Czy pożyczki udzielone przez spółkę przed jej przejściem na estoński CIT są ukrytym zyskiem?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Czy pożyczki udzielone przez spółkę przed jej przejściem na estoński CIT są ukrytym zyskiem? / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w kolejnych interpretacjach potwierdza, że brak jest możliwości zakwalifikowania pożyczek udzielonych przez spółkę przed momentem zmiany formy opodatkowania na estoński CIT jako ukrytych zysków. 
W interpretacji z 8 września 2023 r. Dyrektor KIS stwierdził, że pożyczki udzielone przed przejściem na estoński CIT nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Pożyczki udzielone przed przejściem na estoński CIT

Spółka (Wnioskodawca) udzieliła podmiotowi powiązanemu pożyczki, której oprocentowanie i inne warunki zostały określone zgodnie z zasadą ceny rynkowej. W związku z planowanym przez Wnioskodawcę wyborem opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (tzw. CIT estoński), spółka wniosła o potwierdzenie, że pożyczki udzielone przed zmianą formy opodatkowania nie stanowią dochodu z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Ustawa o CIT). Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej (Organ) w interpretacji indywidualnej z 8 września 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.312.2023.2.MC) przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy.

Autopromocja

Argumentacja Dyrektora KIS

Dyrektor KIS uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, powołując się na określony ustawowo moment zapłaty ryczałtu od dochodów spółek. Zgodnie z przepisami Ustawy o CIT, obowiązek zapłaty estońskiego CIT z tytułu ukrytych zysków należy łączyć z momentem dokonania wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia - w analizowanym przypadku wypłaty pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego. Ze względu na fakt, że zarówno zawarcie umowy pożyczki, jak i wypłata środków z tego tytułu nastąpiła przed planowanym przejściem na opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, rozpatrywana pożyczka nie stanowi dla Wnioskodawcy dochodu z tytułu ukrytych zysków, a tym samym nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Komentarz PwC

Naszym zdaniem analizowana interpretacja jest korzystna dla podatników oraz zgodna z koncepcją ryczałtu od dochodów spółek i treścią Ustawy o CIT.

Przedmiotem opodatkowania w systemie estońskiego CIT jest, co do zasady, efektywna dystrybucja zysku ze spółki do podmiotu z nią powiązanego. Istotą przyjętego w oparciu o ryczałt od dochodów spółek modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Zgodnie z przepisami opodatkowaniem objęte są zarówno dywidendy, jak również inne świadczenia dokonane na rzecz podmiotów powiązanych, określane jako tzw. ukryte zyski. Tym samym, wypłata ukrytych zysków wiąże się z powstaniem dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem. W takiej sytuacji podstawę opodatkowania stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku. W związku z powyższym, należy uznać, że wypłata określonego świadczenia, która następuje przed przejściem na estoński CIT, nie stanowi ukrytego zysku.

Powyższe znajduje potwierdzenie w spójnej linii interpretacyjnej Organu, jeżeli chodzi o analizowane zagadnienie. Interpretacje wydane od wejścia w życie estońskiego CIT (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.583.2021.2.MK, 0111-KDIB1-1.4010.299.2022.4.MF, 0111-KDIB1-2.4010.594.2022.1.MS, 0111-KDIB1-1.4010.715.2022.3.SG, 0111-KDIB1-2.4010.65.2023.2.AW, 0111-KDIB1-2.4010.92.2023.1.DP), zgodnie podkreślają, że pożyczki udzielone przez spółkę na rzecz podmiotu powiązanego przed przejściem tej spółki na estoński CIT nie stanowią dochodu z tytułu ukrytych zysków, ze względu na moment udzielenia pożyczki.

Warto wspomnieć, że moment wypłaty świadczenia w postaci udzielenia pożyczki (w przypadku, gdy podatnik jest pożyczkodawcą) / zapłaty odsetek z tytułu zaciągniętych pożyczek (w sytuacji, gdy podatnik występuje jako pożyczkobiorca) jest również kluczowy dla organów przy określeniu, czy pożyczki udzielone / odsetki zapłacone na rzecz podmiotów powiązanych po dniu zmiany formy opodatkowania (tj. po przejściu na estoński CIT) stanowią dochód z tytułu ukrytych zysków. W takich przypadkach organy konsekwentnie wydają decyzje niekorzystne dla podatników, uznając świadczenia (wypłacone pożyczki bądź zapłacone odsetki) za ukryty zysk. Bez znaczenia przy tym pozostają inne okoliczności, na które zwracają uwagę wnioskodawcy – np. brak związku pożyczki z prawem do udziału w zysku (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.346.2023.1.IN), niekonsumpcyjny charakter danej pożyczki (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.367.2023.1.MC) czy też fakt, że dana pożyczka finansowana jest z zysków wypracowanych przed przejściem na estoński CIT (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.284.2023.1.AS). Organy w tych przypadkach powołują się na zamieszczony w Ustawie o CIT przepis dotyczący zakwalifikowania pożyczki (udzielonej pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego oraz zapłaty na rzecz podmiotu powiązanego odsetek z tytułu pożyczki otrzymanej) jako świadczenia stanowiącego ukryty zysk. Szczególnie kwalifikacja pożyczek niezwiązanych z prawem do udziału w zysku jako ukryty zysk może budzić wątpliwości - przepisy Ustawy o CIT wskazują bowiem, że przez ukryte zyski należy rozumieć świadczenia wykonane właśnie w związku z prawem do udziału w zysku.

Marcin Orzechowski, Senior Associate - PwC Polska

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

pokaż więcej
Proszę czekać...