UE chce prześwietlać korporacje międzynarodowe – zmiany w przepisach

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
korporacje międzynarodowe podatek dochodowy / Shutterstock
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany dotyczyć będą największych firm ponadnarodowych, na które zostanie nałożony obowiązek publikacji sprawozdania finansowego.

Uszczelnianie podatków na poziomie UE

Wprowadzone zmiany związane są z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Autopromocja

Celem nowelizowanych przepisów jest zapewnienie przejrzystości płaconych podatków oraz zaniechanie działań w obszarze unikania opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Do tej pory działania takie miały miejsce m.in. z uwagi na zastosowanie tajemnicy podatkowej oraz skomplikowanych przepisów podatkowych. Przedsiębiorstwa międzynarodowe korzystały z luk w przepisach krajowych i międzynarodowych, co pozwalało na przenoszenie zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Skuteczność systemów podatkowych UE została zakwestionowana, gdyż przedsiębiorstwa międzynarodowe płacą nieproporcjonalnie niskie podatki w porównaniu do małych i średnich przedsiębiorstw.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Nowe regulacje skierowane są do polskich spółek wchodzących w skład międzynarodowych firm, a dokładniej do jednostki dominującej najwyższego szczebla. W przypadku gdy przedsiębiorstwo nie podlega przepisom UE, obowiązek przenosi się na ich średnie i duże jednostki zależne z UE albo oddziały utworzone w UE.

Jednostka dominująca najwyższego szczebla to, zgodnie z Dziennikiem urzędowym UE, jednostka, która sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej najwyższego szczebla.

Przedsiębiorcy ujawnią informację o zapłaconym podatku dochodowym

Na przedsiębiorców nałożony zostanie obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym. Przedsiębiorca będzie musiał również przygotować sprawozdanie finansowe o podatku dochodowym. Sprawozdanie zawierać ma informacje związane z podatkami w podziale na poszczególne kraje – dane będą ujawniane oddzielnie dla każdego kraju UE, w którym dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność.

Obowiązek sporządzenia oraz publikacji sprawozdania finansowego z dodatkowymi danymi dotyczyć będzie podmiotu, którego skonsolidowane przychody jednostki dominującej albo samodzielnej przekroczą dla każdego z ostatnich 2 lat obrotowych kwotę 750 mln euro, czyli, jak wskazano w projekcie ustawy, 3,5 mld zł. Na złożenie sprawozdania do KRS oraz jego opublikowanie przedsiębiorca ma 12 miesięcy.

Przedstawianie organom informacji o zapłaconym podatku dochodowym nie jest obce dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Obowiązek ten został na nich nałożony już w 2017 roku, gdy przyjęto pakiet Komisji UE o przeciwdziałaniu unikania podatkowania. Nowe regulacje nie wprowadzą zatem zupełnie nowych obowiązków.

Planowany termin przyjęcia nowelizacji to IV kwartał 2022 r., jednak bardziej prawdopodobnym terminem wdrożenia nowych przepisów wydaje się 2023 rok.

Autorzy: Jagoda Trela – Managing Partner ID Advisory, Sebastian Stefańczyk – Aplikant Radcowski

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...