednak miejmy nadzieję, że w tym zakresie nic niekorzystnego dla podatników się już nie zadzieje.

Natalia Majewska, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...