Czy wydatki na uzyskanie certyfikatów jakości stanowią koszty podatkowe

Czy wydatki na uzyskanie certyfikatów jakości stanowią koszty podatkowe / Fotolia / Fotolia
W związku z rozwojem produkcji materiałów budowlanych, spółka będzie zobowiązana do pozyskania atestów uprawniających do wprowadzenia niektórych wyrobów na rynek. Dodatkowo spółka ma zamiar uzyskać certyfikaty jakościowe, aby uatrakcyjnić wizerunek firmy. Czy istnieje możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na ten cel do kosztów uzyskania przychodów?

RADA

Autopromocja

Wydatki na uzyskanie atestów na produkty, certyfikatów jakości etc., związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowią koszty podatkowe. Są to jednocześnie koszty pośrednie, które powinny być rozliczone w momencie ich poniesienia.

UZASADNIENIE

W celu uatrakcyjnienia oferty, zbudowania przewagi nad konkurencją, wiele firm pozyskuje różnego rodzaju certyfikaty, atesty etc. Uzyskanie części z nich jest obowiązkowe, tj. umożliwia przedsiębiorcy prowadzenie danego rodzaju działalności, czy też np. wprowadzenie na rynek konkretnego produktu. Pozyskanie innych nie jest niezbędne do prowadzenia działalności. Niemniej jednak wielu przedsiębiorców uzyskuje je w celu promowania marki, potwierdzenia wysokiej jakości oferowanych produktów czy wyróżnienia się na tle konkurencji.

Zasadniczo wydatek na każdy ze wskazanych rodzajów certyfikatów czy atestów stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Bez wątpienia posiadają one związek z prowadzoną działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przez spółkę przychodów. Co więcej, tego rodzaju wydatki nie są bezpośrednio wymienione w ramach wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych w art. 16 ust. 1 updop. Zależność pomiędzy poniesionym wydatkiem a przydatnością nabytych w ten sposób uprawnień jest stosunkowo łatwa do wykazania. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lipca 2009 r., sygn. ILPB3/423-324/09-3/ŁM:

(...) wydatki ponoszone na uzyskanie aprobat technicznych na sprzedawane wyroby budowlane należy uznać za poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Bez właściwych aprobat Spółka nie mogłaby sprzedawać wyrobów.

Cytowana interpretacja dotyczyła atestów, których uzyskanie jest warunkiem niezbędnym do sprzedaży. W przypadku certyfikatów jakości (nieobowiązkowych) możliwość ich zaliczenia do kosztów podatkowych potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 marca 2013 r., sygn. ITPB1/415-1342/12/IG.

Prowizja od kredytu - jednorazowy koszt w dacie poniesienia

W jakim momencie wydatki na certyfikaty są kosztem

Istotną kwestią z punktu widzenia rozliczania wydatków ponoszonych na uzyskanie certyfikatów jest właściwy moment ujęcia ich jako kosztu podatkowego.

Wydatki, o których piszą Państwo w pytaniu, nie są wydatkami bezpośrednio związanymi z określonymi przychodami i stanowią pośrednie koszty prowadzonej działalności. Potwierdza to m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 19 marca 2013 r., sygn. ITPB1/415-1342/12/IG:

(...) jeżeli wydatki Wnioskodawcy poniesione na wdrożenie systemu zarządzania jakością ISO mają na celu podniesienie jakości oferowanych usług, są uzasadnione i mają na celu zwiększenie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie ma przeszkód prawnych, aby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie ich poniesienia – jako koszty pośrednio związane z przychodami.

Podsumowując, wydatki ponoszone na zdobycie atestów uprawniających do wprowadzenia wyrobów na rynek, jak również te na certyfikaty jakościowe wzmacniające pozytywny wizerunek firmy/marki, stanowią koszty uzyskania przychodów. Są to jednocześnie koszty pośrednie rozliczane w momencie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d updop).

Zakup na raty a obowiązek korekty kosztów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 15 ust. 1, 4d, art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915


Grzegorz Gębka

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego


Źródło: Monitor Księgowego

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...