Praca zdalna a obowiązek składania deklaracji CIT-ST

Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
rozwiń więcej
Praca zdalna a obowiązek składania deklaracji CIT-ST
Deklaracja CIT-ST a praca zdalna. Pandemia wirusa COVID-19 wymusiła na pracodawcach zmiany organizacji pracy w zakładach pracy. Gdzie tylko było to możliwe, pracownicy zostali skierowani do wykonywania pracy w formie zdalnej (home office). Było to ogromne wyzwanie logistyczne, w których dotychczas praca była świadczona głównie stacjonarnie w siedzibie pracodawcy. Zmiana sposobu świadczenia pracy przez osoby zatrudnione wpłynęła na wiele kwestii z zakresu prawa pracy, między innymi wymusiła na rządzących zajęcie się tematem uregulowania pracy zdalnej. Przepisy w tym zakresie są obecnie konsultowane w ramach Rady Dialogu Społecznego. Praca zdalna stawia przed nami jednak o wiele więcej pytań. Jednym z problemów, jaki pojawia się w nawiązaniu do tego tematu, jest obowiązek składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego w przypadku, gdy pracodawca posiada zakłady (oddziały) na terenie innej jednostki samorządu niż siedziba przedsiębiorstwa. Czy w przypadku świadczenia pracy zdalnej przez pracowników również możemy mówić o obowiązku składania deklaracji CIT-ST przez podmioty, które przed pandemią nie były do tego zobowiązane?

Kiedy podatnik ma obowiązek składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego?

Taki obowiązek nakłada na przedsiębiorców art. 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) , który stanowi, że:
„Podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.”

Autopromocja

W tym miejscu należałoby się zastanowić, czym w rozumieniu przytoczonej ustawy jest „zakład (oddział)”. W tym przypadku należy odwołać się do art. 10 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (ustawa z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego., Dz.U. 2003 nr 203 poz. 1966) gdzie wskazano, że jest to zamieszczone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy przez pracownika. Bez znaczenia jest w tym przypadku, czy w danym miejscu świadczenia pracy znajduje się biuro, oddział spółki. Kluczowe jest jednak, aby – dla rozpoznania istnienia zakładu (oddziału) – określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy położone było na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej, niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby spółki.

Jest to kluczowe przede wszystkim z punktu widzenia wpływów do budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki prawidłowemu określeniu miejsca świadczenia pracy, które zostanie wskazane później w informacji CIT-ST, konkretna gmina, powiat i województwo otrzymają odpowiedni procentowy udział w podatku od osób prawnych zapłaconym przez podatnika.

Jakie informacje należy wskazać w deklaracji CIT-ST? 

Deklaracja CIT-ST zgodnie z rozporządzeniem (rozporządzenie Ministra Finansów z 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, Dz. U. Nr 230, poz. 1693; dalej: Rozporządzenie CIT-ST) powinna zawierać następujące informacje:

  • wykaz zakładów, ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze te zakłady są położone;
  • liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach:
  • na ostatni dzień miesiąca, za który przypada zaliczka na podatek
  • na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o dochodzie (stracie) osiągniętym w danym roku podatkowym.

Terminy składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego

Powyższe informacje należy złożyć do urzędu skarbowego w następujących terminach:

  • w terminie wpłaty zaliczki na podatek – za pierwszy miesiąc roku podatkowego,
  • każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek, jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany w zatrudnieniu, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych pracowników w poszczególnych zakładach, położonych na terenie innych jednostek samorządu terytorialnego niż siedziba pracodawcy,
  • razem z rocznym zeznaniem podatkowym – za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Wzór informacji CIT-ST oraz CIT-STA, która jest załącznikiem do deklaracji CIT-ST, określa Rozporządzenie CIT-ST (). Deklaracja CIT-ST jest składana jako załącznik do deklaracji CIT-8 i przesyłana na adres właściwego urzędu skarbowego.

W związku z powyższym, decydującą kwestią o istnieniu zakładu w rozumieniu art. 28 ust. 1 updop, a w konsekwencji o konieczności składania informacji CIT-ST decyduje określone miejsce świadczenia pracy pracownika wskazane w umowie o pracę.

