Kiedy odsetki od pożyczki nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Zjawisko tzw. niedostatecznej kapitalizacji („cienkiej” kapitalizacji) polega na finansowaniu działalności spółki kapitałowej w znacznej części z kapitału zwrotnego (np. pożyczek), przy jednoczesnym utworzeniu kapitału zakładowego takiej spółki na minimalnym poziomie, przewidzianym przez przepisy kodeksu spółek handlowych.

Ustawodawca wprowadził do ustawy CIT regulacje ograniczające możliwość zaliczania do kosztów podatkowych odsetek z tytułu pożyczek udzielanych podatnikom przez podmioty z podatnikami powiązane.

Autopromocja

Ograniczenia dotyczą pożyczek uzyskanych od następujących podmiotów:
1) wspólnika (osobę prawną, osobę fizyczną, spółkę osobową prawa handlowego) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki, która pożyczkę uzyskuje,
2) wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki, która pożyczkę uzyskuje, oraz
3) od innej spółki (od spółki siostrzanej), jeżeli w obu tych podmiotach – w spółce będącej pożyczkodawcą i w spółce będącej pożyczkobiorcą - ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji)

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Z regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że w przypadku gdy wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec tego udziałowca (udziałowców) i wobec innych podmiotów (spółek-sióstr) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki, odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez wymienione podmioty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w części, w jakiej pożyczka ta przekracza wartość zadłużenia (określoną na dzień zapłaty odsetek).

Odsetki od pożyczek udzielanych spółce, której zadłużenie wobec podmiotów powiązanych przekracza trzykrotność kapitału zakładowego, mogą więc zostać zaliczone do kosztów podatkowych, jednak jedynie w tej części, w jakiej pożyczka nie przekracza wartości zadłużenia spółki wobec tych podmiotów.

W ustawie znajdziemy wyjaśnienie jak obliczyć 25% wskaźnik posiadanych przez udziałowców udziałów w spółce. Określa się go na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami przysługują tym udziałowcom. Decydujące w tym zakresie znaczenie ma więc ewentualne istnienie tzw. udziałów uprzywilejowanych, przyznających określonym udziałowcom dwa lub trzy głosy na jeden udział.

Wartość kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględniania:
- kwoty należnych wpłat na ten kapitał, jakie jeszcze nie zostały faktycznie na kapitał przekazane,
- części kapitału, jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez udziałowców oraz jaka została pokryta odsetkami od tych pożyczek (kredytów),
- części kapitału, jaka została pokryta wkładami niepieniężnymi w postaci wartości niematerialnych lub prawnych, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Prawidłowe ustalenie wysokości odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej udziałowca, które to odsetki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych wymaga więc ustalenia:
- wielkości udziału udziałowca w oparciu o przysługującą mu liczbę praw głosu w spółce,
- trzykrotności wartości kapitału zakładowego,
- wartości zadłużenia spółki wobec jej udziałowca (udziałowców) lub wobec jej spółek-sióstr,
- części, w jakiej udzielona pożyczka nie przekracza wartości zadłużenia spółki,
- składowych kapitałów w spółce oraz sposobu jego podwyższenia w przeszłości.

Należy również pamiętać, że przepisy regulujące „cienką kapitalizację” stosuje się nie tylko do umowy pożyczki w rozumieniu kodeksu cywilnego, ale również każdej umowy, w której dający zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy oraz lokatę.

Polecamy: serwis Podatki osobiste
Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...