Czy zmiana miejsca pracy w związku z COVID-19 powoduje konieczność złożenia deklaracji CIT-ST?

Przepisy dotyczące pracy zdalnej w trakcie pandemii koronawirusa, są przepisami przejściowymi. Oznacza to, że w przypadku polecenia pracy zdalnej pracownikowi, czasowej zmianie ulega miejsce jego pracy. Nie oznacza to jednak konieczności zmiany głównego miejsca świadczenia pracy wskazanego w zawartej z pracownikiem umowie o pracę. W związku z powyższym, zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, to właśnie wskazane w umowie o pracę miejsce pracy determinuje  obowiązek składania deklaracji CIT-ST bądź brak takiego obowiązku.

Należy jednak w tym miejscu odróżnić sytuację, kiedy pracownik został skierowany do wykonywania czasowej pracy zdalnej w związku z pandemią COVID-19, od sytuacji, gdy pracodawca zawiera umowę o pracę z pracownikiem, której celem od samego początku jest zatrudnienie pracownika w formie zdalnej, czyli w świetle obowiązujących przepisów w ramach telepracy.  W takim przypadku, nawet jeśli umowa o pracę ogólnikowo wskazuje jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy, często nawet podając adres wirtualnego biura, to nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Określenie miejsca pracy w umowie o pracę w takim przypadku jest nieprawidłowe i powinno zostać skorygowane. W takiej sytuacji jako miejsce pracy powinien zostać wskazany adres faktycznego wykonywania pracy, czyli w sytuacji home office – adres zamieszkania pracownika. W powyższym przypadku pracodawca będzie zobowiązany do złożenia do urzędu skarbowego informacji CIT-ST.

Jak ustalić miejsce pracy pracownika, któremu w umowie jako miejsce pracy wskazano obszar województwa lub obszar całego kraju, np. w przypadku przedstawicieli handlowych?

Z interpretacji organów podatkowych wynika, iż w pierwszej kolejności w przypadku tzw. pracowników mobilnych należy ustalić, w jakim miejscu praca jest wykonywana najczęściej. Jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego miejsca wykonywania pracy, należy przyjąć, iż miejscem świadczenia pracy danego pracownika jest siedziba pracodawcy. W deklaracji CIT-ST należy wtedy wskazać gminę, na obszarze której znajduje się siedziba pracodawcy. Jeśli w przypadku takiego przedsiębiorstwa, w odniesieniu do żadnego z zatrudnionych pracowników nie występują inne miejsca świadczenia pracy niż siedziba pracodawcy, zakład pracy nie jest zobowiązany do składania informacji CIT-ST do urzędu skarbowego.

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku handlowców, którzy najczęściej w umowach o pracę miejsce pracy wskazane mają jako obszar obejmujący terytorialnie więcej niż jedną gminę, organy podatkowe oraz sądy prezentowały dotychczas rozbieżne stanowiska. Organy podatkowe bowiem stały na stanowisku, iż należy zbadać gdzie obowiązki wykonywane są najczęściej. Jednak Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. I SA/Sz 1178/14) orzekł, iż jest to stanowisko niewłaściwe, gdyż nie ma podstaw, aby przypisywać czas pracy do konkretnego miejsca świadczenia pracy. W związku z powyższym pracownik ten nie powinien zostać przypisany do konkretnej jednostki samorządu terytorialnego, a do jednostki odpowiadającej siedzibie pracodawcy.

Należy spodziewać się kolejnych zmian w interpretacjach dotyczących obowiązku składania informacji CIT-ST, gdyż nadal nie zostały wprowadzone przepisy regulujące pracę zdalną. Zmiany w tym zakresie są nadal konsultowane ze stroną społeczną. Ostateczny kształt przepisów odnośnie home office pozwoli na bardziej precyzyjne wskazanie obowiązku przekazywania do urzędów skarbowych deklaracji CIT-ST w przypadku pracowników zatrudnionych w takiej formie.

Paulina Marcula, Senior Payroll Consultant w Advicero Nexia

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...